Bilgisayar 1.300 2

2 Adımda Bilgisayarınız Daha Hızlı Açılsın!

Bilgisayarın yavaş açılması gerçekten inanılmaz sıkıntı verici bir durumdur. Özellikle bilgisayarınız biraz teknolojinin gerisinde kalmışsa ve ondan kopmak gibi bir niyetiniz de yoksa bu püf noktalar tam size göre. 2 adımda birazdan size sunacağım öneriler ve püf noktalar ile bilgisayarlarınızın daha hızlı açılmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Öncelikle adımlara geçmeden önce 1. Adımın maliyetsiz, ikinci adımın ise biraz maliyetli olduğunu belirtmek isterim. İlk adımda yeteri kadar hızlı bir açılış elde eden bireyleri şimdiden bu yılın en şanslısı ilan ediyorum.

Otomatik Başlatım Optimizasyonu

Bilgisayar açılışı hızlandırma önerilerimizden ilkine geçerken, ufak bir detay vereyim. Xbootmgr’nin bir türlü altından kalkamadığı en önemli problemlerden biri otomatik başlatımların zamanla oldukça ağırlaşmasıdır. Buda zaman içerisinde bilgisayarınızın daha uzun sürelerde açılmasına zemin hazırlar.

Fakat bu sorunun kolay bir çözümü mevcut. Microsoft firmasının ücretsiz olarak sunduğu ‘Autoruns’ adında ki bir program vasıtası ile bu problemi çözebiliyoruz.

Aracı açtığınız da karşınıza tüm otomatik başlatımlar liste halinde çıkmaktadır. Buradan direk bunları devre dışı bırakabilirsiniz. Aşağıda size takip etmeniz gereken adımları iletiyorum;

 • Autoruns yazılımını yönetici olarak çalıştırın
 • Microsoft ile ilgili tüm girişleri gizleyin ( Nasıl yapılacağı aşağıda )

Options > Hide Microsoft Entries  adımlarını takip edebilirsiniz.

 • Ardından logons sekmesine tıklayın
 • Tüm gereksiz girişleri devre dışı moda getirin
 • İşlemin tamamlanmasının ardından programı kapatarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu işlemi gerçekleştirmeniz bilgisayarınızın eskisine nazaran daha hızlı başlamasına olanak sağlayacaktır. Bu uygulamayı yaptıktan sonra hala yeterli hıza erişemediyseniz sizin çözümünüz 2. Adımda.

SSD’ye Göç Etmenin Zamanı Geldi

SSD malum eskiye göre daha çok tercih edilen bir donanım haline geldi. Şüphesiz bunda sağladığı hızlanmanın etkisi oldukça büyük. Birkaç yıl öncesine kadar bir lüks olarak görülse de artık günümüzde bir ihtiyaçtan daha öte olmuş durumda.

Eğer ilk adımda yeteri kadar hız elde edemediyseniz artık bir SSD almanızın vaktinin geldiğine inanıyorum. SSD aldıktan sonra Windows’unuzu Kolay bir şekilde SSD’ye taşıyarak bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Windows’u SSD’ye Taşımak için EaseUs Partition Master Professional adlı yazılımı kullanabilirsiniz. Oldukça kolay taşıma sihirbazı sayesinde SSD’ye hızlı ve pratik bir biçimde göç etmiş olacaksınız.

Fakat eğer bir Notebook kullanıcısı iseniz çok cüzzi bir miktara USB-SATA adaptörü satın almanız gerekiyor. Çünkü SSD’ler Notebook’unuza Sata girişinden ancak bu şekilde bağlanabilir.

Tekno Admin {Tekno Admin}

“2 Adımda Bilgisayarınız Daha Hızlı Açılsın!” üzerine 2 yorum

 1. eneskamis dedi ki:

  Güzel bilgiler paylaşmışsınız, özellikle windows’u SSD taşıma kısmı muhtemelen en güzel çözüm olacaktır ancak hepimizin durumu çok iyi olmadığı için başlangıçtaki programları düzenleyerek birkaç ayar çekmek de bizlere fark edecektir. İlk dediğiniz yöntemi denedim gayet faydalı teşekkür ederim.

 2. Boran dedi ki:

  Evet iyi güzel de ssd’ler çok pahalı 🙂 bilgisayar hızlı açılsın diyorsanız başlat çalıştır msconfig ve oradan önyükleme > gui önyüklemesi yok işaretleyin, zaman aşımını 5 yapın oldu bitti..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum