Bilgisayar 134 1

2 Adımla İnternetten Daha Güvenli Alışveriş Yapın!

Online alışveriş günümüzde hemen herkesin yaptığı bir alışveriş türü. İnternetten alışveriş yapmak insanların kolayına geliyor. Güvenli internet alışverişi ise genellikle insanların kafasında soru işareti. Güvenli online alışveriş yapmak için kullanıcılar birçok yolu deneseler de maalesef bezen dolandırıcıların kucağına düşebiliyorlar. İnternetten yapılan alışverişlerde güvenliği üst düzeyde tutmakta fayda var. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde bu sorun daha da üst düzeye çıkıyor. Limitinizce yapılacak sizin kontrolünüz dışındaki harcamalar sizi batmanın eşiğine getirebilir. İşin kötüsü bu durumu açıklayana kadar çekeceğiniz stresi inanın hiç kimse yerine koyamaz. Bankaların bu konuda uyguladıkları politikayı değil de sizin bu duruma düşmemek için ne yapmanız gerektiğini anlatalım.

Kredi Kartınıza Dikkat Edin! İpler Elinizde Olsun!

İnternet üzerinde yapılan alışverişlerde yaygın olarak bankalara ait kredi kartları kullanılır. Sadece internet alışverişi için tasarlanmış bank kart mantığıyla çalışan özel kartlar ise genellikle hesap ücretlendirmeleri ve abartı kesintileri dolayısıyla tercih edilmezler. Bizlerde bu kartları önermiyoruz nedeni ise hesap ücretlendirmelerinin verdikleri hizmete ve aldığınız hizmete göre çok fazla olması. Temel olarak herhangi bir kredi kartıyla internet alışverişe başlayabilirsiniz.

Kredi kartı internet harcamaları tarafına açık bir şekilde elinize gelir ve bu açıklık ile sizin bilgilerinizi ele geçiren bir kışı yurt içinde ve yurt dışında sizin adınıza harcamalar yapabilir. Bu nedenle kredi kartı bilgilerinizin ve yapılan harcama bildirimlerinin direkte size yönlendirilmiş olması gerekir. Kredi kartınızı mobil veya telesekreter üzerinden internet harcamalarına kapattırabilirsiniz. Bizlerin bu noktada sizlere tavsiyesi bu olacak. Eğer internete daha güvenli alışveriş yapmak ve kartınızın çalınmasını istemiyorsanız sadece alışveriş yapacağınız zaman kartınızı açtırabilirsiniz. Bu açma kapama işleminde kartınızın mensup olduğu banka yetkilileri sizlere oldukça hızlı bir şekilde ücret talep etmeden yardımcı olacaklardır. Bu işlemi mobilden ziyade telefon aracılığıyla müşteri temsilcinize yaptırmanız daha faydalı olacaktır.

Kullandığınız Bilgisayar Ve Modem!

Biraz bencilce gelebilir ancak kimseye internetten alışveriş yapması için bilgilerinizi vermeyin kardeşinize bile. Bunun nedeni ise diğer kullanıcıların sağlam sitelere başvurmak yerine dolandırıcıların bulunduğu sitelere gitmeleri. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz. Mesela bir uçak bileti için firmanın kendi sitesine girmek yerine başka bir aracı siteye harcama yaptığınızda bazı kötü niyetli insanlar sizin kart bilgilerinizi sizin adınıza harcama yapabilecek düzeye varıncaya kadar ele geçirebilirler. Bu durumu siz o anda anlayamazsınız çünkü bu tür suçlar genellikle olay üzerinden biraz zaman geçtikten sonra işlenir. Birkaç ay sonra gelen kontrolsüz bir kredi kartı harcama mesajı sizi deliye çevirebilir. Prosedürü de anlatalım böylesi bir durum olduğunda ilk olarak bankanıza başvurun. Şikâyette bulunarak ilgili menciye yöneltilecek olan evrakı imzalayın. Sonrasında o aya ait kredi kartı dökümünüzde o yapılan kontrolsüz harcamalar sizden alınacaktır. Bu ödemeler sizin kartınızın çalındığı kanıtlandıktan sonra hesabınıza nakit olarak yatırılacaktır. Hatırlatalım bu insanlar acımıyorlar binlere varıncaya kadar rahatça harcama yapıp sizi zor durumda bırakıyorlar.

Bu önerilerin yanında giriş yaptığınız site, bilgisayar ve internet bağlantısı da çok önem arz etmektedir. Harcama yapacağınız siteyi belirlerken siteyi inceleyin. Herkesin bildiği yaygın alışveriş sitelerine güvenebilirsiniz. Ancak ne olduğu belli olmayan alışveriş sitelerinden uza durun. Güvenebileceğiniz birçok alışveriş sitesi bulunuyor bu şekilde harcamalarınızın güvencesini sağlayabilirsiniz. Yine giriş yaptığınız bilgisayarın da kişisel bilgisayarınız olmasını öneririz. Keylogger tarzı virüslere varıncaya kadar her türlü siber suç unsuru bulunduran bilgisayarlardan uzak durun. Hele müşterek kullanıma açık olan bilgisayarlarda kesinlikle kredi kartınızla harcama yapmayın. Kullandığınız internet bağlantısının da müşterek olmaması önemlidir. Bunların önemsiz gibi göründüklerine bakmayın bu tarz önlemleri almadığınızda yakalanma riskiniz ve dolayısıyla dolandırılma riskiniz artmaktadır.

İnternet hayatımıza girdiğinden beri bizlere büyük kolaylıklar sunuyor bizler ise bu imkânlardan faydalanıyoruz. Bu istismar edilecek durumu fırsat bilenler ise bizlere bazı kötülükler yapıyorlar. Temel mantıkta önlem aldıktan sonra başınıza bir şey gelmez. Ama gelişi güzel kullanırsanız başınıza her şey gelebilir. Bu nedenle interneti alışveriş için kullanırken her türlü olasılığı göz önünde bulundurmalı, önemleler eşliğinde güvenli bir alışveriş gerçekleştirmeliyiz. Bu sorunlar internetten alışverişe engel olmamalı sadece sizleri biraz daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum