Android 591 3

Akıllı Telefonların Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır?

 

Yediden yetmişe herkesin elinde gördüğümüz akıllı telefonlar son teknoloji olmalarına rağmen halen pil ömrü kısmında bizleri üzüyor. Akıllı telefonların pil ömrü büyük oranla kullanım yöntemine göre değişiklik gösteriyor. Telefonların üretiliş amaçları dışında kullanılması nitekim batarya ömrüyle beraber birçok fonksiyonu da cihazlardan alıp götürüyor. Şimdi sizlere akıllı telefonların pil ömrünü uzatma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Önereceğimiz bu işlemleri yaparsanız sizinde pil ömrünüz artacaktır.

Ekran Parlaklığı Pilinizi Yiyip Bitiriyor!

Başlıkta değindiğimiz konuya gelmeden önce sizlere bir hatırlatmada bulunalım. Her akıllı telefonun ayarlar menüsünde pil tüketimini gösteren bir bölüm bulunur. Bu bölümde telefonunuzun pil tüketiminin ne yönde olduğuna dair bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Telefon kullanıcıları arasında bu sıralamanın en üstünde ekran yer alıyor. Ancak bu sıralamada sizin telefonunuz başka bir uygulamayı işaret ediyorsa bu uygulamadan kurtulmanız gerekli. Bu uygulamanın kullanımı batarya ömrünüzü giderek kısaltmakta demektir bu nedenle o en başta yer alan uygulamadan en kısa zamanda kurtulun. Pil ömrü tüketime bağlıdır. Ne kadar az tüketirseniz şarjınız o kadar uzun süre gider. Bu nedenle gün boyunca ekran parlaklığınızı en yüksek seviyede kullanmayın. Mümkünse orta veya biraz altında seyredecek şekilde bir tüketim belirleyin. Tabi kör olacak kadar da kısmayın. Ayrıca bataryanız ne kadar büyük olursa olsun ekran parlaklığı çoğu cihazda ısınmaya yol açtığından IPS ekranlarda pikseller üzerinde renk solmalarına yol açmaktadır. Bu da telefonunuzun görüntü kalitesini kademeli olarak yerle bir etmektedir.

Şebekeniz Dahi Tüm Veri Bağlantıları!

Başlıkta yazana şaşırmış olabilirsiniz. Şebeke pil tüketimine etkili midir? Evet. Eğer telefonunuz az çekiyorsa telefonunuz güçlü bir sinyal sağlayabilmek için çok fazla çaba harcar. Bu da haliyle pil tüketimine yansır. Bu nedenle dağa taşa çıktığınızda telefonunuzu uçak moduna almanız en mantıklı karar olacaktır. Bunun yanı sıra diğer bağlantıları da kesmeniz pil ömrüne oldukça fazla katkı sağlayacaktır. Wi-fi, Bluetooth, NFC vb.

Flaşlardan Uzak Durun!

Flaşlar basit mantıkta biriktirilen enerjinin bir anda ışık olarak etrafa bırakılmasıdır. Bu da enerji tüketimine çok net yansımaktadır. Çok gerekli olmadıkça flaş kullanmadan fotoğraf çekerek pil ömrünüzü uzatabilirsiniz. Bunun yanı sıra flaşa benzeyen ek donanımlarda pil ömrünüzü uzatacaktır. Titreşim özelliği de kullanımda oldukça fazla pil tüketimine neden olur. Bu nedenle sessiz durum haricinde titreşimden uzak durun. Yine bazı uygulamalar devamlı aygıt kontrolünde bulunurlar. Devamlı olarak kamera veya mikrofonun bir uygulamaya bağlı olarak açık kalması gibi. Bu tarz tüketimlerde şarj süresini oldukça kısaltır.

Arka Plan Ve Çalışan Uygulamalar

Herkes HD özelliklerinde bir duvar kâğıdı hayal eder. Ancak bu hayal bizlerin telefonunu mahvediyor. Pil ömrüyle beraber telefonun sistem özelliklerini de yerle bir ediyoruz. Bu nedenle daha sade ve telefonunuzu yormayacak duvar kağıtları seçmeniz sizin pil ömrünüze katkı sağlayacaktır. Yine bir uygulamadan çıktıktan sonra kısa bir süre içerisinde tekrar o uygulamaya dönmeyecekseniz o uygulamayı arka plandan kaldırın. Bu sayede şarj sürenizi arttırabilirsiniz.

Tuş Kilidi Sapıklarının Dikkatine!

Bazılarımız durmadan hiçbir amacı olmasa dahi tuş kilidini açar kapatır. Hele de LG kullanıcıları. Böylesi durmadan açıp kapamalar telefonun pil ömründe ciddi düşüşlere neden olmakla beraber sizin de zaman kaybetmenize neden oluyor. Tabi bazen önemli mesajlar beklenirken bunun yapılması olağandır. Ancak olağan bir günde bu tarz eylemlerde bulunmak telefonunuzun şarj ömrünü tüketmekten başka bir işe yaramıyor. Hem de durmadan telefonla bağlı yaşamak sizinde zarara uğramanıza yol açacaktır.

 

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

“Akıllı Telefonların Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır?” üzerine 3 yorum

  1. Yazdığınız bilgilerin tamamı doğru. Bir de deneyimlerime göre yazacak olursam, büyük kapasiteli oyunlar sarjı içtiği gibi, bataryanın da ömrünü kısaltıyor.

  2. Yol Tarifi dedi ki:

    Akıllı telefonların şarjı hemen bitiyor bunu çözün artık.

  3. Hamilelik dedi ki:

    Akıllı telefonların Şarjı ne yapsalar uzamaz bence o telefonlar elden düşmediği sürece şarj sıkıntısı hep yaşarız. hergün telefonu şarj etmek ne demek batarya arızalnıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum