Bilgisayar 255 0

3 Adımda Windows Performansınızı Artırın!

Windows günümüz de küresel pazarda en çok kullanılan işletim sistemlerinin başında geliyor. Yoğun özellikler ve görsellerle piyasaya sunulan bu işletim sistemi, malum görsel odaklı olduğundan dolayı kullanıcılarına problemler yaşatabiliyor ve sistemlerinde belli başlı sorunlara sebep olabiliyor.

Bu sorunların başında öncelikle kullanıma bağlı olarak zamanla performans düşmesi ve sistemin yavaşlaması sayılabilir. Yeni bir haftaya başlarken sizler için en can alıcı konulardan biri olan sistem yavaşlamasına değinmek ve Windows performansınızı artırmanıza yardımcı olmak istedik. Lafı fazla uzatmadan ilk adımdan başlayalım.

1 – Sisteminizin Frenlerini Kontrol Altına Alın

Windows işletim sisteminin yavaşladığını düşünmenize sebep olacak en belirgin özelliklerden biri komutlarınıza geç cevap almanızdır. Eğer Windows komutlarınıza geç cevap veriyorsa bunun sebepleri arasında sorunlu çalışan bir görev olabilir.

Bu sorunu bulmak ve düzeltme için Windows’un ‘Resource Monitör’ adlı aracını kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu araca ulaşmak için ise Windows arama kısmına ‘Resmon’ yazmanız yeterlidir.

Bu araç ilk başta size karışık ve zor görünebilir fakat sizin için hazırladığı anlık grafiklerle hangi görevlerin sisteminizi frenlendiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Araçta üst kısım da ise RAM, Veri Transferi, İşlemci ve Ağlarınız ile ilgili butonlar bulunmaktadır. Genelde sabit diskin yavaşladığı zamanlarda bu araç sizi direk veri transferi kısmına yönlendirir. Bu aktiviteleri incelediğiniz de işlemcinize en çok yük bindiren uygulamayı listenin en başında görebilirsiniz.

Aynı zaman da bu araca Windows 7, 8 ve 10 sürümlerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

2 – Sistem Başlangıcını Hızlandırın

Sistem başlangıcını hızlandırmanın en iyi yollarından biri aslında bilgisayarımıza SSD almaktır. Şahsen bizde bunu öneririz. Fakat alternatif birçok yol ile de sistem başlangıcını hızlandırabilmeniz elbette mümkün. Bunlardan en bilineni ise UEFI/BIOS ayarlarını kurcalamaktır.

Bu ayarları yaptıktan sonra ise aşağıda ki adımları takip ederek alternatif bir ayar daha yapabilirsiniz;

 • ‘Çalıştır’ aracını açın ( Windows arama kutusundan arayarak bulabilir ve ya ‘Windows Tuşu + R’ ile de direk olarak açabilirsiniz)
 • ‘msconfig’ yazın ve ‘tamam’ butonuna basın
 • Açılan Pencereden ‘Hizmetler’ kısmına tıklayın
 • ‘Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle’ seçeneğini aktifleştirin ( yanlışlıkla hayati önem taşıyan hizmetleri kapatmamanız için mutlaka bunu yapın)
 • Daha sonra listede kalan hizmetlerden deneme yanılma yöntemi ile istediklerinizi devre dışı bırakabilir ve bilgisayarınızın açılma hızını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

ÖNEMLİ: size bu konuda tavsiye vermeden diğer 3. Adıma geçmek istemedim. Bu listede bulunan hizmetleri tek tek devre dışı bırakın ve daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak etkisini test edin. Bu sayede etkisi olan ya da olmayan hizmetler hakkında fikir sahibi olmuş olacaksınız. Ayrıca olası problemlerinde hangi hizmetten dolayı kaynaklandığını rahatlıkla tespit edebileceksiniz.

Windows 7 sürümünü kullanan bireyler ‘Başlatma’ sekmesi altında ki tüm hizmetleri devre dışı bırakabilirler.

Windows 8 ve 10 sürümlerinde ise ‘ sistem başlangıcı’ denilen bir kısım mevcut. Bu kısma ise görev yöneticisinden erişebiliyorsunuz. Burada başlangıca etki eden uygulamaları görebilir hatta Windows’un size bu hizmetlerle alakalı verdiği bilgileri görebilirsiniz. Daha sonrasında devre dışı bırakabilir ve sistemin başlangıç hızını etkileyebilirsiniz.

3 – Programları Hızlı Başlatın ve Görsel Ayarlamalar Yapın

Windows işletim sistemlerinde yüklü olan programlarınızı daha hızlı başlatmak için alternatif yollar mevcut. Genel itibari ile kullanıcıların yaptığı en ilkel şey en çok ihtiyaç duydukları programları masaüstüne bir sanat eseri icra ediyormuş edasıyla yerleştirmek oluyor.

Fakat Windows 7 ve 10 kullanıcıları için klavyenizde ki ‘Windows Tuşu’ yardımıyla başlat kısmını açıp, arama kutucuğuna ilgili uygulamanın 2 ya da 3 harfini yazarak istediğiniz programı hızlı bir şekilde açabilirsiniz. Bu yönteme alışırsanız doğal olarak masaüstünüzü rahatlatmış olacak ve biraz olsun sisteminizin hızlı çalışmasına olanak vermiş olacaksınız.

Windows 8.1 kullanıcıları ise ‘Windows tuşu + Q’ tuş kombinasyonu ile bu kısma rahatlıkla erişebilirler.

Görsel ayarlara gelince, bence bu makale de en önemli kısmın burası olduğunu belirtmeliyim. Bu yüzden özellikle sonra sakladım ve özellikle yazımızın ilk başında Windows’un ara yüzünün oldukça dolu ve yavaşlamaya sebep olduğundan bahsetmeye çalıştım.

Malum Windows’un görsel efektleri bir hayli fazla. Ve bu ister istemez bilgisayarınız da yavaşlamalara ve kasmalara sebep oluyor. Ayrıca fazla güç tüketiminin de başlıca sebeplerinden biri olduğunun altını çiziyorum. Windows Görsellerini kapatmak isteyen kullanıcılara aşağıda bir yol çiziyorum lütfen takip ediniz;

 • ‘Çalıştır’ kısmını açın ( ilk maddede nasıl açıldığından bahsettim bilmeyenler için)
 • ‘sysdm.cpl’ komutunu girin ve ‘tamama’ basın
 • ‘sistem özellikleri’ penceresi karşınıza gelecektir.
 • ‘Gelişmiş’ butonuna tıklatın
 • Ardından ‘Performans’ kısmına geçin
 • Görsel efektler sekmesinde işletim sisteminiz de hali hazırda çalışan görsellerin bir listesini göreceksiniz.
 • Buradan tercihlerinize göre oynamalar yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Eğer ‘Benim için performans önemli arkadaş’ diyorsanız buradaki ayarlamaların tamamını ‘optimum performans’ yönünde değiştirebilirsiniz.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum