Nasıl Yapılır ? 497 1

3 Aşamada Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

İster çalışan olun ister hobi olarak kullanın günün büyük çoğunluğunu bilgisayar başında geçiriyoruz. Bu kadar sık kullanılan bir cihazın mikrop yuvası olmaması elde değil. En çok temas ettiğimiz klavye unsuru bu konuda önde geliyor. Toplum olarak klavye kullanımı konusunda çok titiz olduğumuzu bilirsiniz. Neticede her şeye dokunduktan sonra tekrar klavyeye dokunuyoruz. Bugün sizlere masaüstü bilgisayarların klavyelerini nasıl temizleyeceğinizi anlatacağız. Standart bir klavyeyi baz aldığımız bu yazıda oyuncu klavyeleri gibi gelişmiş ürünleri bu şekilde temizlemenizi önermiyoruz. Bildiğiniz üzere o ürünlerde bulunan ışıklandırma sistemleri vs. bu şekilde bir temizlemeden zarar görebilir. Bu işlemi yaparken ihtiyaç duyacağımız eşyalar düz tornavida, nemli bir bez ve süpürge. Şimdi pis pis duran klavyelerimizi temizlemeye başlayalım!

Aşama 1: Tuşları Sökün!

Bu aşamada klavyeye zarar vermeden kibarca tuşları sökmeniz gerekiyor. Düz tornavida ile tuşun etrafında ki boşluklara yukarı doğru baskı yapın. Tuş kendisini zaten bırakacaktır. Büyük tuşların altında yaylar bulunduğu için onları çıkarırken yayların fırlamaması için kontrollü çıkartın. Ve tuşların yerlerini karıştırmamak için de bir kağıdın üzerine tuşları sırayla dizin!

Aşama 2: Tuşların Yuvalarını Süpürün!

Çıkardığınız tuşların yuvalarından çıkan kirleri görünce gözlerinize inanamayacaksınız. Bir süpürge yardımıyla gördüğünüz o yuvaları iyice süpürün. Çok yıpratmadan pencereden aşağı sallayarak da bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

Aşama 3: Tuşları Takın!

Yuvalarını temizlediğimiz tuşları yuvaların çentiklerine paralel şekilde yerleştirin. Bu aşamada tuşların ergonomik tasarımları size yardımcı olacaktır. Hafif bir kuvvet sayesinde tüm tuşları yerlerine oturtturabilirsiniz. Bu aşamadan da sonra tüm klavyeyi hafif nemli bir bezle silin.

Tebrikler artık yeni gibi bir klavyeniz var. Bu temizliği iki aya bir yapmanız sağlığınız açısından iyi olacaktır. Eğer klavyeniz uzun süre toz içerisinde kaldıysa arkasında bulunan vidaları sökerek klavyenin arka kısmını da süpürgeyle çekebilirsiniz. Ancak bu çok özel durumlarda yapılmalıdır. İyi Günler!

 

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

“3 Aşamada Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?” üzerine 1 yorum

  1. Sungurlu dedi ki:

    başımızın belası klavye tozlarını artık edindiğimiz bilgiler sayesinde pırıl pırıl yapabilecek ve çocuklarımızın hasta olmasına engel olmuş olacağız. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum