Giyilebilir Teknoloji 706 1

Akıllı Saat Nedir? Ne Kadar Gereklidir?

Giyilebilir teknoloji denildiğinde gönül isterdi ki akıllı elbiseleri falan konuşsaydık. Dünyanın bir tarafında birileri bu konuyu konuşuyorlar hatta uygulamaya bile geçirdiler. Ancak bizler maddi gücümüz ışığında satın alabileceğimiz ürünlere göz gezdiriyoruz. Akıllı saat ve akıllı bileklik denen ürünler çıktıktan sonra insanlığın çivisi çıkacak sandık ancak pek de öyle bir şey olmadı. İlk akıllı saat 1998 yılında Samsung tarafından üretildi. Bu üretimin üzerine biraz bilgi ve geniş hayal gücü eklenince şimdi minik telefonları bileğimize dürtelim diye takıyoruz. Akıllı saat ne kadar gerekli sorusunun cevabı emin olun kesin. Akıllı cihazların hayatımızın merkezinde yer aldığı şu günlerde akılı saatlerin gerekliliğini sorgulamak çok doğru. Acı bir gerçeği sizinle paylaşalım. İnsanların hayatları artık inç değerleriyle ölçülen ışıklı düzlemlerde yani ekranlarda geçiyor. Bu ekranlara olan bağımlılığımızı, bakın bağımlılık dedim, aslında bir özgürlük olarak görüyoruz. Sanki her ekranda bir şeyler öğreniyormuşuz gibi yapıyor bunu faydalı gösteriyoruz. Yoksa telefonun başında onca zamanı Candy Crash oynamak için geçirmedik. Kendimizi kandırmayalım.

Akıllı Saat Nedir?

Ulaşılan son resmi tarihli kaynaklara göre ilk akıllı saat üretimini Samsung 1998 yılında gerçekleştirmiştir. Aslında buna akıllı saat yerine çakıldaklı saat demek daha mantıklı olacak. Adam bildiğiniz yarım 3310’u saate monte edip akıllı saat diye piyasaya sürmüş. O dönemlerde bizlerin haberi olmasa bile bazı yerlerde yaşayanlar için bu ürünün devrim olduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı saat günümüzde üretildiği haliyle akıllı teknolojinin yıldızı olan telefonlarımızla senkronize olmak maksadıyla kullanılmaktadır. Dokunmatik ekranlara sahip olan bu saatler yine birkaç analog tuşa da sahipler. Bazılarında yer alan sesli komut özelliğiyle sadece çenenizi kullanarak birçok işinizi saatinizle halledebiliyorsunuz. Bunun yanında birçok uygulamanın da rahatça çalışma ortamı bulduğu alt yapıya sahip cihazlar bir akıllı telefonda yapabileceklerinizi daha küçük bir ekranda bileğinizi dürterek yapma imkânı sağlıyor. Bu konu hakkında ki yazılarımı bilen bilir akıllı saatler “Bileğinizi dürtmeniz” için yapılmış ekranlı küçük telefonlardır.

Akıllı Saat Ne Kadar Gerekli?

Teknolojik gelişmelere birçoğumuz ağzımız açık bakarken benim gibi bazı emekli ruhlu insanlar “Gereklilik” konusuna değinebiliyorlar. Akıllı teknolojilerin en çok kullanılan hali olan telefonların cebimize girmeleri kabul edilebilirken akıllı saatlere karşı bakış açımız maalesef öyle değil. Şimdi sizlere doktorluk taslamayacağım lakin her teknolojik cihazın da aktif kullanımı sonrasında vücudunuza zarar verdiğini hatırlatmak isterim. Kısacası telefonunu yanında taşımak varken neden ikinci bir teknolojik cihazın ağırlığını çekesin. Çektiğin gibi bu minicik ekranlara çok fahiş fiyat uygulaması yapan teknoloji firmaları insanların kafalarını karıştırıyorlar.

Akıllı saatlerin temel amacı telefonunuza gelen çağrı gibi bildirimleri anında telefonunuz yanınızda olmasa bile almaktır. Pardon da kaçımız Holdingler yönetiyoruz ve gelen mail ve mesajlara çok fazla önem gösteriyoruz. Kabul edelim Pelin, Ayşe, Fatma fotoğrafımı beğenmiş mi? Sorusuna daha hızlı cevap almak için bu cihazlara bağımlı davranıyoruz. Bunun yanda birde kilo verme muhabbeti var. Fitim ve fitliğimi korumak isteyenler yok adım sayıyormuş yok kalori hesaplıyormuş diye bu ürünlere saldırıyor. Bir öneride bulunalım. Bir saate bin küsur lira vereceğinize beş lira verip bir kalem bir de defter alın. Yürüdüğünüz yolu Google amcanın haritalar kısmından hesaplatıp adım başına hesap yapın. Geriye kalan parayı da mantıklı bir yatırım amacı olarak kullanın.

Sonuç: Gereksiz Ki Ne Gereksiz!

Bizim fikrimizce akıllı saat tamamen gereksizliği abidesi. Çok yoğun çalışıp internete ve bilgisayarına bağlı olmak zorunda olanlar için bu ürün vazgeçilmez ancak gençlerin ego tatminleri için bu ürüne para vermek hiç mantıklı değil. Bizler fikrimizi belirtsek dahi yinet tercih değerli okuyucularımızın.

 

 

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

“Akıllı Saat Nedir? Ne Kadar Gereklidir?” üzerine 1 yorum

  1. Dokunmatik Rakun dedi ki:

    Akıllı saatler ileride kesinlikle çok daha popüler bir hale gelecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum