Giyilebilir Teknoloji 561 1

Akıllı Saatte Apple mı? Samsung mu?

Akıllı saat sektörü her ne kadar hareketsiz seyretse de akıllı saat satışlarında gözlemlediğimiz artış hiç de azımsanacak kadar az değil. Akıllı saatler hayatımıza girdiği günden beri insanların bileklerinde bir şeyleri dürttüklerini görmeye başladık. Bu görüntü ne yalan söyleyeyim beni rahatsız ediyor. Eski saat kültürünü bile yıktı ya şu teknoloji vay halimize. Neyse konumuza dönelim akıllı saat sektörüne Casio gibi dev saat markaları girmiş olsa dahi kullanıcılar iki dev markanın ürünlerine daha fazla ilgi gösteriyor. Gösterdikleri bu ilginin sonucunda Apple ve Samsung akıllı saatlerin karşılaştırmasını yapmaya karar verdik. Modellerin tamamını ele alarak vardığımız genel sonuçlara bağlı olarak sizlere akıllı saatlerin hangi markadan alınması gerektiğini söyleyeceğiz. Her ne kadar bu rekabette müşterisi fazla olan bayrağı götürecek olsa da bizler sizlere sıfırdan alacaklar için tavsiyelerde bulunalım.

Tasarımda Samsung 1-0 Önde!

Saat kültürümüzde eskilere dayanan bir aksesuardır. Saat kullanımı eskilerden günümüze kadar oldukça farklı şekillerde gelse dahi saat tasarımı dijital ve klasik olarak ayrılmış ve ondan ileri gitmemiştir. Son zamanlarda analog olarak üretilen spor saatlerde ki görülen eşsiz tasarım örnekleri bizleri saatlere karşı biraz daha yaklaştırdı diyebiliriz. Şimdi ise saatten daha öte teknolojilere sahip akıllı saatlerden bahsediyoruz. İşin garibi sınırsız işlemler yapabileceğimiz ekranlara sahip bu saatlerin halen tasarımını karşılaştırıyoruz. Demek ki teknoloji halen sonsuzluğa erişemedi. Gelin tasarımlara bir bakalım.

Samsung akıllı saatler açıkçası oval tasarımlarıyla daha çekici görünüyorlar. Samsung Akıllı saatler Apple’a karşı bir sıfır önde diyebiliriz. Apple yine ürünlerinde kaliteyi ve tarzını kullanırken saat anlayışını minik tabletlere çevirerek tasarımdan biraz sınıfta kaldı. Samsung ise dilediğimizde standart bir saat şekline giren yuvarlak bir ekran ile daha gerçekçi ve daha nesil dostu bir tasarımla karşımıza çıktı. Apple kullanıcıları yine Apple akıllı saatlere yönelecek olsalar dahi bizce Samsung tasarım noktasında bir adım öne geçti.

Uygulama Ve İşlevsellik Durum 1-1 Apple Beraberlik Seviyesinde!

Tasarım denildiğinde akılları kurcalayan Apple yine kullanım ve işlevsellikte bir adım öne geçerek beraberliği karşıladı. Apple ürünlerine kullandığı tasarımın sadeliğini gizleyerek ürünlerine kullanım rahatlığı yüklemeyi seven bir firma. Bunun yanında akıllı saatte yenilikçi uygulamalara imza atan Apple, ezeli rakibi Samsung’a göre uygulamaları ve kullanımı ile bir gol atmayı başardı. Samsung saatlere göre daha fazla şirketle anlaşması bulunduğundan birçok mobil uygulamayı saatlerine entegre eden Apple, kullanıcılarına akıllı saatleriyle geçirdikleri dakikaların akıllı telefonlarına denk olacağının müjdesini veriyor.

Apple akıllı saatler tasarım açısından monoton olarak görünse de teknolojik olarak bakıldığında daha dayanıklı olduklarını kanıtlıyorlar. Bunun yanında ( her ne kadar gereğinden fazla olsalar da) Apple Watch aksesuarlarının rakibine göre daha çeşitli ya da daha kaliteli olduklarını söyleyebiliriz. Ancak bu kullanım kolaylığı Samsung’un tasarımına değişilir mi tercih meselesi.

 

Dayanıklılık Ve Ucu Ucuna 2-1 Samsung Önde!

Apple Watch akıllı saatler Samsung modellerine göre biraz daha nazlı çıktı diyebiliriz. Açıkçası burada beraberlik sürmesi gerekirken bir noktada Samsung öne geçince puanı o tarafa verdik. Samsung saatlerden bahsetmek yerine gelin Apple saatlerin neden öne geçemediğini açıklayalım. Samsung bu konuda mükemmel olmasa da Apple gibi bir markanın bir özelliği alt etmiş durumda.

Apple Watch serisi ürünlerinde çizilme her ne kadar “Olmaz!” şeklinde iddia edilse de günlük hayatta yaşayabileceğiniz birkaç minik senaryoda Apple Watch ekranınıza veda edebilirsiniz. Bunun yanında Apple Watch ürünlerinin düşme sırasında verdiği acı haberde pek hoşunuza gitmeyebilir. Apple Watch ürünlerinin düşmeye karşı tek tepkisi, tek kelimeyle “Paramparça”. Samsung da bu dediklerimizden elbette etkileniyor ancak bu kadar büyük kayıplara yol açmadığından oyu o tarafta kullandık.

Fiyat ve Performans Açısından Sonuç 2-2 Apple Beraberlikte!

“Hadi artık! Hangisi daha iyi!” diyen okurlarımız biraz daha sabırlı olun henüz uzatmaları oynatmadık. Apple ürünleri fiyat bakımından Samsung’dan önde lakin bu önderliği sunduğu kullanım özelliklerine göre değerlendirdiğimizde hak ettiklerini söyleyebiliriz. Bu Apple hanesine yazılmış bir artı puan olsa bile, Apple bizlere sunduğu uygunsuz aksesuar fiyatlarıyla bu puanı hanesinden sildirdi. Hatta eksilere çekti.

Apple’ın uyguladığı fahiş fiyatlı aksesuar fiyaskosu sonrasında performansa dayalı fiyat puanı Samsung tarafına gidiyor. Samsung emin olun ürünlerinde Apple kadar bencil bir politika tercih etmiyor. Her ne kadar Apple yetkililerine ürünlerinde ki kaliteden dolayı teşekkür edip fiyatlardan yakınsak da ısırılmış elma amblemini ve yeni ambalaj kokusunu duyunca dayanamıyoruz. Ancak hiç kimse kusura bakmasın Apple fiyat konusunda artı puanı hanesine yazdıramaz. Demeyi çok isterdik ki burada sadece saatleri konuştuğumuz için aksesuar fiyatlarını işin içine bir sonraki adımda yani uzatmalarda dahil edeceğiz. Durun bakalım sunduğu performansla ( aksesuarlar hesaba katılmadan ) Apple puanı alsın! Keser döner sap döner…

Uzatmalar Ve Samsung 3-2 Lider!

Yukarıda Apple hanesine yazdırdığımız bir artı puanın acısını bu aşamada alıyoruz. Müşterilerine ciddi anlamda kaliteyi ve gelişmiş teknolojileri sunan Apple sana sesleniyoruz. Anladık ürünlerin pahalı orada sana bir şey demedik. Çünkü adamlar cidden kaliteyi konuşturuyorlar. Sonrasında Apple, sunduğu kayış seçenekleriyle kullanıcılarını mest etti. Ancak bu kayışların fiyatlarını görenler bir adım geriye doğru kendini resmen fırlattı!

Satış noktalarında bir renk farkı için yüzleri ödettiren Apple maalesef bu rekabetli savaşta bizim gözümüzde bir adım geride kaldın. Varsın Samsung alsın bu savaşı. Apple’a her ne kaar kızsak da söylensek de az evvel dediğimiz gibi “Isırık elmaya ve yeni ambalaj kokusuna dayanamıyoruz!”. Bu alışmışlığı hiç yaşamayan Android kullanıcıları mevcut olsa dahi Apple müşteri kitlesini kendisine bağlamayı çok iyi biliyor. Ne diyelim artık Samsung bizlere göre bir adım daha önde.

Her ne kadar kıyasıya bir rekabet sürdürsek de yine takdirin siz değerli okuyucularımıza olduğu muhtemel. Bu nedenle akıllı saat almadan önce cüzdanınızı ve ihtiyaçlarınızı değerlendirmeyi unutmayın. Özellikle ilk olarak kendinize şu soruyu sorun. “Benim akıllı saate ihtiyacım var mı?”. Birkaç ortamda bileğinizi dürterek etkileyeceğiniz birkaç kız veya arkadaş çevresi inanın minicik ekranlara verilen onca paradan çok daha önemsiz. Bizden söylemesi akıllı saat çılgınlığına bulaşmadan evvel biraz vicdanlı düşünün. Genç nüfusun teknolojiye olan bağlılığı maalesef sözlerimizden daha da üstün. Hakkımızda hayırlısı…

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

“Akıllı Saatte Apple mı? Samsung mu?” üzerine 1 yorum

  1. Bence samsung her bakımdan üstün gibi. Kim ne derse de desin, samsung kaliteli ürünler üretiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum