Mobil 372 0

Akıllı Telefonların Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın bir kısmı haline gelen akıllı telefonlar tekrar gündemde. Aslına bakılırsa sahte telefon konusu epey bir süreden beri gündemde konuşuluyor. Ancak bu üretimlerin şu sıralar sayıca arttığını görebiliyoruz. Bunun nedeni ise halen kişilerin sahte telefonları alıyor olmaları. Telefonlar belli değerler çerçevesinde sağlığa zarar vermeyecek şekilde üretilir. Sahte telefonlar ise sadece görselliğe önem verilerek kullanıcı sağlığı düşünülmeden üretilmektedir. Böylesi durumlar birçok kişi tarafında yok sayılsa da sahte telefonlar aracılığıyla oluşan sağlık sorunları ciddi sorunlardır. Sadece gösteriş yapmak için sağlığınızdan olmayın. Teknoclock ailesi olarak sahte telefonları kesinlikle desteklemiyor ve almanızı önermiyoruz. Sahte telefon üretimi birçok ülkede yapıldığı gibi ülkemizde de yapılmaktadır. Sektörde yer etmiş bu ürünleri orijinal cihazlardan ayırt etmek çok kolay. Aşağıda sıraladığımız maddelere dikkat ederek siz de bir akıllı telefonun orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu anlayabilirsiniz.  Unutmadan bir şeyden daha bahsedelim. Sahte telefon satıcıları genel olarak modellerin orijinalinde bulunan özelliklerin tam ve eksiksiz olarak çalıştıklarını vaat ederler. Bu vaatlere kanmayın. Günümüz telefonlarında yer alan teknolojiler markalar haricinde hiç kimse tarafından %100 kopyalanamaz.

Ambalaja Çok Dikkat Edin!

Telefon firmaları ürünlerin paketlerine çok özen gösterirler. Gerek malzeme kalitesi gerekse de baskı kalitesi günümüz telefonlarının vazgeçilmez özelliklerinden. Ambalaj konusunda hiçbir firma taviz vermez ancak sahte telefonların taviz verdiği ilk nokta burası. Dünya devi firmaların adı altında hazırlanan ambalajlarda eğer orantısızlık veya uyumsuzluk varsa o paket orijinal değildir. Bunun yanında en dışa kaplanan plastik ambalaj bile kutuya paralel ve temiz bir şekilde oturtulmuş olmalıdır. Bu özellikleri taşımayan telefonlar sahte telefonlardır. Sahte telefonları ayırt etme yöntemleri arasında ambalaj kalitesi ilk sırada gelmektedir. Sahte telefon üreticileri genellikle modellere uyumsuz kutular kullanırlar. Kutunun içerisinde tam olarak sabitlenmemiş telefon varsa bilin ki elinizde duran telefon sahtedir. Şunu da belirtelim bazı satıcılar “bu fabrikadan ambalaj hatalı” diyerek insanlarımızı kandırıyorlar. Böyle bir şeyin 2017 senesinde olması imkansızdır. Günümüzde ki tüm telefon firmaları her ürünün ambalajını kontrol etmekte, hatalı ürünleri de tekrar ambalajlatmaktadır. Bu hatalı ambalajlanan ürünlerin sayısı çok az olduğu gibi bu ürünlerin firma tarafından dışarı çıkarılması kesinlikle imkansızdır. Ambalaj üzerinde dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ise logo ve sertifikalardır. Eğer aldığınız telefonun logoları üzerinde çeşitli etiketler yer alıyorsa o telefon sahtedir. Bunun açıklaması da o sahte ürünlerin gümrükten geçirirken sorun çıkarmaması için markaların kapatılmasıdır. Kıssadan hisse orijinal telefonlarda kesinlikle ambalaj sorunu olmaz. Bu şekilde veya çeşitli sorunlara sahip ambalajlı telefonlar %100 sahtedir uzak durmanız gerekir.

Kutu İçeriğinde Kalite!

2017 şartlarında hiçbir firmanın orijinal telefonunda malzemede kalite yönünden eksiklik yaşanmaz. Tamam, modeller arasında küçük kaliteler bulunabilir ancak hiçbir dev firma telefonun arka kapağını tenekeden yontup elinize vermez. Sahte telefonlarda malzeme kalitesi yok denecek kadar azdır. Elinize aldığınızda bile anlayabileceğiniz bu durum o telefonun sahte olduğuna işarettir. Orijinal telefon üretimleri esnasında hiçbir fiziki hata yapılmaz. Ancak sahte telefonlarda fiziki hatalar bulunmaktadır. Plastiğin kenarında yer alan çentikler gibi. Veya orantısız donanımlar gibi. Kutuyu ilk açtığınızda telefon tam oturmuş olmalıdır. Telefondan daha geniş bir ambalaj kabul edilemez. Telefonun alt veya üst kısmında kulakçıklar bulunmalıdır. Bu çoğu telefonun orijinal modelinde bulunmaktadır. Telefonu elinize aldığınızda telefonun en bir yüzünün bir plastik tabaka ile kaplanmış olması gerekir. Ancak bu plastik tabakada taklit edilmektedir. Bahsettiğimiz tabaka narin ve ince olmalıdır. Telefonun üzerine yer alan logoların kapatılmamış olması gerekmektedir. Telefonun renginde solma veya farklılıklar gözleniyorsa bu o telefonun sahte olduğuna işaret eder. Günümüzde teknoloji firmalarının birçoğu paketlerin iç dizaynlarına da önem vermekte. Telefonu aldıktan sonra alt kısma gelişigüzel bırakılmış kablo ve aparatlar o telefonun sahte olabileceğini gösterir. Telefonların yanında fabrikada iken konulmuş bir takım hiç okunmayan evraklar gelir. Bu evraklar ile aldığınız telefonun kutusunda yazan model bilgileri aynı olmalıdır. Aksi takdirde telefon sahte olabilir.

Şarj Aleti Ve Kablosu

Orijinal telefon üreticileri şarj aletleri ve kabloları ile diğerlerine fark atarlar. Gerek malzeme kalitesi gerekse de bazı özellikler sahte telefonları ele verir. İlk olarak her marka irili ufaklı logolarla bu aksesuarları süsler. Bu logolar her modelde aynı büyüklükte aynı renkte ve aynı puntoda yer alır. Bir harfin bile yer değiştirmediği bu logolar her modelde farklı ancak kaliteli bir baskıyla yerleştirilir. Bu logoların kolay deforme olması veya yıpranması söz konusu bile değildir. Telefon firmalarının şarj aletleri daha kaliteli malzemelerden üretilir. Bu modellerin sahtelerinde ise durum bu şekilde değildir. Aynı şekilde kablo kalitesi de sahte telefonları ele vermektedir. En can alıcı nokta ise şarj adaptörlerinde piriz kısmında diplere doğru yer alan iki çentiktir. Biz bu çentiklere dikkat etmesek bile sahte telefon üreticileri bu çentikleri yapmamaktadır. Eğer telefonun adaptöründe bu çentikler yoksa o telefon yüksek ihtimalle sahtedir. Aynı şekilde kablolarında USB kısımlarında yer alan hafif dikdörtgenimsi delik sadece orijinal telefonlarda yer almaktadır. Şarj aleti ve adatör telefon ile birleştiğinde ortaya absürt bir görüntü çıkmamalıdır. Tüm girişler birbirine ne eksik ne fazla yani boyu boyuna oturmalıdır. Aksi takdirde alacağınız telefon sahte olabilir. Telefonların vazgeçilmez aksesuarı olan kulaklıklarda sahte telefonların en belirgin özelliklerinden. Birçok sahte telefon içeriğinde markayla alakasız kulaklıklar bizleri karşılıyor. Bu tarz bir durumun gerçekleşmesi orijinal kutularda imkansızdır. Her marka kaliteli logolarla süslenmiş kulaklığını özenle paketleyerek kutuya ekler. Bu konuda günümüzde hiçbir firma taviz vermemektedir.

Sahte telefonlar piyasada sandığımızdan daha fazla. Bu tuzağa düşmemek için sizlere birkaç maddeyi sıraladık ancak bunlardan evvel yapmanız gereken daha kolay bir şey var. Teknoloji marketler arasında kendini kanıtlamış olan markaları tercih ederek bu tuzaklardan kurtulabilirsiniz. Bu tarz adını onaylatmış markalarda sahte telefonlara rastlayamazsınız. Hiçbir zaman sahte telefon almayın. Almadığınız gibi annenize babanıza da kullandırmayın. Sağlık yönünden ciddi mağduriyetlere yol açan bu ürünler çevreye de oldukça zararlı. Bunun yanında kontrol edilmemiş kalitesiz bataryalarında yol açabileceği birçok felaket bulunuyor. Son olarak sahte telefon kullanmayın, kullandırmayın!

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum