Android 215 1

Android ve İOS Sistemler İçin Optimal Koruma

Mobil Cihazları korumak gerçekten çok önemli. Bu cihazların hayatımızın her alanına girmesi ve elimizden düşmemesi ile malum hepsi bir bilgi ve kişisel veri deposu durumunda. Hal böyle olunca Hacker ve ya İstihbarat teşkilatlarının da 1 numaralı hedefleri haline geliyor.

Günümüzde Akıllı telefon kullanıcıları bu cihazları çok farklı amaçlar için kullanıyor olsa bile neredeyse yapılan her işlem önemli bilgilere erişim kolaylığını da beraberinde getirmekte. Bu sebeple özellikle Android telefon kullanıcıları için her iki sistemde de optimal koruma sağlayabileceğiniz bilgileri derledik ve bu makalemizde sizler için bunu sunacağız.

İOS Sistemleri Saldırıdan Korumak

İşin aslına bakarsanız Apple ürünlerinin korunmaya ihtiyacı yok. Çünkü kendi içinde bu koruma işini zaten yerine getiriyor. Hatta FBI ve CIA’nin bile bunu kırmak ta zorlanabileceğini açıkça dile getirebiliriz.

Alfa-Numerik bir parola kullanarak kendinizi çok daha rahat bir şekilde koruyabilmeniz mümkün. Bunun için aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz;

 • ‘Settings’e giriş yapın,
 • ‘Touch ID & Code / Change Code’ bölümüne giriş yaparak bu kısımdan Parola ataması yapabilirsiniz.
 • Ardından ‘ Code Options’ seçeneğine tıklayın ve ‘ Separate Alphanumeric Code ‘ seçeneğini aktif hale getirin.

Bu adımları takip ederek bir Alpha-Numerik parola oluşturabilir ve kişisel verilerinizi koruma altına alabilirsiniz. Fakat Apple’ın Mahkeme kararı ile iCloud verilerine ulaşabildiğinin de altını çizelim.

Bu sebeple cihazınızda eğer hassas bilgiler ve veriler bulunuyorsa bunlar için otomatik iCloud yedeklemesini devre dışı bırakmanız yararınıza olacaktır. Bunun için ;

 • ‘iCloud / Backup’ seçeneği altından devre dışı bırakabilirsiniz.

Aynı zaman da yedeklemelerinizi silebilmeniz de mümkün. Bunu için;

 • Settings > iCloud > Memory > Manage Memory

Yukarıda adımları takip ederek yedeklemeleri silebilirsiniz. İstediğiniz yedeklemeyi seçtikten sonra;

 • ‘Delete Back-up’ kısmına tıklamanız yeterli.

Aynı zaman da son olarak iTunes üzerinden yerel yedeklemeler alabilirsiniz. Fakat bu aldığınız yedekleri şifrelemeyi unutmayın.

Andorid Sistemleri Saldırıdan Korumak

Malum Andorid sistemler Apple kadar korunaklı değil ve şifreleme sistemleri kolay bir şekilde kırılabiliyor. Ama yine de yapabileceğimiz belli başlı güvenlik önlemleri mevcut.

Bildiğiniz gibi Apple’daki gibi şifreleme sistemi Android sistemlerde de mevcut. Bunu aktif hale getirebilmek için;

 • ‘Settings’ kısmına giriş yapın,
 • ‘Security’ sekmesine gelin,
 • ‘Encrypt Telephone’ seçeneğini seçin

Bu işlemin de bazı dezavantajları olduğunu belirtmek lazım. Bunlardan birincisi bu şifreleme sisteminin tüm cihazlarda bulunmaması. İkincisi ise bu şifreleme sistemi olsa bile aktif edildiğinde performans düşüşlerine yol açabilmesi.

Bu sebeple isteyenler bu şifreleme sistemini devreye sokabilir, eğer beğenmezlerse kolay bir şekilde tekrardan De-Aktive edebilirler.

Android ve İOS sistemlerini karşılaştırdığımız da Android güvenlik konusunda biraz zayıf kalıyor. Fakat Android sistemde de mutlaka yapmanız gereken bir güvenlik seçeneği var. Asla ve asla yedeklemenizi Google’a depolamayın. İOS’da da olduğu gibi yerel bir bilgisayara yedeklerinizi almak sizin açınızdan oldukça iyi olacaktır.

 

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

“Android ve İOS Sistemler İçin Optimal Koruma” üzerine 1 yorum

 1. Ahmet dedi ki:

  Android ve ios hakkında optimal koruma detaylarının tamamını vermişsiniz gerçekten verimli bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum