İOS 1.933 3

Appstore Bildirim Özelliği Artık Yok!

Apple daha yeni kullanıcılarına sunmuş olduğu,Appstore‘da yeni olan uygulamaları  kullanıcılarına bildirmek için gönderdiği  bildirim özelliğini kaldırdı. Uygulanmaya yeni başlanmasına rağmen kapatılmasının sebebi ise ilginç.Apple firmasının Appstore’da, Super Mario Run uygulaması ile hayata geçirilen bu bildirim özelliği güvenlik zafiyeti dolayısıyla kaldırıldı.Kullanıcıların beğenisini kazanmasına rağmen kaldırılmasının sebebi;Kunz Mejri isimli güvenlik araştırmacısının yaptığı çalışma ile bu bildirim sisteminin güvenlik açığı verdiğini ispatlamasıdır. Kunz Mejri’nin hazırladığı raporda,bildirimin gönderilebilmesi için cihaz verilerine ve iCloud adresi desteği gerektiği için XSS açığı kullanılması sonucu gönderilen bildirimlere zararlı içerikler eklenebileceği ortaya çıktı.

Bu uygulama ile cihazlar uzaktan müdahaleye açık kaldığı için zararlı kodlar göndermek mümkün. Bunun farkına varan güvenlik araştırmacısı Kunz Mejri, Apple’a yapmış olduğu bildirme sonucu Appstore bildirim özelliği kaldırıldı. Bu açıklar nedeniyle bildirim özelliğini kaldıran firma,uygulamayı tamamen kaldırıp,kaldırmayacağı hakkında bir bilgi vermedi. Bu sistem üzerinde ki açıkları kapatacaklarını ve güvenlik zafiyetini ortadan kaldıracaklarını duyuran Apple firmasının bu açıklaması ile bildirim özelliğinin tamamen kaldırıp kaldırılmayacağı henüz netlik kazanmış değil.

Tekno Admin {Tekno Admin}

“Appstore Bildirim Özelliği Artık Yok!” üzerine 3 yorum

  1. emirhan k dedi ki:

    bildirim açığını değilde şu hacklenen İcloud hesap açığıyla uğraşsa daha iyi olur. çoğu ünlünün ifşası çıkıp durdu.

  2. adblue iptali dedi ki:

    İos ‘da bir sürü açık çıkmaya başladı. Kullanıcılar olarak önlemimizi almamız gerek

  3. Tekno1.net dedi ki:

    ios 11 de bildirimleri hiç göremez olduk, bildirimler için aşağı kaydırıyoz bildirimler yok onun haricinde telefon kapalıyken bildirimler ekrana geliyo oradan baktın baktın diğer türlü göremiyosunda artık. Kötü oldu acıkcası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum