Nasıl Yapılır ? 906 1

Arızalı Harddisk Onarma ve Veri Kurtarma

Yazımıza geçmeden önce arızalı harddisk onarma ve arızalı harddisk veri kurtarma işlemlerinden detaylıca bahsedeceğimiz bu yazımızı, neredeyse bilgisayardan hiç anlamayan insanların bile kolaylıkla halledebileceği şekilde açıkladık.

Her şeyden önce sorun tespiti yaptıktan sonra bir soruna müdahale etmek her zaman size yarar sağlayacaktır diyerek sorun tespit aşamasına hızlı bir giriş yapıyoruz.

Eğer sabit diskinizden yani Harddiskden alışılmadık sesler alıyorsanız, bilin ki bu büyük problemlerin habercisidir. Eğer bu alışılmadık seslerin tarifini istiyorsanız sürtme seslerini ya da bip seslerini örnek verebiliriz.

Eğer Windows’a erişebiliyorsanız SMART (alternatif başka programlarda olabilir) adında ki sorun tespit programını kullanarak sorunu tespit etmesini sağlayın.(devamı bir alt başlıkta) Fakat oldukça ciddi ve sizi strese sokan bir ses çıkıyorsa, ayrıca bilgisayarınızı da açamıyorsanız sabit diskiniz maalesef bozulmuştur diyoruz.

Bozulan sabit diski tamir etmek diye bir şey yoktur. Eğer bir bilgisayarcı size bunu tamir edebileceğini iddia ediyorsa yalan söylüyordur. Bu sebeple içindeki kurtarabildiğiniz kadar veriyi kurtarıp, ardından yeni bir sabit disk almalısınız.

Arızalı Harddisk Onarma ve Arızalı Harddisk Veri Kurtarma

Eğer bir üstteki yazımız da belirttiğimiz gibi SMART adlı sorun tespit programını çalıştırdıysanız ve herhangi bir sorun tespit edemediyse, sorun titreşimlerden kaynaklanıyor olabilir.

Bu titreşimin sebeplerinden biri olarak kasanın orantısız durması ve ya yamuk durması diyebiliriz. Kasayı oynatarak ya da hafiften sarsarak durumu düzeltemeye çalışın. Kasanızda sabit diskiniz oturaklı bir şekilde monte edilmemiş olabilir. Bunu kontrol etmek amacıyla kasanızın yan panellerini açın ve vidalarını tek tek kontrol edin ve sabit bir durumda olduğundan emin olun.

arızalı harddisk onarma

SMART Bir Hata Mesajı Verirse?

Çalıştırdığımız SMART programı eğer bir hata verirse, acele edin yeni bir harddisk’e ihtiyacınız var arkadaşlar. Fakat bu süre zarfında içerisindeki verilerinizi elinizden gelen en hızlı şekilde yedekleyin ve ya başka bir cihaza aktarın. En azından verilerinizi kurtarmış olacaksınız. Sonrasında yeni bir disk alarak eskisine veda edebilirsiniz.

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

“Arızalı Harddisk Onarma ve Veri Kurtarma” üzerine 1 yorum

  1. Hilal dedi ki:

    Bilgiler için tesekkur ederim.Gerçekten çok yardımcı oldunuz:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.