Nasıl Yapılır ? 220 1

Arızalı ya da sesli çalışan Harddisk Onarımı

Her şeyden önce sorun tespiti yaptıktan sonra bir soruna müdahale etmek her zaman size yarar sağlayacaktır diyerek sorun tespit aşamasına hızlı bir giriş yapıyoruz.

Eğer sabit diskinizden yani Harddiskden alışılmadık sesler alıyorsanız, bilin ki bu büyük problemlerin habercisidir. Eğer bu alışılmadık seslerin tarifini istiyorsanız sürtme seslerini ya da bip seslerini örnek verebiliriz.

Eğer Windows’a erişebiliyorsanız SMART (alternatif başka programlarda olabilir) adında ki sorun tespit programını kullanarak sorunu tespit etmesini sağlayın.(devamı bir alt başlıkta) Fakat oldukça ciddi ve sizi strese sokan bir ses çıkıyorsa, ayrıca bilgisayarınızı da açamıyorsanız sabit diskiniz maalesef bozulmuştur diyoruz.

Bozulan sabit diski tamir etmek diye bir şey yoktur. Eğer bir bilgisayarcı size bunu tamir edebileceğini iddia ediyorsa yalan söylüyordur. Bu sebeple içindeki kurtarabildiğiniz kadar veriyi kurtarıp, ardından yeni bir sabit disk almalısınız.

İlgili Yazı  Windows Update 80072f8f hatası nasıl çözülür?

Soruna El Atıp Çözelim

Eğer bir üstteki yazımız da belirttiğimiz gibi SMART adlı sorun tespit programını çalıştırdıysanız ve herhangi bir sorun tespit edemediyse, sorun titreşimlerden kaynaklanıyor olabilir.

Bu titreşimin sebeplerinden biri olarak kasanın orantısız durması ve ya yamuk durması diyebiliriz. Kasayı oynatarak ya da hafiften sarsarak durumu düzeltemeye çalışın. Kasanızda sabit diskiniz oturaklı bir şekilde monte edilmemiş olabilir. Bunu kontrol etmek amacıyla kasanızın yan panellerini açın ve vidalarını tek tek kontrol edin ve sabit bir durumda olduğundan emin olun.

SMART Bir Hata Mesajı Verirse?

Çalıştırdığımız SMART programı eğer bir hata verirse, acele edin yeni bir harddisk’e ihtiyacınız var arkadaşlar. Fakat bu süre zarfında içerisindeki verilerinizi elinizden gelen en hızlı şekilde yedekleyin ve ya başka bir cihaza aktarın. En azından verilerinizi kurtarmış olacaksınız. Sonrasında yeni bir disk alarak eskisine veda edebilirsiniz.

İlgili Yazı  WhatsApp Hesabı Nasıl Silinir?
Beni Takiple

Çağdaş Caner Koçak

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor 🙂
Beni Takiple

“Arızalı ya da sesli çalışan Harddisk Onarımı” üzerine 1 yorum

  1. Hilal dedi ki:

    Bilgiler için tesekkur ederim.Gerçekten çok yardımcı oldunuz:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir