Mobil 128 0

Ay’a İlk Kez Özel bir Şirket Robot İndirecek

2017’de Ay’a ilk kez bir özel şirket tarafından robot gönderilecek. Moon Express tafarafından gönderilecek robot için tüm izinler alındı. Maliyeti 45 milyon doları bulan proje için gerekli fonda temin edilmiş durumda.

ABD ve Rusya uzun zaman önce Ay’a insan göndermeyi bırakmıştı. Burada, maliyeti insan göndermeye nazaran daha düşük olan robotlarla bilgi toplamaya çalışılıyordu. Geçtiğimiz günlerde Ay’a robot gönderen ülkeler arasına Çin’de eklenmişti. Şimdiyse Moon Express adlı özel şirket bunu yapmaya hazırlanıyor. İleriki aşamalarda Ay’da madencilik faaliyetleri yürütmeyi planlayan şirket, bunun için ilk adım olarak bir keşif robotu gönderecek.

MX-1E Hazır

Moon Express tarafından geliştirilen robota MX-1E adı verildi. Robot’un, bu iş için ilk kez kullanılacak elektron isimli roket tarafından itilerek yörüngeden çıkarılması düşünülüyor. Burada roketten ayrılacak olan MX-1E’in daha sonra kendi motorlarını kullanarak 4 gün sürecek bir yolculukla Ay’a varması planlanıyor. Ay üzerinde çeşitli örnekler toplayacak olan robottan alınan bilgilerle daha sonra Ay’da maden çalışmaları yapılmak isteniyor.

İlgili Yazı  Samsung Galaxy S8 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnmeyi Başarırsa Google’dan 30 minyon dolar alacak

Google tarafından Ay’a gitmenin daha az maliyetli bir yolunun bulunması amacıyla düzenlenen lunar x prize adlı yarışmanın ödülü 30 milyon dolar. Eğer Moon Express’in gönderdiği uzay aracı Ay’a inmeyi başarırsa bu ödülünde sahibi olacak.

Beni Takiple

Çağdaş Caner Koçak

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor 🙂
Beni Takiple

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir