Bilgisayar 999 1

Bilgisayar Başında Otururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilgisayar bazılarımızın iş bazılarımızın da hobi nedeniyle saatlerini harcadığı modern yılların icadı olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayar kullanımı ortalama yaş düzeyine bakıldığında 2017 yılı verilerine göre bilgisayar kullanımının küçük yaşlara kadar düştüğünü söyleyebiliriz. Bu kadar küçük yaşlarda kullanılan bilgisayarlar uzun süreli meşguliyete neden oldukları için bilinçli olarak kullanılmalıdır. İş veya hobi ortamında kullanımı gerçekleştirilen bilgisayar, uzun süreli meşguliyeti beraberinde getirir. Bu uzun süreyi iskelet sağlığımız için verimli hale getirmezsek ilerleyen süreçlerde sağlık sorunları yaşayabiliriz.

Bilgisayar başında uzun süreli kontrolsüz hareketlerle zaman geçiren birçok insanın hayatını kaybettiği oldukça yakın tarihlerde gözlemledik. Bilgisayar oturma pozisyonu birçoğumuz için önemsiz görünse de uzun süreli mecburi kullanımlarda sağlığımıza oldukça olumlu yönde etki etmektedir. Bizler sizlere bilgisayar başında nasıl oturmanız gerektiğini temel olarak bir görselde ileteceğiz. Bu konuda uyarılara dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Göründüğü Kadar Masum Değil!

Bilgisayar başında dik bir şekilde oturmanız gerekir. Görselde de gördüğümüz bu oturma pozisyonu özellikle uzun süreli kullanımlarda sizlerin bedensel sağlığına oldukça olumlu yönde etkide bulunacaktır. Bilgisayar ekranınızın parlaklık düzeyi gün ışığından dolayı görme problemi yaşamayacağınız şekilde olmalıdır. Gerekirse ortamın ışığını keserek daha karanlık ortamda daha az parlaklıkta bir ekran kullanabilirsiniz. Gözlerinizin odaklama mekanizmaları için parlaklığı düşürülmüş ekranlar her zaman olumlu yönde etki edecektir.

Uzun süreli bilgisayar kullanımı hiç kimse tarafından önerilmez. Eğer iş haricinde hobi maksadıyla uzun zamanlarınızı bilgisayar başında geçiriyorsanız bu alışkanlığınızı bırakmalısınız. Bilgisayar baş ağrısından çeşitli kalıcı göz rahatsızlıklarına kadar birçok ağır hastalığa neden olabilir. Bu nedenle lüzumsuz yere bilgisayar kullanmayı bırakmalısınız. Eğer iş amacıyla bilgisayar kullanıyorsanız muhakkak 45 dakika da bir hareket etmeniz gerekli Bu hareket masanın başından ayrılıp yapacağınız oldukça kısa yürüyüşler şeklinde olabilir. Bu sayede vücudun dolaşımına katkıda bulunabilirsiniz.

Benimde muzdarip olduğum bir konu olan ekran mesafesi biz gözlüklüler için oldukça büyük sorun teşkil ediyor. Normal düzeyde görme yeteneğine sahip olanların bu konuda hiçbir taviz vermeksizin görselde görüldüğü şekilde ekran mesafesini korumaları gerekir. Eğer ekranı görmekte zorlanacak düzeyde görme kaybına sahipseniz burada kurallar biraz değişiyor. Görme kusurunuzun büyüklüğüne bağlı olarak ekranı kendinize yaklaştırmak yerine yazı boyutunu arttırabilirsiniz.

Oyuncular bundan sonra görselliğin bozulmasından şikayet edebilirler ancak bu aksi duruma baş aldırırsanız sonrasında sizler zararlı çıkarsınız. Bunun yanında gözlük kullananlar kesinlikle masa başına gözlükleriyle geçmelidirler. Şimdi ki gözlüklerin birçoğu çok az fiyatlara bilgisayar ekranından gelen ışınları soğuracak ve etkisiz hale getirecek kaplamalarla donatılabiliyor. Doktorunuza danışarak bu kaplamadan isteyebilirsiniz. Yine ekranın gözlerinize olan açısı 90 dereceden büyük olmalıdır. Bu sayede ekrandan gelen ışınların verecekleri zahiyatı daha aza indirgeyebilirsiniz.  Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bilgisayar da fazla kullanımlarda zarar vermekte bu bilinçte iyi kullanımlar dileriz.

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

“Bilgisayar Başında Otururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” üzerine 1 yorum

  1. Demir çelik fiyatları dedi ki:

    Faydalı bilgilerinizden faydalandım çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum