Bilgisayar 233 4

Bilgisayarınız Çok Isınıyor Ve Kendisini Kapatıyor Mu?

 

Bu sorun genel olarak masaüstü bilgisayarlarda görülmektedir. Ancak diz üstü bilgisayarlarda da bu sorun gözlenebilir. Bilgisayarın çok ısınıp birçok kez kendisini yeniden başlatması genel olarak sistem kaynaklı bir problemden kaynaklanır. Sistemde de sorun genel olarak işlemciden kaynaklanır. Sonuçta her bilgisayarın ciddi bir işlev yükü işlemcisine yüklenmektedir. Hele bir de oyuncu bilgisayarlarından bahsediyorsak bu sorun daha büyük boyutlara ulaşabilir. Bunun yanında oyuncu bilgisayarı olmayıp da çok yüklenmeye maruz kalan bilgisayarlarda da bu sorun daha net olarak gözlenebilir. Oyunlar 2017 maksimum verilerine göre hazırlandıklarından dolayı güncelliğinden en ufak bir taviz veren cihazlarda yüksek ihtimalle ısınma ve kapanma sorunu zamanla gözlenecektir. Kısa zamanda bu sorun gözlenmese dahi ağır yüklenmeler sonucunda bu sorun işlemcinize hüzün katabilir. Sadece oyun oynayarak bu sorunla karşılaşmazsınız. Ağır render işlemleri de bu tatsızlığa sebep olabilir.

Bilgisayarınız Neden Kapanıyor?

Bilgisayarların beyni işlemcilerdir. İşlemciler ağır render işlemleri ve oyun oynama sırasında oldukça yorulurlar. İşlemci sıcaklığının artması bu durumun sonucudur. Bu yorulma neticesinde işlemciniz halen o yoğun trafiğin yüksek hızına yetişmeye çalışacaktır. Ancak bu hızlı işlem yapma sürecinde işlemciniz aşırı ısınacaktır. Bu ısınma neredeyse fanların bile etkisiz kalacağı kadar üst seviyelere ulaşabilir. İşlemciniz ısındıktan sonra ilk aşamada bilgisayarınız yavaşlar. Bu yavaşlamayı “yanıt vermiyor!” uyarısı takip eder. Ve en sonunda bilgisayarınız kapanır. Aslında bilgisayarınızın kapanması çok yüksek ısının kasa içerisinde var olduğuna işarettir. Bu hamle bilgisayarınızın diğer aksamlarının sağlığı açısından çok önemlidir. Sicak bir işlemci durmadan çalışmaya devam ederse sonucunda bilgisayarınız elinizde kalabilir. Bu nedenle durmadan ısınıp kapanan bilgisayarları durmadan zorlamayın. Şimdi sizlere bu sorunun nasıl giderilebileceğini anlatalım. Bilgisayarın ısınıp kapanması çok kötü bir durum değildir aslında verimli bir durumda denilebilir.

Fanlar Ve Termal Macunu Kontrol Edin!

İşlemci bölümüne uygulanan termal macun ısınmayı önler ve bu sayede performans artışına neden olur. Eskiyen bir termal macun olduğu yer kolayca ayrılır. Eğer yetkisini yitirmeyen bir termal macun halen işlemcinize temas ediyorsa termal macunu oradan sökemezsiniz. Böylesi bir durumda bölgeyi aşırı zorlamayın. İkinci aşama olarak fanları sökün. Fanlar hem işlemcide hem de kasanın herhangi bir yerinde olabilir. Tüm fanları yerlerinden sökün. Ve uygunca temizleyin. Tekrar yerine takın. Tabi termal macunu değiştirmeniz gerektiyse ve değiştirdiyseniz fanları yine temizleyin. Bu aşamalar sizin bilgisayarınıza faydalı olacaktır. Eğer olmadıysa size pekiyi olmayan bir haberimiz var.

Sisteminiz Size Yetersiz Geliyor Olabilir!

Bu yenilenme süreci sonrasında cihazınız ısınıp kapanmaya devam ediyorsa sisteminiz isteklerinize cevap vermiyor demektir. Sistemin yenilenmesi ve yükseltilmesi bu soruna çare olacaktır. Eğer sisteminizi yenilemeye henüz imkânlarınız cevap veremiyorsa bu ağır yükleri işlemcinize yüklemeye devam etmeyin. Elinizde ki cihazdan da olabiliriniz. Tabi yani bir sistem alırken güncel işlemciler arasından seçim yapmanız çok önemli.

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

“Bilgisayarınız Çok Isınıyor Ve Kendisini Kapatıyor Mu?” üzerine 4 yorum

 1. daha önce hiç ısınmıyordu ancak bugün ısınmaya başladı bilgisayarı kapayıp tekrar açtım ama 5 dakika geçmeden yine ısınıyor, Sorun ne olabilir?

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Termal macun dediğimiz madde işlevini yitirmiş olabilir. Termal macun hakkında bilgi almak için sitemizden yararlanabilirsiniz. Termal macun işlemci ısısını fana iletmede akıcılık sağlayan bir maddedir. Zaman aşımına uğradıktan sonra bu işlevini yitirerek cihazın daha da çok ısınmasın neden olur. Sorun büyük ihtimalle buradan kaynaklıdır. Termal macun değişimi sorununuza çare olabilir. https://www.teknoclock.com/termal-macun-hakkinda-her-sey.html termal macun hakkında ki yazımız.

 2. teknoloji blog dedi ki:

  çok ısınma laptopum da 5. yılı geçti oyle başladı ne yapmalıyım teknolojisinden mi kaynaklı laptopun

  1. Merhaba, hayır teknolojisinden kaynaklı olduğunu zannetmiyorum. Fakat en azından senelik rutin yapılması gereken bakımlar vardır. bunlardan en önemlisi ise termal macun değişimi ve yağlı kontak spreyle fanların temizlenmesi. bir bilgisayarcı ortalama 50 TL gibi bir ücretle bu bakımı yapabilir. fakat 5 TL termal macun ve 10 TL kontak sprey alarak bunu sizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum