Nasıl Yapılır ? 596 2

Bios Ayarları İle Arızaları Çözmek

BIOS ayarları malum oldukça karışık ve bir o kadar da derin mevzuları içerisinde barındıran bir sistemler bütünüdür. Peki BIOS ile ilgili bir arızalı ayarımızın olup olmadığını nereden Anlayacağız? Bios Ayarlarını Nasıl yapabiliriz?

Öncelik Sorun Tespiti!

Bios ayarları  bölümüne el atıp kurcalamadan önce sorun tespiti yapmak bizi çözüme oldukça yaklaştıracaktır. Bilgisayarınız açılmıyor ise, yüksek sesle çalışıyorsa veya bilgisayarınız açılırken Checksum hatası veriyor ise BIOS ayarlarınız da bir problem olduğuna işarettir.

Ayrıca Checksum hatası anakart pilini değiştirdikten sonra da karşımıza sıkça çıkabilen bir hatadır. Bunu da belirtmekte fayda var.

BIOS Ayarları Nasıl Yapılır? Sorunlar Nasıl Çözülür?

Bios ayarları kısmına girmek ve sorunlu yerleri düzeltmek için öncelikle açık olan bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Ardından bilgisayarınız post ekranın da iken- siyah zemin üzerine çıkan beyaz yazıların olduğu ekran. Genelde bu şekildedir:)- BIOS ekranına geçmemizi sağlayacak olan tuşa seri bir şekilde basmamız gerekiyor. Bu tuş genelde; Delete, F8 veya F10 olabilmektedir. Anakart kullanım kitapçığınız da bununla ilgili bilgiye rahatlıkla erişebilirsiniz.

Genellikle BIOS ekranları benzerlik göstermektedir. Fakat bazı yeni nesil anakartların da grafik ara yüzleri bulunabiliyor ve farenizi seçim yapmak için kullanabiliyorsunuz.

BIOS ekranımıza geldiğimize göre birkaç ayar yapalım. ‘Boot Device Priority‘ kısmına göz atın. Bu kısım genellikle ‘Boot‘ Kısmında bulunmaktadır. Bilindiği üzere Boot kısmında donanımlarımızın önceliklerini belirleriz. (Sabit disk, CD Sürücü, USB v.b )

bios ayarları 1

Bu kısımda sabit diskinizi ilk sırada tutmalısınız. Ayrıca genel liste de ise CD sürücü ve USB’den sonra gelmelidir. Sabit disklerimiz BIOS ekranında Üreticisinin marka ve modeline göre sıralanmaktadır. Yine kasanın içerisinden sabit diskinize göz attığınızda bunu rahatlıkla görebilirsiniz.

BIOS’da Sabit Disklerim Gözükmüyor?

BIOS ekranında sabit disklerinizin sıralanmaması gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca ikincil bir sabit disk menünüz bulunabilir.

Eğer bu tip bir durumla karşılaşırsanız asıl ana sabit diskinizi üst sıralara almanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra ‘Boot Priority’ ekranın da ilk sırada sabit diskinizi göreceksiniz.

Açılış Sırasında Windows Hata Veriyor?

Açılış sırasında Windows’unuz hata verebilir. Bu durum ise SATA portlarınızın yanlış bağlandığının göstergesidir. Bu sorun anakart piliniz bittiğinde sık sık karşımıza çıkan bir problemdir.

Bu sorunu çözebilmek için öncelikle ‘Storage Configuration’ menüsünü BIOS ekranından bulmanız gerekiyor. Ardından eğer SATA portlarınızın yanında ‘IDE’ yazıyor ise o kısımları ‘AHCI’ olarak değiştirmeniz gerekiyor. Ardından BIOS’da yaptığınız ayarları kaydederek çıkabilirsiniz.

bios ayarları 2

Bilgisayarım Aşırı Gürültülü Çalışıyor!

Evet son olarak bilgisayarınız aşırı sesli bir şekilde çalışıyorsa bu durumu nasıl çözebileceğinize bakalım.

Bu genelde Fan ayarlarınız ile ilgili bir problem olabilmektedir. Bu durumu çözebilmek için ‘Power’ menüsüne girmeniz gerekmekte. Ardından ‘Hardware Monitor’ kısmını bulun. Bu kısımda Fanınızla ilgili ayarları göreceksiniz. Bu ayarları devreye soktuğunuz da ise Belirli profilleri seçme şansınız olacak.

Bu profillerden en sessiz olanı ‘Silent’ modudur. Bu profil seçeneğini aktif ettiğiniz de ise artık bilgisayarınız bilgisayar parçalarınızın ısınma düzeylerine göre Fan hızınızı ayarlayacaktır. Yani bu gürültülü sesi bilgisayarınız açık olduğu her saniye duymak zorunda kalmayacaksınız.

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

“Bios Ayarları İle Arızaları Çözmek” üzerine 2 yorum

  1. ercan demir dedi ki:

    çok bilgilendirici olmuş teşekkürler

  2. ercan koçak dedi ki:

    süper teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.