Mobil 213 0

CES’de Duygusal Otomobil Tanıtıldı!

Bu yılki CES Tüketici Elektroniği Fuarında Honda tarafından tanıtımı yapılan yapay zeka teknolojisine sahip sürücüsüz konsept otomobil Neu V, kendi alanında ilk ve tek otomobil olmaya aday görünüyor. Otomobil, motosiklet ve robot teknolojileri ile tanınan Honda bu alandaki yenilikleri ile bu piyasaya da iddialı bir giriş yapacak.
Neu V isminin New Electric Urban Vehicle ( Elektrikli Yeni Şehir Aracı)kelimelerinin baş harfleri kullanılarak türetildiğini belirtelim. Neu V araçların üretiminde amaç her teknolojik gelişmede olduğu gibi insan yaşamının kalitesini artırmak rahatlık ve güvenliğine hizmet etmek.
Araçlar bu yeni teknoloji sayesinde yolda giderken birbirleriyle haberleşebilecek, bu sayede yollar ve zaman, tabii ki daha verimli kullanılabilecek.

Bir yandan trafik kazaları en aza indirgenebilirken diğer taraftan da enerji tasarrufu sağlanmış olacak.

Duygusal Zekâlı Bir Araç

Honda bu aracı ile bir yeniliği daha literatürümüze sokacak gibi görünüyor. Neu V araçlar aynı zamanda duygusal bir zekâya da sahip olabilecek. Honda ve SoftBank ortaklığında geliştirilen” Emotion Engine” teknolojisi, aracı kullanan kişinin davranışlarını hafızasına kaydederek karşılaştırmalı bir analizle alacağı kararların arkasındaki duyguları tespit edebilecek.

Ayrıca Bu duygulara uygun önerilerde bulunabilecek ve bazı kararların alınmasına yardımcı olabilecek. Mesela sürüş esnasında dikkati kaybolan bir sürücüyü yönlendirebilecek veya duygusal durumuna göre bir müzik önerisinde bulunabilecek.
Neu V Araçlar şimdilik iki yolcu artı bagaj ya da iki artı iki yolcu taşıyabilecek kapasitede tasarlandı. Elektrikle çalışan motor teknolojisi ile üretilen bu otomobiller aynı zamanda yolda giderken de şarj olabilme özelliğine sahip.

Bazı Avrupa ülkeleri şimdiden trafik yönetmeliklerini bu yeni araçlara göre gözden geçirip yeni düzenlemeler yapmaya başladılar bile.

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.