Mobil 200 0

Çin’de Pokemon Go Yasağı Yürürlüğe Girdi.

Geçtiğimiz günlerde İran’da yasaklanmasıyla gündeme gelen tartışmalı oyun Pokemon Go artık Çin’de de yasak.

Piyasaya sürüldüğünden bugüne birçok oyun severin ilgisini kazanan oyunun, beta sürümü bile adeta bir çılgınlık yaratmış ve büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. Ancak oyunu asıl popüler hale getiren şey, hakkında çıkan ilginç haberlerdi. Bu günlerde eski popülerliğini yitirse de hala gündemde kalmaya devam eden Pokemon Go, şimdide Çin’de yasaklanmasıyla gündemde.

Komünist rejimin izlerini hala taşıyan Çin’de her şey devletin sıkı gözetimi altında tutuluyor. Oto sansür ve devlet sansürünün yoğun bir şekilde hissedildiği Çin’in aslında oyun yasaklaması alışılmadık bir durum değil. Ancak bu kez çok ilginç bir sebep öne sürüyor.

Casusluk için kullanılabilir

Çin’in Pokemon Go’nun yasaklamasının sebepleri arasında, öncelikle oyuncuları dikkatsiz davranmaya iterek kazalara sebep olabileceği öne sürülüyor. Geçmiş haberlerden de bildiğimiz üzere oyun, daha çok oyuncuların başına gelen kazalarla gündeme gelmişti. Oyunu oynarken kaza yapanlar, hatta oyunu oynarken gasp edilenler dahi vardı.

Ancak asıl sebep olarak, kullanıcıların konumlarını ve kameralarını kullanıyor olması gösteriliyor. Bu bağlamda Çin Hükümeti bunu bir casusluk aracı olarak kullanılabileceğinden şüphelenerek yasakladığını belirtiyor. Oyun daha öncede İran’da benzer sebeplerden dolayı yasaklanmıştı.

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.