Mobil 2.524 0

Dokunmatik Ekranlar İçin Ekonomik Kalem Yapımı

Toplum olarak bir şeyler üretip kullanmaya bayılırız. Bu ürünleri yaptıktan sonra da canını çıkarana kadar kullanırız. Bugün sizlere teknoloji marketlerde satılan tablet kalemlerinden yapacağız. Bu kalemlerin bazı modelleri oldukça yüksek fiyatlara sahip olabiliyor. Ama şunu bir düşünün amaç sadece ekrana işleyen bir sopa yapmak değil mi? İşte bugün sizlere o kalemden yapmayı göstereceğiz. Bu kalemlerin kullanım amaçlarından bahsedecek olursak bu kalemler çizimlerde ve not alma sürecinde kullanılır. Eğitim amaçlı kullanılan cihazlarda bu kalemler ile rahatlıkla çalışılabilir. Aşamalı bir şekilde yapıma geçelim. Baştan uyaralım bu ürünü yaparken kendi cihazınıza uygun renkler seçmeniz tasarımınızı daha ergonomik hale getirecektir.

Malzemeler

  • Portakal
  • Eski bir kurşun kalem veya aynı şekillerde başka bir cisim
  • Eski bir tükenmez/keçeli kalem
  • Kuvvetli bir yapıştırıcı

Yukarıda iki adet seçenek mevcut biz bunlardan keçeli kalemle olan kısmını yaptık. Siz de mevcut imkânlarınıza göre diğerini tercih ederek aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. Şimdi neden portakal dediğimizi açıklayalım. Birçok meyve ile yapacağınız bu kalem çalışacaktır. Ancak dayanıklı oluşu ve daha yumuşak (ekrana zarar vermemesi bakımından) oluşu portakalı ilk tercih yapıyor. Az çok yapım mantığını anlamışsınızdır. Şimdi sizlere bizim yaptığımız kalemin yapım aşamalarından ve çıkan sonuçtan bahsedelim.

Aşama 1: Düz Tabanlı Kalem elde Edin!

Bu aşamada eski bir kurşun kalemin sivri ucunu keserek düz zeminli bir silindir elde etmelisiniz. Veya bahsedilen şekille aynı özelliklere sahip başka bir madde de işinizi görecektir. Bunu yaparken yüzeyin pürüzsüz olmasına dikkat edin.

Aşama 2: Portakalı Ufaktan Soyun

Tablet kalemi yapımında ikinci ve son aşamaya geldik. Elinizde duran portakalın kabuğundan çok küçük olmayacak şekilde gelişi güzel bir parça kesin. Ardından eni kalemin ucunun boyutuna sığacak şekilde bir şerit kesin. Sonra şeridin tam ortasından bir parmak boşluk bırakarak geriye kalan yerleri yapıştırıcı ile kaplayın. Ardından hemen şeridi kalemin içerisinde yerleştirin ve etrafa bulaşan yapıştırıcıyı sildikten sonra kurumaya bırakın. Başka bir ayrıntı ise portakalın yıkanmamış olması. Aksi takdirde ekranda etkili olmaz.

Bu yöntem haricinde kurşun kalem kullanacaksanız kalemin iki ucunu da düz hale getirin. Ardından kalemin düz olan kısmından dışarıya taşmayacak şekilde bir portakal kabuğu kesin. Bu parçanın tam ortasına iğne yardımıyla bir damla yapıştırıcıyı yayın. Yapıştırıcıyı fazla abartırsanız gözenekler kapanır ve düzenek çalışmaz. Yeni tablet kaleminiz hayırlı olsun. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle!

 

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum