Nasıl Yapılır ? 75.778 4

Et (@) İşareti Nasıl Yapılır?

İnternet kullanıcılarını mutlaka ihtiyaç duyduğu ve kullandığı bir işaret olarak bilinen et işareti (@) özellikle her e-mail adresinde bulunan ve kullanılan materyaldir. Bu işaretin ilk olarak bir tüccar olan Francesco Lapi tarafından bir mektupta kullanıldığı varsayılmaktadır. 4 Mayıs 1536 yılında tüccar, yazdığı bir miktarda şarap fiyatlarından bahsederken @ işaretini kullanmıştır. O dönemde bu işaret bir fıçının 13’te 1’ine denk gelen bir terimdi. Zamanla kullanımı değişen et işareti bir ürünün birim fiyatını belirtmek için de kullanılmaya başladı. @ 10 Lira gibi ürün fiyatı belirlerken kullanılan et harfi 1971 yılında bugünkü kullanım amacına erişti. Ray Tomlinson tarafından @ işaretinin e-mail kullanıcılarını tanımlamak için kullanılması ile bu işaret günümüze kadar ulaşmıştır. Bugün hangi platformdan mail adresi alırsanız alın kullanıcı adınızın sonuna et işareti gelmektedir. Türkçe de ‘kuyruklu a’ olarak da tanımlanan bu işaret klavye türüne göre farklı tuş kombinasyonları ile yapılabilmektedir.

Et İşareti Yapma

Bu işareti yapmak oldukça kolaydır. Birinci ve en kolay et işareti yapma Q klavyelerde geçerli olan ALT GR + Q kombinasyonudur. İlk etapta klavyenizden ALT GR tuşuna basarak daha sonra elinizi kaldırmadan Q harfine basmalısınız. Böylece et işareti oluşacaktır. Bazı klavyelerde ve işletim sistemlerinde ise ALT + 64 kombinasyonu ile de @ işareti yapılabilmektedir. Yine önce ALT tuşuna basmalı daha sonra elinizi bu tuştan kaldırmadan 6 ve 4 sayılarına basmalısınız. Bu şekilde at işareti yapabilirsiniz. Bu şekilde de et harfi oluşmazsa CTRL + Alt + Q kombinasyonunu aynı şekilde deneyebilirsiniz.

2. yol;

 

Et İşareti Neden Çalışmaz?

Bazı durumlarda kullanıcılar @ işareti yapamayabiliyor. Farklı kombinasyonlar denemenize rağmen et işareti yapamıyorsanız sistemin dilini değiştirmeniz gerekebilir. İşletim sisteminde yer alan ve kullanılan dil nedeniyle et işareti kombinasyonu bilinenden farklılaşmış olabilir. Bunun dışında klavye dili de önemlidir. Eğer tuşlarda herhangi bir problem yoksa klavye dilinizi de kontrol edebilirsiniz. Eğer tüm bu kontrolleri yapmanıza rağmen et tuşu çalışmıyorsa sorun virüsten veya donanımsal bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bazı virüsler otomatik olarak klavye dilinizi değiştirebilir. Bu nedenle sistem ve klavye dilinin doğru yapılandırıldığından emin olmalısınız.

Hilmi Ulaş Koçak {Hilmi Ulaş Koçak}

Teknoloji alanında ki bilinmeyenleri ve hatalarla alakalı çözüm yollarını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

“Et (@) İşareti Nasıl Yapılır?” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba benim diğer bilgisayarda Q harfi calismiyor @ işaretini başka türlü nasıl yapabilirim?

  1. Yazıda aktarılan çözümlerden birini deneyerek sorunu halledebilirsiniz.

 2. Ayşe dedi ki:

  klayvemin tuşu kırık nasıl yapacağım başka yolu var mı? live a giremıyorum bu isareti yapamadığım için :S

  1. Veri Canavari dedi ki:

   Yazıda ki resimlerde gösterilen tuş kombinasyonunu bilgisayardaki sanal klavyede de yapabilirsin böylece sorun çözülmüş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum