İnternet 300 0

Facebook’da Uzak Durmanız Gereken 3 Sayfa Türü!

Facebook hemen herkesin kullandığı bir sosyal platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu denli yoğun bir kullanıcı trafiğine sahip olan bir ağda elbet çürük elmalarda payını alıyor. Bizler yani sosyal medyayı belli sınırlar içerisinde kullanmak isteyenler bu tarz tiplerden rahatsız oluyoruz. Bu tarz insanları kendimizden yani hesabımızdan uzak tutmak için birçok yol var. Bizler ise size bugün bu yolları değil sonradan başınıza bela olacak sayfaları en baştan takip etmemeniz gerektiğini anlatacağız. Gerek mesaj gerekse de bildirim yoluyla sizleri rahatsız edebilecek olan bu sayfalar inanın birkaç gün sonrasında sizi sosyal medyadan soğutabilir. Bu sayfaların genel özelliklerini verdiğimiz bu yazıdan birçok şey öğrenebilir, hesabınızın daha seviyeli bir şekilde ilerleyişini izleyebilirsiniz.

Facebook zararları açısından birçok yazıyı daha önce yayınlamıştık. Bu yazılara ek olarak zaten kullanan aktif kullanıcılar için bir yazı yazmak istedik. Facebook doğru ve uyanık bir şekilde kullanıldığında insanlara birçok olumlu özellik katabiliyor. Bu özellikleri güncel medyadan haberdar olmak başlığı altında toplayabiliriz. Ne yazık ki bu güzel ve olumlu düşünceleri alabora eden zihniyete sahip insanlar açtıkları sayfalarla bizleri sosyal medyadan soğutuyorlar. İşte şu an sizlere bu sayfalardan 3 tanesinin temel özelliklerini ifşa ediyoruz. Haydi başlayalım!

Ne Olduğu Bellisiz Haber Sayfaları!

Sosyal medyayı akıllıca kullanan insanların hedeflerinde genel olarak gündemi takip etmek vardır. Bu hedefler uğurunda karşılarına gelen her haber sayfasını kökenine bakmadan beğenirler. Aslında bu noktada onları suçlamıyoruz bu sayfaları açan ereksizlere laf vuruyoruz. Bu tarz sayfalar Facebook üzerinde yalan yanlış haberler yayarak insanları yanlış yönde bilgilendiriyor, sonrasında insanların ilgisini çeken bu haberler paylaşıldıkça o adamlarda ünleniyor. İşin garibi bu adamlara dur diyen yok bu tür sayfalar kafalarına göre sağda solda “O ünlü oracıkta öldü!”, “Partide gerginlik!” gibi saçma başlıklarla paylaşımda bulunuyorlar. Kamuoyunu yanlış yönde bilgilendirerek emellerine ulaşan bu sayfaları kesinlikle beğenmeyin, takip etmeyin. Bu sayfalar zaten kendilerini hemen her yerde belli ederler. Biraz da gündemden haberdar biriyseniz hemen bu sayfaları son paylaşımlarından anlayabilirsiniz.

Facebook zararlı sayfalar listemizin hemen başında yer alan bu sayfalar sizleri oldukça yanlış yönde bilgilendirecek paylaşımlarda bulunuyorlar. Ya da olayları kendi sosyal veya politik görüşlerinde yoğurarak anlatarak yine yanlış bilgilendirmelerle sizleri yanlış yönlendiriyorlar. Bu sayfaların özellikleri oldukça belirgin olmakla hemen anlayacağınız tiptendir. Bu sayfalar genellikle haberleri büyük harflerle özetler altında hemen bir link bulundurur ve görsele tıklamanızı söylerler. Altında bulunan bol küfür içerikli yorumlardan da bu sayfaları hemen tanıyabilirsiniz. Bunun yanında ünlülerin resimlerini paylaşarak “Feci şekilde can verdi!” gibi olumsuz ifadeleri ekleyen sayfalar sizleri hemen kendilerine ifşa ederler. Oysa bu tarz bir kaza veya vefat haberi ülke genelinde hemen yayılır. Bu sayfalardan kesinlikle uzak durun. Gönderilerinin altına lanet etseniz bile yorumda bulunmayın. Sonra gelen yorum bildirimlerinden başınız ağrırı.

“. Koy Söyliyim” ve “Yoruma Şifreni Yaz Bak Ne Oluyor!” Diyenler!

Facebook ortamını kirleten sayfaların başında gelen bu nokta koy soyliyimciler ve yoruma şunu yaz diyenler sizleri ciddi anlamda sosyal medyadan soğutabilirler. Sosyal medya ekranlarında sıkça görülen bu tip sayfalar sizleri zaman kaybından başka hiçbir şeye dâhil etmezler. Genellikle yöneticileri 16 yaşında olan sayfaların birçoğu insanların ilgilerini çekerek bilgilerini veya beğenilerini ele geçirmek için uğraşır. Sosyal medya serüvenleri birkaç tane komik fotoğrafla başlayan bu sayfalar sonrasında bin takipçi civarlarına ulaştıklarına nokta koy söyliyim paylaşımlarına başlarlar. Birçoğunun yönetici erkek olmasına rağmen bizim sevgilisi olmayan ergenler maalesef bu tuzaklara düşerler ve o yorumlara nokta koyarlar. Sonrasında gelen olumlu yanıtlar karşısında o sayfanın paylaşımları içerisinde gereğinden fazla zaman geçirmeye başlarlar. Kısacası elinize sağlık olurlar!

Yine bir ekran görüntüsü paylaşıp “Burada kaç tane 3 var?” şeklinde paylaşım yapan sayfalar zaman kaybından başka hiçbir işe yaramıyorlar. Bu sayfaları anlamak veya çözmek için fazla çabaya gerek yok bu tür sayfalar hemen her paylaşımlarında kendilerini ortama belli ederler. Abartılı ve yukarıda bahsettiğimiz paylaşımları yapan her sayfa bu gruba dâhil olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle bu tarz sayfalardan uzak durmamız gerekli. Ha yok benim zamanım bol ben nokta koyup abartılı yürüme cümlelerine ihtiyacım var diyorsanız size iyi eğlenceler!

“Ben kazandım sizde kazanın!”Deyip Para Fotoğrafı Paylaşanlar!

Bu tarz sayfalara her sosyal medyaya girdiğimde reklam verilmiş olmalarından dolayı denk geliyorum. İddia başlığı altında toplanan şans oyunlarına dikkat çeken bu sayfaların oyunlarına gelmeyin. Mesaj ve para resimleriyle sizleri kendilerine çekmeye çalışan bu şans oyunu konusunda başarılı olduklarını iddia eden kişi veya kişilere bulaşmayın. Yine bu sayfaların altına yorum da atmayın. Düşüncelerinizi sonsuza kadar kendinize saklayın. Bunun nedeni ise yapacağınız yoruma düşen tüm ahmakların cevap vermesi ve bir yıl önceki yorumunuza bile ısrarla gelen yorum bildirimleri. Bu sayfalar size hiçbir şey kazandırmaz. Bu sayfalardan uzak durmak maalesef tek çareniz.

Şans oyunları insanlara hiçbir şey katmadığı gibi bu oyunlarda başarılı olduklarını iddia eden kimselerde size hiçbir şey katmaz. Bu sayfaların başlıca özellikleri bellidir. Bu Safalar genelde şu şekilde isimlerle anılırlar: “İdDiA kAzAnMak İsTeYeNleR” evet Çince sandığınız bu yazı maalesef Türkçe. Açıkçası ben bu sayfaların yöneticilerinin Caps Lock tuşlarından şüpheliyim. Aramızda para toplayıp yeni bir klavye alsak daha mantıklı olacak gibi. Bu sayfalar yine telefon çekilişi düzenlediklerini iddia eden paylaşımlarda bulunurlar. Bu sayfaları hemen gördüğünüzde tanırsınız zaten yine zamanınız varsa ve paranız enayilere kaptıracak kadar bolsa bu sayfaları takip edebilirsiniz!

Bugün yine sizlere sosyal medya hakkında ufak bir öneri yazsı ilettik. Bu yazıda bulunan üç temel sayfadan uzak durarak daha temiz bir sosyal medya profiline sahip olabilirsiniz. İnanın bu sayfalardan birçok insan tahmin edemeyeceğiniz kadar şikâyetçi bu nedenle bu sayfalara hiç bulaşmayın. Bir yerlere nokta koymayın veya yorum atmayın. Bu sayfalar yerine daha oturaklı sayfaları takip edin. Haber okumayı ve sosyal medya haberlerle birlikte seviyorsanız bu zevkinizi boş sayfalarla köreltmeyin. Televizyon kanallarının dilediğiniz bir tanesini veya gazetelerin yine istediğiniz birini sosyal medyada onaylanmış bir hesapta bulun sonrasında bu sayfayı takip edin. Hem doğru hem de eş zamanlı habercilik için bu sayfalar size gereken ayrıcalığı sunacaktır. Yine telefon çekilişi falan bu olaylara dâhil olmak istiyorsanız kendisini birkaç kulvarda kanıtlamış sayfaları destekleyin bu sayede daha net sonuçlar elde edebilir kim bilir belki de telefon dahi kazanabilirsiniz.

Facebook kullanımına dair verdiğimiz bu tavsiyeleri uygulayarak sosyal medyayı daha faydalı hale getirebilir en azından size vereceği zararı en aza indirebilirsiniz. Bu tavsiyeleri yaptığımız süre boyunca bazı sayfalara göndermelerde bulunduk eğer şu an okuyanınız falan varsa şu gereksiz paylaşımları yapıp milletin kafasını karıştırmayın. Sonrasında çok ağır ithamlara konu edildiğinizin farkına varın, hoş zaten yorumları okuyorsanız aç çok anlıyorsunuzdur!

 

 

 

Erkan Akkuş {Erkan Akkuş}

Müzik benim her şeyim. Aynı şekilde karikatür çizmekte hayatımın merkezinde yer alıyor. Teknolojiyi takip edip takipçilerle paylaşmaktan çok zevk alıyorum. Teknolojinin sonunun olmadığına inanlardanım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum