Sosyal Medya 180 0

Facebook’tan Almanya Seçimleri İçin Filtre Uygulaması

Facebook, 2017’de bol seçimli bir dönem yaşayacak olan Almanya için yalan haber filtresi özelliğini kullanıma açtı.   

Facebook, 2017 yılının şubat ayında Cumhurbaşkanlığı, Eylül ayında ise Parlamento seçimleri gerçekleşecek olan Almanya’da, ABD başkanlık seçimleri süresince yaşanan olayların tekrarlanmaması adına yalan haber filtresi uygulaması ekledi.

Clinton Destekçileri Yenilgiyi Facebook’a Bağlıyordu

Geçtiğimiz aylarda yapılan ABD başkanlık seçimlerinden Donald Trump’ın  sürpriz bir şekilde galip çıkmasına karşın, Clinton destekçileri Facebook’u suçlayarak buradan yayılan yalan haberlerle Trump’ın gerçek yüzünün gizlendiğini öne sürmüşlerdi.

Clinton Destekçilerine göre, seçim süresince Facebook’tan yayılan yalan haberler insanların Trump hakındaki gerçek bilgilere ulaşması engellendi. Dev sosyal medya kuruluşunun böyle bir iddia ile karşı karşıya kalması 2017’de seçimlerin gerçekleşeceği Almanya’nın konuyla ilgili harekete geçmesine neden oldu.

Almanya Uyarmıştı

Financial Times‘ın Haberine göre Alman parlamenterler, seçim süresince sosyal medyadan yayılacak asparagas haberler konusunda endişelerini Facebook’a bildirdi.

Angela Merkel, geçtiğimiz günlerde konu hakkında bir açıklama yapmış konuşmasında, yaşanacak seçimlerde oy kullanacak seçmenin sahte haberlere yönlendirilebileceğini, bununda ülke geleceği için bir sorun olabileceğini belirterek, tüm ülkeyi bu konuda bilinçli olması için uyarmıştı.

Almanya’da Yalan Haber Uygulaması Kullanıma Açıldı

Alman hükümetinin eleştirilerinin ardından kullanıma açılan yalan haber filtresi ile, facebook kullanıcıları yalan veya yanlış olduklarını düşündükleri haberleri bildirebilecek. Kullanıcılardan gelen bildirimler ise, Kar amacı gütmeyen bir haber ajansı olan Corretiv tarafından incelenecek.

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.