Bilgisayar 541 0

Flash Belleği RAM Yapmak – Ready Boost Nedir?

Bilgisayarınızın biraz daha RAM gücüne mi ihtiyacı var? O halde mutlaka Ready Boost Özelliğini (Flash Belleği RAM Yapmak – Harici HDD v.b) kullanmalısınız.

Günümüzde bilgisayar kullanıcıları birçok farklı sebepten dolayı ekstra güce ihtiyaç duyabiliyor. Gerekirse RAM satın alıyor ve bu durumu çözüme kavuşturmayı umuyor. Evet ekstra RAM satın alarak bilgisayarı hızlandırmak güzel bir çözüm fakat öncesinde Ready Boost Özelliğini denemekte fayda var. Sonuçta RAM’ler sakız parasına son kullanıcılara ulaştırılmıyor.

Öncelikle Ready Boost nedir? Sorusunu açıklığa kavuşturmamız gerekiyor. Bu özellik harici herhangi bir hafıza belleğini RAM olarak bilgisayarda verimli şekilde kullanılmasına olanak sağlıyor. Yani 4 GB bir Flash Diski bilgisayarınıza takıp, Ready Boost özelliğini aktifleştirdiğinizde, bunu 4 GB RAM olarak bilgisayarınıza eklediğinizi düşünebilirsiniz.

Flash Belleği RAM Yapmak isteyenler Ready Boost özelliği sayesinde bunu kolaylıkla yapabilir ve bilgisayarlarını hızlandırabilirler.

Tam olarak nasıl kullanıldığını belirtmeden önce hangi harici bellek cihazını kullanırsanız kullanın, RAM olarak bilgisayara destek olmak için bu cihazın takılı kalması gerektiğini unutmayın.

Flash Belleği RAM Yapmak – Ready Boost Nasıl Yapılır?

Başlığı Flash Bellek olarak belirttim çünkü en çok bu yöntem için tercih edeceğiniz cihaz Flash Bellek olacak. Fakat bunu Harici Diskler ile de yapabilirsiniz.

Öncelikle Flash Belleğinizi bilgisayarınıza takmanız gerekiyor. Daha sonra;


  • ‘Bilgisayarım’a tıklayın
  • Flash Belleğe sağ tıklayın
  • ‘Özellikler’ kısmına girin
  • Yukarı taraftaki butonlardan ‘Ready Boost’ Özelliğini seçin
  • ‘Bu Aygıtı Kullan’ kısmını işaretleyin
  • Daha sonra istediğiniz bellek boyutunu belirtin
  • ‘Uygula’ butonuna tıklayın ve çıkın.

Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz de artık Flash Belleğinizin belirttiğiniz kadar olan hafızası size RAM olarak yansıyacaktır.

Flash Belleği RAM Yapmak Mantıklı mı?

Flash Belleği RAM olarak kullanmak elbette mantıklı. Fakat bunu SSD sahibi olanların yapmasına gerek yok. Çünkü SSD’lerin yazma ve okuma hızları zaten yüksek olduğu için bu işlem aksi bir görev görecek ve hızınızı düşürecektir. Fakat SSD sahibi değilseniz bu özelliği gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Özellikle RAM kapasitesi düşük olan bilgisayar sahipleri bu özellikle kolay bir şekilde verimli hızlar elde edebilir. Fakat zaten yüksek bir RAM kapasitesine sahipseniz bu özelliği kullanmanıza gerek yok.

Her halükârda ekstra RAM almayı düşünenler, satın almadan önce ellerinde bulunan Ready Boost destekli bir Flash Belleği bu şekilde değerlendirebilirler. Eğer yeterli verimi sağlayamaz iseniz o zaman yeni bir RAM almayı düşünebilirsiniz.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum