FPS Arttırırken Grafikler Nasıl Korunur?
Nasıl Yapılır ? 165 0

FPS Arttırırken Grafikler Nasıl Korunur?

Oyun dünyası gelişen teknoloji ile beraber birçok kişiyi içine çekti. Siz de farkında olmalısınız ki oyunlar artık basit görüntü potansiyellerine sahip değiller. Canavar gibi oyun bilgisayarlarının bile ekran kartlarını hüngür hüngür ağlatan bu oyunlar bazen görüntü sorunlarıyla canımızı sıkabiliyor. FPS tüm oyuncuların ortak bir sorunudur. Her ne kadar iyi bir bilgisayara sahip olursanız olun grafik yarlarında yapacağınız bazı hamleler sizin FPS değerinizi yerlere düşürecek buna ek olarak da ekran kartınıza işkence edecektir. Böylesi bir durumu kimse istemez öyle değil mi? FPS saniye başına ekrana gönderilen kare sayısı demektir. FPS değerinizin yüksek olması oyunun görüntülerini daha iyi hissetmeniz anlamına gelir.FPS değerinin düşük olması durumunda ise oyunda halk arasındaki tabirle “kasma” meydana gelir. Elinizdeki bilgisayarla birçok oyunda FPS sorunu yaşıyor FPS arttırayım derken grafikten taviz veriyorsanız yazımız tam siz!e göre. Bahsedeceğimiz ayarları inceledikten sonra sizde eşsiz FPS değerlerine ulaşabilirsiniz.

1- Supersampling Bilgisayarınızın Canını Okuyacak!

Sizlere bu grafik özelliğinin açıklamasından bahsetmiyoruz. Çünkü oyun dünyasında bile kabul görmeyen bir özelliği siz niye açasınız. Gerekli önlemlerin alınması durumunda bile ekran kartınızı ağlatacak olan bu özellik FPS arttırıp grafikleri korumak konusunda ilk düşmanınız olmalı!

2- Dynamic Reflections Karşısında Ekran Kartları Duman Oluyor!

FPS değerlerinizin düşmesine etki eden bir başka babayiğit de burada. Bahsettiğimiz bu ayarın temel mantığından bahsedecek olursak bu ayar yansımaları çoklu yüzeylere uyguluyor. Yani yansımaları karakterin eşyaların ve oyunda ki diğer eşyaların üzerine aktaran özellik FPS değerlerini bir anda çat diye aşağı çekiyor. Bu özelliği yok saydığınız birçok oyunda ciddi performans artışları gözlemlemeniz mümkün.

3- Depth Of Field!

Oyun firmalarının ekran kartı üreticileriyle anlaştıkları ihtimalini bile akıllara getiren başka cins bir ayarda depth of field ayarı. Bu ayarı birçoğumuz tanıyoruz. Açtığımızda farede bile meydana gelen gecikmelerden. Bu özellik genel olarak foto gerçeklik üzerinde önemli bir etki alanına sahiptir. Bu özeliğin amacı ise oyunda ki merkez noktayı netleştirip diğer alanları bulanık gösteriyor olması. Tek bir alana yoğunlaşıp durmadan değişen görüntüyü yakalama çalışmak her ekran kartının yapabileceği bir iş değil. Bu nedenle siz de bu ayarı kapatarak Ciddi manada FPS artışları sağlayabilirsiniz.

4-Motion Blur! Bilgisayarın İyiyse Bile Kapat!

Usta oyuncuların bile çok yetenekli bilgisayarlarda kullanmayı ret ettikleri bu özellik halen amaçsızlığını koruyarak grafik ayarlarında yer alıyor. Oyunun azıcık daha karizmatik görünmesine ortam sağlayan bu özellik cidden varlığı ve yokluğu eşit olan bir yerde. Miyarlarca para verip aldığınız bilgisayarlarda bile hiç uğruna FPS düşüşüne neden olan bu ayarı sizde kapatarak yüksek grafikler elde edebilirsiniz.

5- Shadow! Orta Şekerli Olsun!

Açıkçası yüksek bir shadow yani gölgelendirme performansı birçok bilgisayarın omuzlarına yük bindirecektir. Bunun yanında bu ayarı kökten yok etmeniz ciddi grafik düşüşlerine ve performansın yok olmasına neden olabilir. Böylesi bir durumda yapılması gereken tek şey elbette ayarı düşük veya orta seviyede tutmak.

Ekran kartlarımızı ağlatan o nankör oyunlara bir nebze olsun FPS yönünden grafikleri zedelemeyecek şekilde destek olan bu ayarları önerilen düzeylere getirerek siz de ciddi bir oyun performansı elde edebilirsiniz.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum