Oyun 291 1

GİST 2017 İzlenimlerimiz ve Cosplay Görsel Arşivi

Dünyanın en büyük Dijital eğlence ve oyun fuarlardan olan GİST2017, bildiğiniz gibi dün akşam saatlerinde sonlandı. TeknoClock ekibi olarak fuarın başlangıcından sonuna kadar alanda yerimizi aldık ve inanılmaz deneyimler elde ettiğimizi belirtmek isterim.

B2C ve B2B alanlarında oldukça detaylı gözlemler yapabilme şansı bulduk. Eğlence ve oyun sektörünün ülkemizde nasıl bir gelişim içerisinde olduğunu, bu büyümeye katkıda bulunan ulusal ve uluslararası firmaları ve kuruluşları da detaylı bir şekilde analiz etme fırsatımız oldu.

Oldukça renkli görüntülere rastladığımız etkinlikte, birçok farklı oyunu oynama imkânı bulan genç kardeşlerimizi ve Cosplay yarışması için bunaltıcı kıyafetlerin içinde nefes nefese kalan arkadaşları gördük. Çok küçük yaşlardan büyük bireylere kadar herkesin merak ederek bu etkinlikte yerini alması ve oyun dünyasının gelişimine tanık olabilmesi açısından GİST 2017’nin oldukça önemli bir etkinlik olduğunu söylemek isterim.

B2C Alanında Nelerle Karşılaştık?

Ziyaret amaçlı gelip fuarın keyfini çıkarmak isteyen çılgın genç arkadaşlara rastladığımızı hemen baştan söyleyeyim. İnanılmaz bir kalabalık ve inanılmaz bir oyun çılgınlığı bu alanda fuarın başlangıç saatinden sonuna kadar devam etti. Yorulmak nedir bilmeyen oyun severler, firmaların kurduğu oyun alanlarından bir diğerine balıklama dalarak oyuna dair ne varsa hepsini ellerinden geçirdiler.

Özellikle Strike Of Kings oyunu için düzenlenen turnuva ve 120.000 TL’lik ödül için, etkinliğin başlama anından sonuna kadar inanılmaz bir kalabalık gözlerini kurulmuş olan büyük Strike Of Kings ekranlarına çevirdi.

Yine bir diğer kalabalık alanlardan biri ise herkese açık olan Paladins oyunu alanıydı. Biliyorsunuz son zamanların en popüler çevrimiçi oyunları arasında yer alan Paladins, birçok genç kuşaktan arkadaşa kendisini sevdirdi diyebiliriz. Alanda ücretsiz olarak hazırlanmış olan onlarca bilgisayarda, ziyaretçiler Paladins oyununu doya doya oynadı.

Ayrıca Wolfteam turnuvasından bahsetmeden geçmek bize yakışmaz. Dev bir ekranla düzenlenen ve Wolfteam oyuncularını başına toplayan turnuva da JoyGame’nin yeni sahibi Netmarble firmasının sponsorluğun da bir turnuva düzenlendi. Keyifli ve heyecanlı geçen bir turnuva olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Wolfteam oyunu severleri buldukları boş yerlere oturarak saatlerce bu turnuvayı izlediler.

Bunların yanı sıra alanda ziyaretçilerin kolay bir şekilde erişebilecekleri oyun stantları kurulmuştu. Xbox, PS ve PC’lerin bulunduğu alanda ziyaretçiler ücretsiz olarak en popüler oyunları oynama ve test etme imkânı buldular. Ayrıca son teknoloji ürünlerini de firmalar bu alanda sergiledi ve ziyaretçilerin bunları test etme imkânı oldu.

Yine bu alanda kurulmuş olan satış stantlarından ziyaretçiler birçok teknoloji ürünü ve donanım parçasını satın alabilme imkânı bulduğunu ekleyelim.

B2B Alanı ve Önemi

B2B alanı diğer alana göre oldukça seyrek kaldı. Büyük firmaların yatırım ortaklarının ve beyinlerinin bulunduğu, aynı zamanda oyun dünyasında saygın yerlere sahip olan çeşitli katılımcılardan ve günümüzün en trend youtuber’larından oluşan güzel bir organizasyona oldukça az kişinin katılım göstermesi gerçekten çok üzücü bir durum.

Ama ne olursa olsun kendini bu alanda geliştirmek isteyen ve sektörde yerini almak için çabalayan insanların bu alanda kendini göstermesi, sayı az olsa da iyi bir şey. Bu alanda yukarıda bahsettiğim kişilerle oyun dünyasının farklı alanlarına dair konferanslar düzenlendi ve katılımcıların da soru cevap şeklinde katılabildiği güzel bir konferans serisi gerçekleştirildi.

Yine katılımcılar, kendilerini geliştirmek için farklı bireylerle toplantılar yapabildi ve onların önerilerini ve yardımlarını alabilmek için birbirleriyle yarıştı. Oldukça entelektüel bir yanı olan bu konferans yeni Youtuber olmak isteyen arkadaşlardan, oyun dünyasında bir yazılımcı olarak görev almak isteyenlere kadar birçok farklı alanda faaliyet göstermek isteyen bireylere faydalı olacak konular içeriyordu. Talep az olsa da burada konuşulan konuların katılımcılara oldukça fazla birikim katacağını belirtmek isterim.

Gaming İstanbul 2017

Genel olarak yazımızı toparlarken, bu fuarın gerçekten faydalı olduğunu ve amacına yeteri kadar olmasa da oldukça yüksek bir oranda ulaştığını kendi adıma belirtmek isterim. Oyun dünyasının nasıl hızlı bir gelişimde olduğunu, bu dünyaya giren yeni pazarlama yöntemlerini ve gerçekliğe biraz daha yaklaşan bu sektörün insanlara neler vaat ettiğini çok açık ve net bir biçimde görebildik.

Bu tip fuarların ülkemizin farklı şehirlerinde de gerçekleşmesi gerektiğini de belirtmek isterim. Çünkü Türkiye’nin tüm illerinde ki yeni nesil arkadaşlar oyun dünyasına diğer eski nesillere göre daha erken adım atıyorlar. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık aklı eren her birey bu dünyada hızlı bir giriş yapıyor.

Hem onları korumak adına, hem de bu sektör de ki gelişimi diğer bireylere sunmak adına yeteri kadar başarılı bir etkinlik olduğunu ekleyerek yazımı bitiriyorum. Bir diğer fuarda görüşmek üzere.

 

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

“GİST 2017 İzlenimlerimiz ve Cosplay Görsel Arşivi” üzerine 1 yorum

  1. Yasemin kocak dedi ki:

    Çok kapsamlı bir değerlendirme yazısı olmuş.gitmiş görmüş kadar olduk.tesekkurler. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.