Bilgisayar 269 0

Google Chrome Form Verileri Nasıl Silinir?

 

Google bizlere kolaylık olsun diye yaptığı bazı şeylerle bizleri delirtebiliyor. Form verileri kavramı aslına hemen herkesin aşina olduğu bir kavramdır. Google Chrome’u açtıktan sonra eğer tarayıcı üzerinden bir Google hesabına giriş yaparsanız Google aramalarınızdan ve yazdıklarınızdan size özel bazı profil bilgilerini kısa süre içerisinde edinebilir. Form verileri ad soy ad ve adres gibi birçok kez farklı sitelere giriş yaparken veya kayıt olurken kullandığımız bilgilerdir. Bunları Google kaydeder. Bu verileri temizlemek oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise bu verilerin başka birinin bilgisayarımızı kullanması durumunda güvenliğimizi zedeleyebilecek olmasıdır. Form verileri nasıl silinir? Sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  • Chrome’u açın. Ve ayarlara gidin. Ayarlara gitmek için sağ üst köşede yer alan butona tıklamanız gerekiyor.
  • Sonrasında karşınıza yan taraftan dikey bir pencere açılacak. Muhtemel üstten 4. Sırada Geçmiş adında bir sekme göreceksiniz. Buraya tıklayın.
  • Önünüze gelen sekmenin en üstünde Geçmiş yazacaktır. Altında yazanlar ise en son ziyaret ettiğiniz sitelerdir.
  • En üstte yazan Geçmiş sekmesine tıkladıktan sonra yeni bir sekmede karşınıza Geçmiş ekranınız gelecektir. Sol tarafta yer alan Tarama verilerini temizle butonuna tıklayın.
  • Karşınıza gelen pencereden geçmişinizin nasıl temizleneceğini belirleyebilirsiniz. Form verilerini silmek için listenin alt kısmında bulunan Form verileri ibaresinin yanında yer alan kutuyu işaretleyin.
  • Yine yukarıda ne zamandan itibaren kayıtlı olan verileri silinmesini istediğinizi belirleyebileceğiniz bir yer bulunuyor. Açılan pencerenin en üstündeki gri yere tıklayarak en baştan ifadesini seçin.

Evet, bu yönergeleri uyguladıktan sonra sağ alt köşede yer alan Tarama verilerini temizle butonuna bir kez tıklayın. O pencere kendiliğinden kapanıncaya kadar bekleyin. Ve artık form verilerinden kurtuldunuz. Bazılarımız sadece birkaç form verisini silmek isteyebilir. Bunun için aşağıdaki yönergeleri takip edin

  • Yukarıda bahsettiğimiz üç noktanın en altından ayarlara girin.
  • Buradan gelişmiş ayları göster diyip gelen ekranda otomatik doldurmaları yönet ibaresini bulun.
  • Açılan pencereden dilediğiniz verilerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum