Güç Kablolarını Tanıyalım (Modern Bilgisayarlar)

Çok fazla bilgisayar donanımlarıyla ilgilenmeyen biriyseniz, kasanın içini açtığınız da oldukça karışık kabloları yılan gibi birbirine dolanmış şekilde göreceksiniz. Bu gerçekten kasvetli bir görüntü olmakla birlikte ufak bir arızayı çözmek için topladığınız cesareti de yerle bir edecektir. Ama merak etmeyin bu yazımızda sizlere tek tek güç kablolarını tanıtacağız ve neyi nasıl ve nereye takmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

SATA Güç Konektörü

Bu kablo modern sabit disk (Harddisk) ve optik sürücülerde kullanılan bir kablodur. Kasanın içinde bu kabloyu görüyorsanız bu iki donanımdan birine takılması gerektiğini bilmelisiniz.

Anakart Güç Bağlantısı

Bu kablo anakarta bağlanmaktadır. 24 ve ya 20 pinden oluşur. Bu kablonun bağlanacağı yeri çok kolay bir şekilde anakart üzerinde bulabilirsiniz. Bunun kadar fazla pin sayısına sahip başka bir güç kablosu bulunmamaktadır.

4 ve ya 8 Pinli Anakart Güç Kablosu

Görselde gördüğünüz bu güç kablosu, yine anakarta bağlanmaktadır. Yukarda belirttiğimiz Ana Anakart Güç Kablosunun hemen yanı başında yer alır. 4 ve ya 8 pin olarak kasa içerisinde bulunur.

Ekran Kartı Güç Kablosu

Ekran Kartı Güç kablosu modern ve yüksek özelliklere sahip power’lar da çıkış olarak bulunur. Ayrıca yine üst düzey ekran kartlarına bağlantısı yapılır. Yani her ekran kartında bu girişi göremezsiniz. Ama eğer varsa bu hemen gözünüze çarpacaktır zaten direk anakartın üzerine bağlantısını yapabilirsiniz. Genel de 6 ve ya 8 pinden oluşur.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum