hacklendim mi
Güvenlik 264 0

Hacklendim Mi? Hacklendiğimi Nasıl Anlarım?

Hacklendim mi? Sorusunu eminim birçok kullanıcı kendine soruyor ve içinde bu şüpheye yer veriyordur. E-posta hesabım çalındı mı? Şifremi bilenler var mı? Gibi soruları dönem dönem kendimize sorabilir, hatta şüpheleri yok etmek için şifrelerimizi rutin aralıklarla değiştirebiliriz.

Fakat yaklaşık 2 senedir faaliyette olan bir web sitesi, aklınızda ki bu soruların cevabını size vermek için hizmet veriyor desek?

Evet, Güvenlik Araştırmacısı olan Troy Hunt’un geliştirdiği ve dijital ortamda 2 yıldır faaliyette olan ‘Have I been pwned’ adlı internet servisi, sizin hacklenip hacklenmediğinizi denetliyor!

Hacklendim mi? O Biliyor!

‘Have I been Pwned’ adlı internet servisi, E-posta adreslerinizin, şifrelerinizin ya da kullanıcı adlarınızın herhangi bir veri hırsızlığında kullanılıp kullanılmadığını gösteriyor.

Daha önce sadece E-posta ve kullanıcı adı sorgulaması yapan servis, sonradan eklenen yeni bir özelliği sayesinde, şifrelerinizin de herhangi bir hack işine bulaşıp bulaşmadığını test edebiliyor. Bu sayede sizler şifrenizin sizi hala koruyup korumadığını görebiliyorsunuz.

Bu hizmeti kullanabilmek için haveibeenpwned.com adresine giriş yapmanız yeterli. Daha sonra şifre, e-posta ya da kullanıcı adı seçeneklerinden biriyle yolunuza devam edebilir ve durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sistem tamamen ücretsiz olarak çalışmaktadır. Fakat servise bayıldıysanız Troy Hunt’a ufak bağışlar yapabilir ve servisi destekleyebilirsiniz.

‘Have I Beed Pwned’ sisteminde eğer şifrenizin ya da herhangi bir diğer verinizin çalındığına dair mesaj alırsanız, mutlaka şifrelerinizi ya da kullanıcı adlarınızı değiştirmeli ve verilerinizin farklı kötü amaçlar için kullanılmasının önüne geçmelisiniz.

Her halükârda birçok siber güvenlik uzmanı için şifrelerin ömrünün bittiği, yüz tanıma yada parmak izi gibi yeni yöntemlerin daha kullanışlı olduğu düşünülüyor. Fakat yine de birçok insanın şifreler ile bilgilerini koruduğu biliniyor. Bu sebeple bu servisi kullanmak ve durumu kontrol altında tutmak güvenlik açısından yarar sağlayacaktır.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum