Bilgisayar 8.800 0

Harddisk veri kurtarma ve Harddisk Veri Kurtarma Programları

Bu yazımızda enine boyuna harddisk veri kurtarma işlemini yani arızalı yada bozuk sabit disk veri kurtarma yapabileceğimiz programları ve kullanımlarını anlatacağız.

Harddisk bilgisayarı oluşturan en önemli donanımlardan birisidir. Fotoğraflarınız, değerli belgeleriniz, akademik çalışmalar ve akla gelebilecek daha birçok önemli bilgi, belge ve materyal harddisk’te depolanmaktadır. Depolanan verilerin düzenli olarak yedeği alınması uzmanlar tarafından önerilse de birçoğumuz ne yazık ki bu yedekleme işlemini göz ardır ediyor ve umursamıyoruz. Bugün birçok internet firması sunucularında veri depolamaya izin vermektedir. Ancak bu da harddisk’te mevcut olan tüm verilerin yüklenmesi için pratik bir yol ve yöntem değildir.

Yedekleme konusunu birçok kişinin önemsemediği bir gerçek. Harddisk’in ömrünü tamamlamaması, yüksek voltaj nedeniyle bozulması ve dış etkenler yoluyla zarar görmesi durumunda eğer yedeğiniz yoksa sizi oldukça zor bir süreç bekleyebilir. Değerli olan işinizle ilgili belgelere veya ihtiyacınız olan fotoğraf, video ve bunun gibi bütün materyallere ulaşmanız imkânsız hale gelmektedir. Fiziksel zarara uğrayan ancak bilgisayar tarafından görülebilen (sistem tarafından okunabilen) harddiskler için sabit disk veri kurtarma işlemi uygulanabilir. Bazı programlar aracılığı ile harddisk’inizdeki ulaşamadığınız dosyaları veya materyalleri başka bir sabit diske sorunsuz bir şekilde aktarmanız mümkün hale gelebilir.

Fiziksel zarara uğrayıp hiçbir şekilde çalışmayan ve sistem tarafından görülmeyen harddisk’ler için ilk etapta fiziksel hasarın onarma daha sonra ise veri kurtarma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu gibi durumlarda harddisk fiziksel zarara uğradıysa ilk etapta bu hasarın giderilmesi gerekir. Hasarı tamir eden ve sorunsuz bir şekilde bu işlemi gerçekleştiren harddisk onarım laboratuarları ile iletişime geçerek fiziksel tamir işlemi yaptırabilirsiniz.  Daha sonra ise piyasada en fazla kullanılan harddisk veri kurtarma programı türevleri ile verilerinizi rahatlıkla kurtarabilirsiniz.

Şunu unutmamanızda ve göz önünde bulundurmanızda fayda var; bir harddisk fiziksel olarak ağır bir darbe aldıysa veya hiçbir şekilde bilgisayar tarafından görülmüyorsa sadece program ile bu harddiskteki verileri kurtarmanız imkânsızdır. Bozuk veya harddisk’ten harddisk veri kurtarma programlarıyla veri kurtarma işlemi yapabilirsiniz ancak fiziksel hasarlı harddiskte bu işlemi uygulayabilmeniz için harddisk’in mekanik olarak tamir edilmesi gerekir.

Yine bu konula alakalı olan ‘Arızalı Harddisk Onarma’ adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Harddisk Veri Kurtarma

Fiziksel hasara uğrayan ve sistem tarafından okunmayan harddisklerin aynı modelleri alınarak profesyonel bir şekilde çalışmayan parçalarının değiştirilmesi gerekir. Bunu ise ancak profesyonel firmalarla iletişime geçerek sağlayabilirsiniz. Harddisk veri kurtarma işlemini bozuk veya arızalı ancak sistem tarafından görülebilen harddisklerin hepsi için uygulayabilirsiniz. Bu işlemi uygulamadan önce harddisk’i söküp başka bir bilgisayara bağlamanız da sorunun yazılımsal veya donanımsal mı olduğunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Bu işlemden sonra eğer sorun harddisk’in donanım tarafından görülmemesinden kaynaklanıyorsa veri kurtarma programları ile harddisk’inizde bulunan verilerinizi kurtarabilirsiniz. Piyasada en kaliteli harddisk veri kurtarma programlarından olan R-Studio, verilerinizi sağlıklı bir şekilde kurtarmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle NTFS diskler için oldukça başarılı olan programı ücretsiz bir şekilde indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Sabit diskinizde herhangi bir yavaşlama mevcutsa bunun için ‘Yavaş Sabit Diskinizi Hızlandırın!‘ adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

R-Studio ile Harddisk’ten Veri Kurtarma

harddisk veri kurtarma

Program gayet basit ve kullanışlı bir ara yüze sahiptir. R-Studio ile ilk etapta taratma daha sonra ise veri kurtarma işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Harddisk’in boyutu ve biçimlendirilme türüne göre kurtarma işlemi 7-8 saat kadar sürebilmektedir.

harddisk veri kurtarma

Tarama yapmak istediğiniz diskin üzerine gelerek sağ tıklama yapmanız ve açılan sekmeden ‘Scan’ butonuna tıklamanız gerekiyor. Tarama işlemi de yine harddisk’in hızına ve doluluk oranına bağlı olarak uzun sürebilmektedir.

harddisk veri kurtarma

Scan yani tarama butonuna bastıktan sonra size taramayı hızlı mı yoksa detaylı mı yapılması gerektiği ile ilgili bir soru gelecektir. Burada size uygun olan seçeneği seçerek yine alt kısımda yer alan ‘Scan’ butonuna tıklayarak tarama işlemini başlatabilirsiniz. Siz bu işlemi başlattıktan sonra karşınıza tarama ekranı gelecek ve bu işlem bitene kadar beklemeniz gerekecektir.

harddisk veri kurtarma

Bu kısımda tarama işlemi gerçekleşirken yanıp sönen kutular görülecektir. En alt kısımda son kutuya gelene kadar tarama işlemi devam edecektir. İşlem tamamlandığında ise harddisk veri kurtarma işleminizi artık gerçekleştirebileceksiniz.

harddisk veri kurtarma

Harddisk veri kurtarma işlemi yapılırken diskin alt kısmında kurtarılan verilerin yer aldığı bir ‘Recognized2’ diski oluşturulacaktır. Bu disk içerisinde kurtarılan dosya ve klasörlerinizin tümünü görebilirsiniz. Bu bölümün içine girerek kurtarmak istediğiniz dosyayı seçtiğinizde ise dosyayı nereye aktarmak istediğinizi seçebiliyorsunuz.

harddisk veri kurtarma

‘Output Folder’ bölümünde dosyayı kurtarmak ve aktarmak istediğiniz disk / klasör size sorulmaktadır. Bu şekilde istediğiniz disk ve klasörü seçerek kurtardığınız verileri rahatlıkla aktarabilirsiniz. Oldukça kullanışlı olan R-Studio programı için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Farklı harddisk türleri ve hizmetlere göre fiyatlar değişebilse de piyasada yer alan en iyi harddisk veri kurtarma programı olarak R-Studio’yu mutlaka denemelisiniz. Demo sürümünde bulunabilen dosyalar ve veriler sizlere sunulmaktadır. Böylece verilerinizi kurtarıp kurtaramayacağını da önceden görme imkânına da sahipsiniz.

TestDisk Programı ile Harddisk’ten Veri Kurtarma

En kaliteli harddisk veri kurtarma programlarından birisi olan TestDisk kolay bir şekilde bozuk veya arızalı harddisk’inizden verilerinizi kurtarmanıza imkân tanımaktadır. Programı indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştiriyor ve açıyoruz. Programı açtıktan sonra karşınıza bir ekran geliyor ve ‘Create’ seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

harddisk veri kurtarma

Bu seçeneği seçtikten sonra harddisk listesi karşınıza çıkıyor. Burada arızalı / bozuk harddisk’i seçerek ‘Proceed’ butonuna basmanız gerekiyor. Eğer birden fazla harddisk varsa dikkatli olmanız ve veri kurtarmak istediğiniz harddisk’i seçmeniz gerekiyor. Aksi takdirde sağlam olan harddisk’teki verilerinizi silmeniz muhtemeldir.

harddisk veri kurtarma

Daha sonra karşınıza işletim sisteminize göre seçmeniz gereken bir ekran gelmektedir. Bu ekranda eğer sisteminiz Linux veya Windows ise ‘Intel’ seçeneğini seçmelisiniz. Apple ise Mac seçeneğini seçerek işleme devam etmek için ‘Enter’ tuşuna basıyoruz.

harddisk veri kurtarma

Karşınıza çıkan seçeneklerden ‘Analyse’ seçeneğini seçerek harddisk analiz işlemini başlatabilirsiniz. Harddisk boyutuna ve hızına bağlı olarak işlem zamanı değişiklik gösterebilmektedir.

Karşınıza çıkan ekranda analiz işlemini başlamış olduğunu görebilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra karşınıza gelen ekranda disklerinizin bölümleri yer alacaktır. Burada ‘P’ harfine basarak kurtarmak istediğiniz dosyaları görebilmeniz mümkündür. Kopyalamak yani kurtarmak istediğiniz klasörü ise ‘C’ tuşu ile kopyalayabilir ve kurtarabilirsiniz.

harddisk veri kurtarma

Harddisk’inizde önemli olduğunu düşündüğünüz verileri bu iki program aracılığı ile kurtararak tekrar kullanabilir ve işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Hilmi Ulaş Koçak {Hilmi Ulaş Koçak}

Teknoloji alanında ki bilinmeyenleri ve hatalarla alakalı çözüm yollarını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum