İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Yazımıza başlamadan önce belirtmek istediğimiz bir konu var. Biz Teknoclock ailesi olarak ikinci el teknoloji aletlerinin alınmasının veya satılmasının taraftarı değiliz. Nedeni ise güvenlik zaaflarının oluşabilme ihtimali. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra hep beraber ikinci telefon piyasasında dikkat etmemiz gerekenlere göz atalım. Günümüzde birçok ikinci el alışveriş platformundan ikinci el telefon pazarlarına ulaşabilirsiniz. Piyasada hmen her markanın her modelinin ikinci elini bulabilir bu telefonları satın alabilirsiniz. Ancak baştan belirtelim ikinci el telefon alırken o telefona ait işlenmiş suçları da üzerinize almış olursunuz. O telefonla işlenen yasal suçları siz yapmamış olsanız bile kendinizi aklayana kadar adliye koridorlarında kafayı yersiniz. Bu durumun olmasını da hiç kimse istemez. Ülkemizde bulunan suç örgütlerinin mobil teknolojileri aktif olarak kullanıyor olmaları ve kendilerine özel yazılımlarla bazı suçlara ortak oluyor olmaları aldığınız telefonunda bu tarz bir suça karışmış olma ihtimalini oldukça yükseltiyor. Bu ihtimal 15 Temmuz sonrasında daha da güçlendi diyebiliriz. Çeşitli terör örgütlerinin karıştığı mobil teknolojiler ikinci el telefon piyasasında insanların kafasında soru işareti oluşturuyor. Bunun yanında alacağınız ürünün vaat edilen özelliklerini de kontrol etmeniz gerekiyor. İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabı yazımızın ilerleyen kısımlarında sizleri bekliyor.

Teknik Takip Altında Olabilir!

Ülkemiz genelinde yürütülen terörle mücadele operasyonları kapsamında “Bylock” adında bir uygulamanın kullanılmasının yasak olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir terör örgütünün iletişim koordinasyonu olarak kullanılan bu uygulama, kullanıldığı tespit edilen cihazlarda teknik takip ve soruşturma başlatılmasına neden oluyor. Eğer ikinci el olarak aldığınız bir cihazda silinmiş olsa dahi bu uygulama yüklenmişse sizin de başınız ağrıyabilir. Sıfırı fiyatının neredeyse yarısına eşdeğer bir cihaz gördüğünüzde gözünüz ekrandan sekecektir. Ancak aldığınız bu cihazın daha önce bir terör örgütüne alet edilmediği veya bir suçta aktif olara kullanılmadığı ne malum? Şimdi sizlere %100 güvenlik vermesek de kör kütük ikinci el telefon almamanız için önerilerde bulunacağız.

IMEI Numarasını Kontrol Edin!

Yukarıda bahsettiğimiz suçlardan herhangi birine karışmış bir cihaz güvenlik güçlerimiz tarafından IMEI numarası aracılığıyla takip edilebilir. Bu numara hem Android hem de İOS cihazlarda tespit edilerek e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Bunun için ilk önce alacağınız telefonun IMEI numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Bunun içinde hem Android hem de İOS telefonlarda *#06# numarasını tuşlayarak hızlı bir şekilde cihazın IMEI numarasına ulaşabilirsiniz. Bu kodu da e-devlet IMEI sorgulama ekranında sorgulayarak cihaz hakkında tüm adli bilgileri kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz.

Sözleşme Yapmayı Unutmayın!

İster alacağınız telefonu bir kişiden alın isterseniz de bir kurumdan alın. Her nereden alırsanız alın aldığınız ürün hakkında bir sözleşme yapmanız gerekmektedir. Bu sözleşmeyi ilk kez duyanlar vardır. Bu sözleşme sayesinde satıcı ile aranızda resmiyete dökülmüş bir alışveriş gerekleştirebilir ve ileride karşınıza çıkacak sorunlarda bu sözleşmeyi kanıt olarak gösterebilirsiniz.

Fatura Ve Garanti Belgesine Dikkat Edin!

İkinci el telefon alırken aldığınız cihazın kesinlikle faturasının ve garanti belgesinin olması gerekmektedir. Bunun yanında aldığınız cihazın sağlam ve orijinal kutusunun size satıcı tarafından temin edilmesinde de dikkat edin. Garanti sorgulamak için garanti koşullarına bakabilir ya da üretici firmaların ofis ve web sitelerine giderek sorgulama yapabilirsiniz. Fatura ve garanti belgesinin zorunlu olması da telefon orijinal olduğundan emin olmanız için. Kutunun önemi de üzerinde bulunan seri numara ve diğer bilgilerin cihaz ile aynı olup olmadığını kontrol etmektir. Bu üç materyalden sadece biri eksik olsa dahi o satıcıdan o telefonu almayın. Sonra sizin başınız ağrımasın. Alacağınız cihazın markası Apple ise tarayıcınıza İphone garanti yazarak cihazın seri numarasından garanti bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

El Yordamı Şart!

Bizlerin size ilk tavsiyemiz alacağınız ikinci el ürünün sıfırını bir teknoloji markette inceleyin. Ağırlık kasa hissiyatı gibi konuları orijinal cihaza göre kıyaslayarak daha doğru bilgiler elde edebilirsiniz. Bunun yanında ekran performansı ve diğer özellikleri de orijinal cihazda incelediğinizden ikinci el cihazın durumunu tahmin edebilirsiniz. Eğer alacağınız telefonun oynar aksamı veya çıkan aksamı varsa bu aksamları çıkartın. Üzerlerinde bulunan etiketleri iyice inceleyin numaraları kontrol ederek cihaza ve modele uyumluluğunu sorgulayın. Tüm tuşları telefon açıkken işlevleriyle birlikte kontrol edin. Telefonun ön ve arka kamerasıyla flaş içerikli fotoğraflar çekin ve kısa süreli videolar çekin. Eğer telefonun kalemi varsa o kalemi de deneyin. Yuvasına olan uygunluğa da bakmayı unutmayın. Yine telefon bir LG modeliyse ve modülerse o telefonunda çıkabilir parçalarının değişmemiş olmasına dikkat edin. Kasada ve ekranda bulunan çizikler de oldukça önemli. Büyük darbe almış telefonları ucuz diye almayın. Zaten o telefonda üç gün sonra elinizde kalacaktır.

Root Geçmişini Kontrol Etme!

Bildiğiniz üzere cihazlara Root işlemini uygulamak cihazın orijinal yazılımının bozulmasına yol açar. Android cihazlarda Root diye isimlendirdiğimiz bu kavram İOS işletim sistemli cihazlarda Jailbreak işlemiyle aynı şeye denk geliyor. Android cihazlarda bu sorunu gözlemek için marketten yüksek puan almış bir Root Checker uygulaması indirerek cihazın Root geçmişini kolayca görüntüleyebilirsiniz. İOS işletim sistemli cihazlarda ise telefonda Cydia adında bir uygulama varsa o telefona Jaibreak işlemi uygulanmış demektir. Root uygulanmış cihazları kesinlikle almayın aldırmayın!

Telefonla Biraz Uğraşın!

Yukarıda bahsettiğimiz kontrolleri yaptıktan sonra kişisel ayarlara ve hsaplara da göz atın. Bu tarz kontrollerden sonra telefonla biraz uğraşmanız gerekecek. Telefonu elinize alın ve 10 dakika gibi bir süre boyunca ağır grafik içeren bir mobil oyunu kesintisiz oynayın. Bu oyun süresinden sonra telefonun bataryası hakkında yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz. Yine telefonun yedi ceddine bakın. Ana menüde dolaşın fotoğraflar çekin parlaklıkla oynayın. Bu verileri kafanızda değerlendirin ve kararınızı verin.

İkinci el telefon piyasası artık sıfır ürün piyasasıyla at başı bir yoğunlukta ilerliyor. Bu nedenle piyasada bulunan her ikinci el telefona güvenmeyin. Aslına bakılırsa hiçbir ikinci el telefona güvenmeyin. Bizim tercihimiz biraz daha para biriktirip sıfır bir telefon almanız. Tabi tercih yine size kalmış. Yine de almak zorundaysanız yukarıda yazan maddelere uymanız gerekir. Birinde bile bir eksik gedik varsa ya da satıcı kıvırıyorsa o telefonu sakın almayın. Aldıktan sonra kimseye derdinizi anlatamazsınız tabi karşınızda derdinizi anlatacak bir muhatap bulabilirsiniz.

 

 

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum