İnceleme 798 8

İnstagram’dan Para Kazanma Rehberi

2010 yılının Ekim ayında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan İnstagram’ın bu denli başarılı olacağı birçok kişinin aklına gelmemişti kuşkusuz. Yaklaşık 700 milyon kullanıcısı olan İnstagram’da her gün milyonlarca fotoğraf, video ve hikâye paylaşılıyor. Aktif olarak her gün tüm dünyadan insanların kullandığı bu platformdan para kazanmak da mümkündür. Hatta birçok kişi geçimini sağlayacak veya kendisine ek gelir olacak şekilde para kazanmaktadır.

Bu yazıda İnstagram’dan para kazanma, İnstagram’dan nasıl para kazanılır ve İnstagram’dan para kazanmak için ne yapmak gerekiyor gibi konuların üzerinde detaylı bir inceleme yapacağız. Karşımıza çıkan örnekler ve insanların bu platformdan nasıl para kazandığını siz de görecek ve kendinize özgü bir strateji geliştireceksiniz. Aslında sadece İnstagram’da değil büyük kitlelerin olduğu yani insanların olduğu her platformda para kazanılabilir. İnstagram’da da pazarlama yapmak, reklam almak ve diğer az bilinen yöntemlerle gelir elde edebilirsiniz. Şimdi en baştan başlayalım ve İnstagram nedir, nasıl kullanılır bunu inceleyelim.

İnstagram Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sistemin ne zaman ve kim tarafından kurulduğundan bahsetmiştik. Bir fotoğraf paylaşım platformu olarak ortaya çıkan İnstagram farklı bir uygulama olduğundan dolayı ilk çıktığı zamanlarda büyük ses getirmişti. Hızla üye kazanmaya başlayan platform 2012 yılının Nisan ayında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı ve şuanda Facebook tarafından geliştirilmektedir. İlk sunulduğu zamandan bu yana birçok yenilik gelen İnstagram’da Facebook tarafından geliştirilmeye devam edilmektedir. Esas olarak fotoğraf paylaşımı üzerine kurulu olan uygulamada birçok filtre ve kaliteli fotoğraf düzenleme aracıyla paylaşacağınız fotoğrafları istediğiniz şekilde düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca hikâye paylaşımı da yapabiliyor, üstelik hikâyenizi kimlerin kaç kişinin gördüğünü istatistikler bölümünden görebiliyorsunuz.

İnstagram’ı kullanmak çok kolay ancak para kazanmak düzenli ve disiplinli bir çalışma istemektedir. Yani hemen bir İnstagram hesabı açayım satacağım ürünlerin fotoğraflarını paylaşayım demekle ne yazık ki İnstagram’dan para kazanamazsınız. Bunun için büyük bir takipçi kitlesine ihtiyacınız vardır. Üstelik bu takipçiler geri takip yöntemi ile elde edilmemeli ve tamamen organik olmalıdır. Ancak bu şekilde satış ve pazarlama yapabilirsiniz. Şimdi gelelim İnstagram’dan nasıl para kazanılır ve bunun için ne gibi stratejiler izlenebilir:

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Öncelikle İnstagram’dan para kazanmanın hangi yollarla mümkün olacağını incelemekte fayda var. Tabii bütün bu yolları deneyerek para kazanabileceğiniz gibi kendinize en uygun olan yöntemi seçerek de İnstagram’dan para kazanabilirsiniz. İlk olarak İnstagram’da satış yaparak para kazanma yöntemini analiz edelim.

1)İnstagram’da Satış Yaparak Para Kazanmak

Eğer siz de İnstagram kullanıyorsanız mutlaka takip ettiğiniz sayfalarda veya hesaplarda ürün tanıtımlarına denk gelmişsinizdir. Birçok kişi hesap açarak saat, çanta, elektronik sigara ve buna benzer birçok ürün satmaktadır. Hesaplarda birçok farklı ürün satan kişiler olduğu gibi sadece tek bir ürüne odaklanan insanlar da vardır. Tek bir ürüne odaklanarak bu ürünü satmak pazarlama için daha etkili olabilir. Bunun nedeni ise eğer saat satıyorsanız sizin hesabınızı sadece saatlerle ilgilenen kişiler takip edecektir. Paylaşacağınız fotoğraflar saatlerle ilgili olacağından dolayı takipçileriniz de sadece bu ürünlere ilgi duyan ve satın alma potansiyeli olan kişiler olacaktır. Böylece tek bir ürüne odaklanarak daha fazla satış imkânına sahip olabilirsiniz.

Pazarlama faaliyetlerinizi sadece bu ürüne yönelik gerçekleştirirsiniz. Satış yapabilmek için takipçi sayısı çok fazla olan sayfalarda belli bir ücret karşılığında reklam yayınlayabilir, takipçilerinizi arttırabilirsiniz. Ücretli olarak takipçi satın alabilirsiniz ancak bu takipçiler organik takipçi olmadığından dolayı satış şansınız oldukça azalacaktır. Sadece kaliteli bir sayfa olduğunuzu insanlara göstermek ve daha fazla organik takipçi kazanabilmek için belli bir sayıda (fazla abartmadan) takipçi satın alınabilir. Bu tamamen sizin izleyeceğiniz stratejiye kalmıştır.

İnstagram’da satış yaparak para kazanabilmek için kaliteli bir pazarlama çalışması yapmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Uygun fiyatlı ve kaliteli bir ürün seçerek İnstagram’da ürün satışı yaparak para kazanabilir ve kendinize bir ek gelir kanalı oluşturabilirsiniz. Hatta ürünleriniz kaliteliyse ve pazarlama faaliyetlerini iyi bir şekilde yürütüyorsanız aylık kazancınız çok daha fazla olabilir. Bu tamamen sizin planlama ve disiplinli çalışmanıza bağlı bir durumdur. Kendinize özgü pazarlama teknikleri geliştirerek ürünlerinizi İnstagram’da birçok kişiye ulaştırabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Satacağınız ürünün kargo ücretini maliyetini de iyi hesaplamanız gerekiyor. Aksi takdirde ürüne yüksek bir fiyat belirlemeniz halinde istediğiniz satış rakamlarını yakalayamayabilirsiniz. Farklı ve uygun fiyatlı ürünler için ülkemizdeki siteleri takip edebileceğiniz gibi Ebay, Alibabaexpress ve Amazon gibi siteleri de inceleyebilirsiniz.

2)İnstagram’da Reklam Yayınlamak

Bu yöntemle para kazanan ve yüz binlerce takipçisi olan birçok hesap vardır. Ancak bunun için çok sayıda takipçiye sahi olmanız gerekmektedir. Komik video ve fotoğraflar paylaşan takipçi sayısı yüz binleri hatta milyonları bulan İnstagram hesaplarına göz atabilirsiniz. Eğer çok sayıda takipçi elde etmeyi başarabilirseniz İnstagram’da reklam yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Bilgiler kısmına bir iletişim adresi ekleyerek reklam yayınlamak isteyen kişilerin size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak bunun çok zor olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Büyük kitlelere sahip olan sayfaların birçoğu uzun zamanda bu takipçi kitlesine sahip olmuştur. Bunun için farklı ve özgün paylaşımlar yapmalı günde en az 5-6 paylaşım ile takipçilerinizin sürekli ilgisini çekmelisiniz.

Bu nedenle İnstagram’da reklam yayınlayarak para kazanmak için öncelikle kaliteli ve farklı bir hesap oluşturmalı daha sonra ise takipçilerinizi arttırmak için yoğun çaba harcamalısınız. Bunun için de en etkili yöntem kaliteli paylaşımlar yapmaktır. Eğer daha önce görülmemiş kendinize özgü farklı ve beğenilebilir içerikler üretebilirseniz takipçi sayınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Daha sonra ise hikâye, fotoğraf veya video paylaşımı şeklinde reklam alabilirsiniz. Bilgiler kısmında da belli bir ücret karşılığında bir site veya hesap linkini yayınlayabilirsiniz. Nasıl reklam alacağınız ve bu reklamlar için ne kadar ücret isteyeceğiniz size bağlıdır. Yüz bin takipçisi olan bir hesapta reklam yayınlamakla bir milyon takipçisi olan bir hesapta reklam yayınlamak arasında çok fark vardır. Reklamların ücretlerini belirleyecek olan sizin takipçi sayınız ve takipçilerinizle olan etkileşiminizdir. Eğer büyük bir takipçi kitlesine sahip olursanız İnstagram’da reklam yayınlayarak para kazanabilir ve yayınladığınız reklam başına alacağınız ücreti de arttırabilirsiniz.

3)İnstagram Hesabı Satarak Para Kazanmak

İnstagram’da takipçi arttırmanın ne kadar zor olduğunu az çok biliyorsunuzdur. Bunun için birçok kişi hızlı bir şekilde takipçi arttırmak için takipçi satın alma yoluna başvurmaktadır. Bir ürün pazarlamak veya reklam çalışması yapmak için daha hızlı bir yöntem arayanlar ise hesap satın alma yoluna gitmektedirler. Webmaster forumlarında sıkça rastlayabileceğiniz İnstagram hesap satışları, takipçi arttırmak için zamanı olmayan ancak hızlı bir şekilde belli bir kitleye sahip bir hesaba ihtiyacı olanla İnstagram hesabı satın alma yoluna gitmektedir. Siz de eğer bu sistemle para kazanmak isterseniz bir hesap açarak takipçilerinizi arttırmaya çalışmalısınız. Belli bir takipçi kitlense sahip olduktan sonra webmaster forumlarında konu açarak veya ilgili konulara yorum yaparak hesabınızı satabilirsiniz. Bu yöntem az gelir getireceği gibi takipçi kazanmak için de uzun zaman harcamanıza neden olacaktır. Bu nedenle pek tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Ürün Satmak vs. Reklam Almak

Şimdi gelelim hangi sistemin daha kazançlı olduğuna. İnstagram’dan para kazanmak istiyorsunuz ve bunun için hangi yöntemi izleyeceğinizde kararsızsınız. İnstagram’dan ürün satarak para kazanmak mı istiyorsunuz yoksa hesabınızda reklam yayınlayarak mı? Aslına bakarsanız iki yol’da da İnstagram’dan para kazanmanız mümkündür ancak bu sistemlerin kazandıracakları paralar farklıdır. Eğer çok sayıda takipçiye ulaşabilirseniz hesabınızda reklam yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi takipçi kitleniz ve etkileşiminiz kazanacağınız parayı belirleyecektir. Yayınlayacağınız reklam başına talep edeceğiniz ücreti belirleyerek reklam verenlere iletebilirsiniz. Sürekli reklam yayınlamanız takipçilerinizin azalmasına ve tepki göstermelerine neden olabilir. Bu nedenle belli zamanlarda veya sürelerde reklam yayınlamanız takipçilerinizin sıkılmasının da önüne geçecektir. İnstagram hesabınızda reklam yayınlayarak kazanacağınız paranın miktarı ise tamamen takipçi kitleniz ve takipçilerinizle olan etkileşime bağlıdır. Eğer yayınladığınız reklam iyi bir geri dönüş alıyorsa reklam için isteyeceğiniz ücreti de ona göre yüksek bir miktarda belirleyebilirsiniz. Gelelim birçok kişinin uygulayarak iyi paralar kazandığı diğer yönteme. İnstagram’dan ürün satarak para kazanmak birçok kişinin tercih ettiği bir yöntemdir. Bu yöntemde satacağınız ürünleri iyi belirlemeli ve iyi bir pazar araştırması yapmalısınız. Alibabaexpress ve EBay gibi sitelerden kaliteli ve ucuz ürünler bularak getirebilir ve İnstagram hesabınızda satabilirsiniz. Burada önem vermeniz gereken nokta ise kargo ücretidir. Getireceğiniz ürünün maliyeti, kar miktarınız ve ulaşım bedelini iyi hesaplamalısınız. Aksi takdirde para kazanacağım derken zarar edebilirsiniz. İnstagram’da satış yaparken satacağınız ürünün fotoğraflarını hesabınızda yayınlamalı ve ürün ile ilgili bilgiler vermelisiniz. Takipçilerinizi ürünü neden almaları konusunda bilgilendirip ikna etmeniz halinde ürün satışını rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yani başarılı olup olmamanız tamamen sizle, iş disiplininizle ve ikna yeteneğinizle ilgili bir durumdur.

İnstagram’da Ürün Nasıl Pazarlanır?

Bu durum tamamen sizin özgünlüğünüze kalmış bir durumdur. Ancak yine de kullanılan belli İnstagram’da pazarlama yollarını inceleyelim. Bir işletme hesabı açmanız pazarlama konusunda size çok yardımcı olacaktır. Bu nedenle ilk etapta bir işletme hesabı edinmelisiniz. Böylece gönderilerinizin kaç kez görüntülendiğini görebilirsiniz. Fazla görüntüleme, beğeni ve yorum alan gönderilerinizi daha ön plana çıkarabilirsiniz. Pazarlamasını gerçekleştirmek istediğiniz ürünlerin görsellerini paylaşarak altına ürünle ilgili bilgileri ve fiyatını ekleyebilirsiniz. Ürünü satın almak isteyen kişilerin size hangi yollarla ulaşabileceğini de belirtebilirsiniz. Esas olan çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmaktır. Bunun için de hastag’leri aktif şekilde kullanabilirsiniz. Tabi bunu fazla abartmanız sizin zararınıza olacaktır. İlgili şekilde satacağınız ürünle ilgili hastag kullanarak insanların daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca aktif ve takipçi sayısı fazla olan sayfalara ücret karşılığında reklam verebilirsiniz. Bu satışlarınızın artmasında etkili bir rol oynayacaktır. Takipçileriniz artana kadar biraz masraflı olsa da reklam çalışmalarına ağırlık verebilirsiniz.

İnstagram’dan Para Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Herkes buraya kadar İnstagram’dan para kazanmanın basit olduğunu düşünebilir. Ancak buraya kadar anlatılanları başarılı bir şekilde uygulamak önemlidir. Ancak disiplinli bir çalışma ile sistemli ve planlı olarak İnstagram’dan para kazanabilirsiniz. Bunun için ise ilk yapmanız gereken kendinize bir yol haritası çizmek. Eğer bir gün paylaşım yapıp 1 ay boyunca hesabınıza girmezseniz başarılı olmanız oldukça zor olacaktır. Bu nedenle hangi yolla para kazanmaya çalışırsanız çalışın emek vermeniz ve çaba harcamanız gerekiyor. Öncelikle kendinize ürün satarak mı yoksa popüler bir hesap oluşturup reklam alarak mı para kazanacağınıza karar vermelisiniz. Daha sonra ise organik yani doğal bir şekilde takipçi kazanmanız gerekiyor. Bu takipçileri para ile satın alma yoluna giderseniz İnstagram’dan para kazanmayı unutun! Zira bot veya sahte hesaplarla 100 bin takipçiniz olsa bile satış yapmanız ve reklam almanız imkânsızdır. Bu nedenle boşa zaman harcamaktan kaçınmalı ve takipçi satın alma gibi size hiçbir fayda sağlamayacak eylemlerden uzak durmalısınız. Kısaca maddeler halinde İnstagram’dan para kazanmak için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1)Para kazanılacak yönteme karar verilmesi

2)Hesabın profesyonel bir şekilde optimize edilmesi, ayarlamaların yapılması

3)Strateji oluşturulması

4)Oluşturulan strateji doğrultusunda organik yollarla takipçi arttırma

5)Satış sayfasında İnstagram’da pazarlama yöntemlerinin uygulanması

Bu maddeleri kendi stratejinize göre analiz edip değerlendirerek İnstagram’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Takipçi sayısı fazla olan hesapları inceleyerek de nasıl bir strateji uyguladıklarını görebilirsiniz. Hangi yolu tercih derseniz edin düzenli paylaşım yapmanız gerektiğini asla unutmamalısınız.

 

En Fazla Takipçiye Sahip Olan Hesaplar

İnstagram’da takipçi sayısı fazla olan hesaplar İnstagram’dan para kazanma yolunda sizlere ışık tutabilir. Günlük ne kadar paylaşım yaptıkları ve paylaşımlarına ne kadar etki aldıklarını analiz edebilir siz de oluşturacağınız hesapta size fayda sağlayacak stratejiler uygulayabilirsiniz. Tabii bu hesaplar içerisinde ünlülerin hesaplarının olmadığını da bilmenizde fayda var.

İnstagram’da En Fazla Takipçisi Olan Türk Hesaplar

-9GAG Turkey: Günde yaklaşık 30 paylaşım yapılan sayfanın 1,3 Milyon takipçisi bulunmaktadır. Her paylaşım yüksek beğeni ve yorum almaktadır. Bu da reklam alınmasını kolaylaştırmaktadır. Hesabın profil bilgilerinde reklam için DM yani ‘Direkt Mesaj’ atabileceğiniz belirtiliyor. Oldukça fazla paylaşımın yapıldığı sayfayı inceleyebilirsiniz: @9gag.turkey

-Cezmi Kalorifer: Diğer sosyal mecralarda da bulunan Cezmi Kalorifer genel olarak komik ve eğlenceli paylaşımların yapıldığı bir hesaptır. Diğer sosyal medya hesaplarında da oldukça fazla takipçisi olan hesabın İnstagram takipçileri 4,3 Milyon olarak göze çarpıyor. @cezmikalorifer

-Sıradışı 1 Bilgi: Bir bilim sitesi olan Sıradışı 1 Bilgi hesabının 475 bin takipçisi bulunmaktadır. Genel olarak bilimsel ve faydalı bilgiler içeren paylaşımlar yapan hesap düzenli olarak paylaşım yapmaktadır. Günde 6-7 paylaşımın yapıldığı hesaba da profil bilgilerinden reklam için ulaşılabiliyor. @siradisibilgi

-Pelinsu: Ağırlıklı olarak kızların takip ettiği eğlenceli paylaşımların yer aldığı Pelinsu İnstagram hesabında yaklaşık 1,8 milyon kişi bulunmaktadır. En sık reklam alan sayfalardan biri olarak nitelendirebileceğimiz hesabı inceleyerek analiz yapabilirsiniz. @pelinsu_

Öğrencilerin İç Sesi: 2,3 Milyon takipçisi bulunan sayfada yapılan paylaşımlar çok sayıda etkileşim almaktadır. Günde 10’dan fazla paylaşımın yapıldığı hesapta beğeni ve yorum sayısı oldukça fazladır. Bu da sayfanın reklam alma şansını arttıran bir etkendir. Sayfayı buradan inceleyebilirsiniz: @ogrencilerinicsesi

İnstagram’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Bu sorunun cevabı oldukça zordur. Sizin izleyeceğiniz strateji ve çalışma disiplinine göre değişen bir durumdur. Ürün satmanız halinde veya reklam yayınlamanız halinde kazanacağınız para miktarı farklıdır. Bunu belirleyen birinci etken sizin belirlediğiniz fiyattır. Eğer reklam veya ürünün ücretini yüksek tutarsanız kazanacağınız para miktarı azalabilir. Fiyatı düşürdüğünüzde ve daha fazla reklam yayınladığınızda – ürün sattığınızda kazanacağınız para fazladır. Pazarlama yeteneğiniz İnstagram’dan kazanacağınız parayı belirleyecek en önemli etken olacaktır. İnstagram’dan ne kadar para kazanabilirim sorunuza ise şu örneklerle cevap bulabilirsiniz:

1)Ürün Satılan Bir Sayfa

Hangi ürünü pazarlayacağınız size kalmış bir durumdur ancak bu örnekte saat sattığınızı ve her saatten 20 TL net kar ettiğinizi varsayalım. Eğer her gün bir saat satmayı başarabilirseniz 30×20= 600 TL net kazancınız olacaktır. Tabii 3 günde bir saat de satabilirsiniz, günde 5 saat de. Dediğim gibi bu durum tamamen sizin pazarlama yeteneğinize kalmış bir durumdur.

2)Reklam Yayınlanan Sayfa

Reklam yayınlanacak sayfanın takipçi kitlesi ürün satılan sayfaya göre çok daha fazla olmalıdır. Takipçi sayınız, takipçilerle etkileşiminiz ve sayfanın popülerliği kazanacağınız parayı belirleyecektir. Yine reklam başına 100 TL ücret talep ettiğinizi düşünürsek haftada 2 reklam yayınlamanız durumunda 200×4= 800 TL aylık kazancınız olacaktır. Eğer takipçi sayısı yeterince fazla değilse reklam başına isteyeceğiniz ücreti düşük tutarak az da olsa belli bir ek gelir sağlayabilirsiniz.

Sonuç

İnstagram’dan para kazanmak zor veya kolay diyebilmek için önce denemeniz gerekiyor. Her gün 8-10 paylaşım yapmak, kaliteli içerik oluşturmak ve çok sayıda organik takipçiye ulaşmak oldukça zordur. Bu nedenle çok çalışmalı kendinize bir strateji oluşturmalısınız. Plan ve program sizi başarıya ulaştıracak en önemli etkenlerdendir. Takipçi sayısı fazla olan ürün satışı yapılan sayfaları inceleyerek bir fikir edinebilirsiniz. Ancak bu sayfaları taklit etmeden kendinize özgü farklı bir satış kanalı oluşturmaya özen göstermelisiniz. İnstagram’dan kendinize ek gelir oluşturmanız hatta geçiminizi sadece İnstagram’dan kazanacağınız para ile de sağlamanız mümkün olabilir. Sadece iyi bir plan yapmalı ve her detayı düşünmelisiniz. Birçok sayfa açarak bu sayfaların popüler olmasını sağlayabilir, aylık 3000-4000 TL gelire ulaşabilirsiniz. Yeter ki isteyin ve harekete geçin. Yarın değil, birazdan hiç değil, şimdi… Şimdi düşünün ve kendi stratejinizi oluşturun. Yazı ile ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı belirtebilir, farklı bir İnstagram’dan para kazanma fikriniz varsa bunu bizimle paylaşabilirsiniz. Bol şans…

Tekno Admin {Tekno Admin}

“İnstagram’dan Para Kazanma Rehberi” üzerine 8 yorum

 1. Moda Çekimi dedi ki:

  İnstagram’da en güzel para kazanma yöntemi makalede belirttiğiniz gibi Sayfa Reklamı yayınlamak. Şuanda onu yapanlar aldı başını gitti 🙂

 2. Grafik Servisi dedi ki:

  faydalı olmuş teşekkür ederiz bu konu hakkında daha çok makale yayınlanmalı instagram geleceği çok parlak bir alan..

 3. Nasıl gidilir dedi ki:

  Çok güzel bir makale hazırlamışsınız. Teşekkürler.

 4. hgs yükleme dedi ki:

  çok güzel başarılı bir konuya yer vermişiniz reklam tanıtımlarda güzel paralar kazananlar var .

 5. Sözcü dedi ki:

  Instagram büyük bir pazar oluşturdu teşekkür ederim

 6. Hakan dedi ki:

  instagramda para kazanmak için burada değinilen reklam, satış ve sponsorlu içerik gibi yöntemler ile para kazanma teknikleri ile başarılı olabilirsiniz.
  Bunlar dışında başka işler yapıyor iseniz de kuşkusuz işinizi geliştirmek, işyerinizi veya dükkanınızı tanıtmak, yeni müşteriler bulmak ve markalaşmak için harika bir mecra.
  Örneğin kasap dükkanınız için hazırlık, ürün ve pişirme gibi güzel fotoğraflar ile takipçi kazanıp, bunların sabit müşterileriniz haline gelmesini sağlayabilirsiniz.
  yada evden eve nakliyat işi yapıyorsanız asansörlü taşıma, ambalajlama, kolileme, taşıma, yerleştirme, mobilya demonte ve montajı gibi konularda güzel paylaşımlar ile yeni müşteriler edinerek instagram hesabınızı bir tanıtım, pazarlama ve markalaşma aracı olarak kullanabilirsiniz.

 7. lazer epilasyon dedi ki:

  artık istagram facebook ve youtube para kazanmaya çok ama çok elverişli herkesi bekleriz.

 8. aykut dedi ki:

  bu konuda okudugum en uzun ve faydalı rehber, öncelikle teşekkürler. Para kazanmanın en önemli anahtarı kalıcı takipçi kazanmaktır. Bu konuda da tavsiyelerinizi derlemenizi rica ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum