İnternet 684 2

İnternet Bağımlılığı Düzeyiniz Ve Alabileceğiniz Önlemler!

İnsanlığın geldiği son noktada internet ve internet kullanımına bağlı hastalıklar oldukça çoğaldı. İnternet bağımlılığı çatısı altında toplayacağımız bu rahatsızlıklar günümüzde oranlarına şaşıracağınız şekilde birçok insanda görülüyor. İnternet bağımlılığı tedavisi oldukça zor olan bir tedavidir. Bu tedavi çok ileri düzey rahatsızlıklarda psikologlar tarafından verilse de ilk aşamada bu tedaviyi kendiniz yapmalısınız. İnternet bağımlılığı testi yaparak internete olan bağımlılık düzeyinizi tespit edebilir, bu yönde tedavi yöntemleri deneyebilirsiniz.

İnternet bağımlılığı tedavisine dair birçok tez geliştirilse de bizler sizlere uygulanmış etkin bir yoldan bahsedeceğiz. Sizlere uzun sorulardan oluşan internet bağımlılığı testlerinden yapmayacağız. Aşağıda ki bir paragrafta yazan hikâyenin büyük çoğunluğuna uyumluluk gösteriyorsanız düzeyi değişken olmakla beraber internet bağımlısısınız demektir. İnternet bağımlılığı düzeyi konusunda birçok düzey yer almakta.

Bizlerin gördüğü kadarıyla bu iş olduğu seviyede seyretmiyor. Her ne kadar irade sahibi olursanız olun internete bir kez paçayı kaptırdığınızda bu hastalık durmadan ilerleyerek devam ediyor. Bu noktada bir düzey belirleyip kendimizi kandırmaktansa şu cümleyi söylemeyi deneyebiliriz. “İnternet Bağımlısıyım ve bununla mücadele edeceğim!”. Evet, ilk olarak sorunumuzu kendimize ifade ettik. Şimdi internet bağımlısı olduğunuzu gösteren metnimize geçelim.

Bir Gününüz Buna Benziyorsa İnternet Bağımlısı Olabilirsiniz!

İnternet bağımlılığı kişiden kişiye göre farklı araçlarla gerçekleşse de cihazları kullanma sıklığınız ve nedenleriniz bu metine çok benziyorsa aynı kulvarda bir hasta olduğunuzu söyleyebiliriz. Şimdi metini okuyup kendinizle karşılaştırın. Gerçeklerle yüzleşin.

…Sabah uyandığımda telefonumu şarja takılı şekilde başucumdaki masanın üzerinde buluyorum. İlk işim telefonun şarj olup olmadığını kontrol etmek oluyor. Mobil veriyi açıp gelen mesajlara bakıp elimi yüzümü yıkamaya gidiyorum. Sonrasında telefonuma ufacık göz atatıp üzerimi giyinip kahvaltıya gidiyorum. Kahvaltı masasında sosyal medya paylaşımlarıma gelen beğenilere vs. kısa süreli olarak göz atıyorum. Sonrasında işe gitmek için servise biniyorum. Serviste kulaklığımı unutmadıysam müzik dinleyerek haberlere ve sosyal medya durumlarına bakıyorum. Kulaklığımı unuttuysam da ufak sitemler eşliğinde mesajlara cevap verip özellikle WhatsApp durumumu kontrol ediyorum. İşe gittiğimde telefonum daima güvenlik problemi olmamasına rağmen masamda hemen yanımda duruyor. Gün boyunca telefonumun şarjda olduğundan emin olmadan yapamıyorum. İşim gereği bilgisayarım devamlı açık oluyor. Açıkçası tarayıcıda bir tane iş sekmesi varsa müzik ve sosyal medya ayrılmış en az iki sekmede bende açık duruyor…

Evet, yukarıda ki metinde ufak bir internet bağımlısının telefonuna ve bilgisayarına karşı tutumunu gözlemledik. Bu tarz bir kullanım sıklığına sahipseniz siz de internet bağımlısısınız. Bu durumu birçok kez kafanıza takmış olabilir hatta telefonunuzla ayrı kalma çabaları vermiş dahi olabilirsiniz. Bu çabaların birçoğu sonuca varamadığından sizlere internet bağımlılığından kurtulmak adına geliştirdiğimiz yöntemi sunuyoruz.

İnternet Bağımlılığını Yenmenin Tam Zamanı!

Boş vakit ve sağlık yaşam standartlarımıza bakıldığında bizlerin umursamadığı ancak hayatımızı kurtaran iki unsur.  Bizlerin internet bağımlılığını yenmesi için gerçeklerle yüzleşmemiz gerekiyor. Bakın onca zamanı sosyal medyanın başında geçiriyor sadece ego tatmini yapıyorsunuz. Hadi hep beraber özenle çektiğimiz yemek fotoğraflarının araba fotoğraflarımızın birilerine nispet olsun diye yapmadığımıza inanmaya çalışalım.

Tamam, çalışalım da bir ömür böyle kandırarak geçmez. Sosyal medyadan kurtulmanın tek yolu telefonunuzda yer alan uygulamaları kaldırmaktır. Bilgisayarınızı devamlı olarak yanınızda taşıyamazsınız bu nedenle kısa süreli sosyal medya ziyaretlerinizi her günün belli saatlerinde başlayan küçük zaman dilimlerinde bilgisayarınızdan yapabilirsiniz.

Youtube bağımlılığı günümüzde hemen her internet kullanıcısının başına gelen bir durum. Youtube da çok zaman geçiriyorum diyenleri sayısı bu günlerde tahmin edeceğiniz çok daha üstünde. Youtube içerisinde barındırdığı birçok insana ve hayallere hitap eden kanal ile bizleri kendisine hayran bırakıyor. Orada bazılarının bizlerin hobilerine çok daha erişiyor olması veya isteklerimize eriştiklerini tüm dünya ile paylaşabiliyor olmaları bizleri o ortama bağlıyor. Aslına bakılırsa sadece o insanlara özeniyoruz ancak bu özenme bizlere ciddi manada zevk veriyor. Youtube bağımlılığından kurtulmak için tarayıcınıza zamanlayıcı eklentiler ekleyebilirsiniz.

Eklediğiniz bu eklentiden Youtube başında geçireceğiniz zamanı kademeli olarak düşürebilir ve bu olumsuz düşünce topluluğunu kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Mobilden yaptığınız kaçamakları da bilmiyoruz sanmayın. Bunun içinde uygulamayı geçici olarak kaldırın. Bu dediklerimiz sonrasında bu bağımlılıklardan kurtulabilirsiniz.

 

 

Erkan Akkuş {Erkan Akkuş}

Müzik benim her şeyim. Aynı şekilde karikatür çizmekte hayatımın merkezinde yer alıyor. Teknolojiyi takip edip takipçilerle paylaşmaktan çok zevk alıyorum. Teknolojinin sonunun olmadığına inanlardanım.

“İnternet Bağımlılığı Düzeyiniz Ve Alabileceğiniz Önlemler!” üzerine 2 yorum

  1. Merter koltuk yıkama dedi ki:

    İnternet de dahil olmak üzere, her şeyin yerinde kullanımı makuldur. Özellikle görüyorum, çocukların ellerinde tabletler, telefonlar, bilgisayarlar resmen bağımlı olmuşlar o yaşta. Aile büyüklerine burada önemli bir görev düşmekte.

  2. Emre Eraslan dedi ki:

    Günümüzde sosyal medya bu kadar aktif bir şekilde kullanılırken bağımlılığımızdan kurtulmamız zor görünüyor =( Verdiğiniz önerileri deneyerek internet bağımlılığından kurtulmaya çalışacağım. Umarım işe yararlar. Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum