Nasıl Yapılır ? 323 0

Facebook Video Silme!

Sosyal ağların içinde en büyük sosyal ağ platformu olan Facebook, geçtiğimiz günlerde çok büyük bir güvenlik zafiyeti yaşadı. Sitede bulunan güvenlik açığı hackera istediği videoyu silme imkanını sağladı. Facebook’ta bulunan bu güvenlik açığı ile isteyen herkes istediği videoyu silebiliyordu. Videonun Facebook tarafından tanımlanan özel İD değerini sanki kendi videosuymuş gibi değiştiren güvenlik araştırmacısı Dan Melamed, bu sayede haliyle video üzerindeki tüm yetkilere de sahip olabildi.

İçeriğe Ulaşılamıyor!

İşlem sırasında Facebook içeriğe ulaşılamıyor hatası verse dahi işlemin işleyişi açısından bir problem olmadı ve video üzerinde oynama yapılabildi. Aynı zamanda videonun yorumlarını da silebilen Dan, bu açıkla ilgili bir video da hazırladı. Videoda bu açığı nasıl yakaladığını ve Facebook’a yüklenen videoyu nasıl kaldırdığını ya da videonun üzerinde nasıl oynama yapıldığını kaydeden Dan, her şeyi en ince ayrıntısına kadar çekti.

Açığı Facebook’a bildiren Dan Melamed, bu sayede de 10.000 $ tutarındaki para ödülünü de aldı. Bu açığı öğrenen Facebook ise tabi ki bu açığı kısa bir sürede ihmal etmedi.

Facebook gibi güvenilir bir sosyal platformun böyle bir açığı nasıl verdiği ise akıllarda soru işareti bıraktı. Herhangi bir açıklamanın yapılmadığı Facebook cephesi, sessizliğini korudu. Bu gibi açıklara karşı daha dikkatli davranılması gerektiğini ortaya çıkaran Dan Melamed, yaptığı işlemle çok dikkat çekti.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum