Kimlik Avı Maillerinden Korunma Yolları

Kimlik avı mailleri oldukça fazla sayıda bilgisayar kullanıcısı etkileyen ve kötü sonuçlar ortaya çıkmasına sebep olan bir durum. İşin kötü tarafı ise Anti-Virüs programınız bu mailleri engellemiyor ve ayrıca bu mailler spam filtresinden de rahatlıkla geçebiliyor.

Peki, kimlik avı maillerinden korunmak için neler yapabilirsiniz bir göz atalım.

Kişisel Bilgilerinizi Paylaşmayın

Öncelikle bilmeniz gereken hiçbir büyük şirketin sizden E-Mail yolu ile Anne kızlık soyadı, Kredi kartı numaranızı ve bilgilerini, adresinizi ve ya pasaport numaranızı istemez. Bu ve bu tip bilgileri e-posta ile kendilerini yollamanızı da talep etmez. Özel ve kişisel bilgilerinizi talep eden maillere kesinlikle itibar etmemelisiniz.

Ek Dosyalara Kesinlikle Tıklamayın

Sizi şüphelendirecek bir e-posta aldıysanız, kesinlikle içerisinde yer alan linklere ve ek dosyalara tıklamayın. Size oldukça cazip gelebilir fakat buna tıklayarak ve ya indirerek göz atmak istemek sizin sonunuz olabilir. Eğer karşı koyamayacağınızı düşünüyorsanız, mail gönderilen internet sitesine yeni giriş yapın ve ilgili iletişim yollarını kullanarak durumun gerçekliğini sorgulayın.

E-Maillerde Gönderen Alanına Güvenmeyin

Maillerin gönderen kısımları ile insanları manipüle etmek oldukça kolay. Bu sebepten dolayı size gönderilen E-Mail’in gönderen kısmına bakmanızı ve burada ki adresle ilgili kurum ya da kuruluşun iletişim bilgilerini karşılaştırmanızı öneriyoruz.

Yazım Hatalarına Dikkat Edin

Yazım hataları her bireyin yapabileceği bir durumdur. Fakat kurumsal ve nitelikli bir firmanın bu tip yazım hataları içeren bir e-mail göndermesi pek de alışıldık değildir. Bu yüzden eğer karşınızda yazım hataları olan bir e-mail duruyorsa, kesinlikle büyük bir şirketin uzman kadrosu tarafından gönderilmiş olamaz. Bu tip yazım hataları genelde dolandırıcılık üzerine planlanmış e-maillerde görülmektedir.

Duygularınızın Sömürülmesine İzin Vermeyin

Vicdanı duygularınızdan faydalanarak size para talep edenlere, araştırmadan asla güvenmeyin. Dolandırıcılar doğal afet yaşanmış, Savaş ve ya kuşatma altında olan ve duygu sömürüsüne oldukça açık olayları kullanarak sizlerden hesap numaralarını vererek bir takım ücretler talep edebilirler. Hemen duygularınıza yenilerek para göndermeye kalkmayın. Doğru olup olmadığını araştırın. Gerekirse ilgili kişiye ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum