Bilgisayar 3.714 0

Laptop Siyah Ekran Sorunu!

 

Bugün sizlere oldukça riskli bir konudan bahsedeceğiz. Aslına bakılırsa bu konu birçok komplike eylem sonucunda oluşabiliyor. Bahsettiğimiz şey diz üstü bilgisayarınızın ekranına hiçbir şekilde görüntü gelmemesi. Siyah ekran sorunu denildiğinde insanların ekranlarına ekranda siyah renk görüntüsü geliyor. Bu tarz bir problemin çözümü sistemsel müdahaleler ile giderilebilir. Ancak ekrana hiçbir şekilde görüntü gelmemesi sorunu kolay bir şekilde çözülemez. İlk olarak eğer teknik bilginiz yoksa kesinlikle bilgisayarınızın başına oturmayın. Yapacağınız daha doğrusu yaptığınızı sandığınız bazı müdahaleler ciddi hasarlara yol açabilir. Yine söyleyelim bu tarz görüntü gelmeme sorunu birçok nedenden kaynaklı olarak gündeme gelebilir. Biz sizlere iki temel çözümü göstereceğiz. İlki herkesin uygulayabileceği bir yöntem olmakla birlikte çoğu probleme derman olan bir yöntem. Diğeri ise teknik bilgiye sahip ehil kişilerce uygulanması gereken bir yöntem. İlk olarak birinci yöntemi deneyin. Eğer sonuç alamazsanız ikinci yöntemi bir bilgisayarcıya sunarak başvurabilirsiniz.

Bilgisayarınızın Kendini Kapatmasını Sağlayın!

Bu çözüm yöntemi bazen ekranda sadece siyah ışık olması sorununa da çözüm olabiliyor. Bu yöntemi uygulamak için yapmanız gerekenler oldukça basit. İlk olarak bilgisayarınızı bir on beş dakika şarj edin. Şarj ışığı yanıyorsa aynen devam edin. Bunu yapmamızın nedeni bilgisayarın işlem sırasında güç yoksunluğundan kapanmasını engellemektir. Eğer bilgisayar ekranına şarj sonrasında açtığınızda görüntü gelmiyorsa işleme başlıyoruz. Herkes bilgisayarını tanır. Bu nedenle bilgisayarınızın açma düğmesine bastıktan sonra güç aldığını anlamanız gerekiyor. Eğer açma tuşuna bastıktan sonra hiçbir hareketlenme olmuyorsa bu güç kaynağından veya iletkenlerden kaynaklı bir sorun olabilir. Şimdi bu işlemi uygulamaya geçelim. Ekrana görüntü gelmemesi durumunu gidermek için bilgisayarın fazla ısınıp kendisini kapatmasını sağlayacağız. Bu sayede bazı genleşmeler ile sorun giderme yoluna gideceğiz. Şimdi başlayalım.

1- Bilgisayarınızı kapatın.

2- Bilgisayarınızı kapattıktan sonra güvenlik gerekçesiyle bataryayı yuvasından çıkarın. Tabi şarj adaptörü eğer bilgisayar ile bağlantılıysa bu kabloyu da çıkarın.

3- Sonrasında elinize bir yıldız tornavida alın. Bu tornavidanın standardın biraz altında bir hacme sahip olması gerekiyor. Hırdavatçılarda bu özelliklerde 5-10 lira arasında tornavida setleri bulabilirsiniz.

4- Bilgisayarınızın arkasında hard disk işareti olan bölümün vidalarını sökün. Bilgisayara kibar davranın ve vidaları çıktıkları deliklerin yerleriyle beraber düzenli bir şekilde muhafıza edin.

5- Bu vidaları söktükten sonra karşınızda sizin belleğiniz yani hard diskiniz yer alacak. Kenarında şeffaf bir plastik kulak göreceksiniz. Bu kulakçığı kibarca çekin. Çok da kibar çekmeyin parça çıkmayacaktır çok da abartmayın hard diski duvardan toplama ihtimaliniz var.

6- Sonra bu kapağı hard disk içinde olmayacak şekilde sıkıca kapatın.

7- Bu aşamayı yaptıktan sonra bilgisayarların hava almaları için bırakılan menfez şeklindeki boşlukları koli bandı ile kapatın. Gördüğünüz her ısı kaybına ortam hazırlayan deliği kapatın. Bu aşamadan sonra bir battaniye veya bilgisayarınızı saracak bir nesne bulun. Baloncuklu taşıma torbaları da bu iş için biçilmiş kaftan. Bilgisayarınızın bataryası olmayacak şekilde şarja takın ve battaniyenin tam ortasına koyun. Sonra bilgisayarınızı açın ve bilgisayarınızın ekranını kapatmayacak şekilde tüm aksamlarını battaniye ile hava geçirmeyecek şekilde sarın. Sardıktan sonra beklemeye başlayın. Zaten bilgisayarınızın bir süre sonra fanların zorlanmasından dolayı uçak misali sesler çıkaracaktır. Bu seslerin kesilmesinden ve ışıkların sönmesinden sonra bilgisayarını şarjdan çekin. Ve bantları sökün. Sonrasında bir mermer yüzeye koyun. Bu yüzey üzerinde bilgisayarınız en az 45 dakika beklesin.

8- Bu aşamalardan sonra bilgisayarınızı açın. Eğer görüntü geliyorsa geçmiş olsun ancak gelmiyorsa telaşa gerek yok ikinci maddeye göz atalım.

İlk Tercihiniz Servis Olmalı!

İkinci yöntem elbette servis müdahalesi olmalı. Bu sorunun giderilmesi için eğer birinci yöntem sonuç vermediyse hard diski yerine taktıktan sonra vidaları eskisi gibi kapatıp bilgisayarınızın yetkili servisiyle iletişime geçin. Bu konuda ki çözümler için mahalle bilgisayarcılarına başvurmayın. Bu tarz amatör müdahaleler bilgisayarınızı onarsa dahi uzun soluklu bir çözüm sunamayacaklardır. Bu nedenle orijinal parça ve güvenilir montaj için servisinize başvurun. Bizim en çok karşılaştığımız sorunlardan biri de ekran bağlantılarını sağlayan data kablolarında deforme meydana gelmesi yönünde. İlla ben yapacağım diyorsanız ekran kodunuza göre yurt dışı alış veriş sitelerinden data kablosu getirttirip cihaza montaj yapabilirsiniz. Ancak bunu kesinlikle önermiyoruz. Daha büyük sorunlara ortam hazırlamamak için servise başvurmanız daha iyi olacaktır. Takipte kalın!

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum