Bilgisayar 406 0

Laptopları Nasıl Şarj Etmeli?

Bugünkü konu birçok şehir efsanesine ev sahipliği yapmış bir konu. Daha doğrusu konu hakkında farklı yorumlarında bulunması kullanıcıların kafalarını iyiden iyiye karıştırıyor. Teknoloji yorumları konusunda en çok fikri ayrılığı bu konuda çıkıyor Laptopların nasıl şarj edilmesi gerektiği konusu birçok kez gündeme geldi. Sizlere bugün en doğru fikirleri sunuyoruz. Laptoplar nasıl şarj edilmeli? Sorusunun cevabını yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Şarja Takılı Şekilde Kullanmak?

Türk milleti olarak adaptör toplamayı vs. pek alışkanlık edinemeyiz. Aslında bu bizleri teşvik ediyor olabilir. Birçoğumuzun Laptopu sadece seyahatler esnasında şarjdan çıkar. Bu durum ilerleyen zamanlarda sorunlara yol açabilir. Ancak bu yöntemin uygulanmasının da elbet doğru bir yöntemi var. Laptoplar kullanılırken şarja takılı şekilde kalabilirler. Gelen enerjinin yanı sıra kullanılan enerjinin de var olması cihaz bataryasının alacağı hasarı en aza indirgeyecektir. Ancak kullanım dışında şarjda duran laptoplar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Devamlı olarak şarj olan laptop bataryaları hacim ve performans açısından büyük kayıplara uğrayacaktır. Hatta bazı durumlarda bu kayıplar cihazlarda ciddi sorunlara yol açar. 2-3 saniyelik açık kalma sürelerine mahkûm kalarak şarj aleti olmadan bilgisayarınızı kullanamayacak duruma gelebilirsiniz.  Ancak dediğimiz gibi çalışır durumda ki bir laptopun şarjda kalmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Ne Sıklıkta Ne Kadar Şarj?

Bataryaların belli kullanım ömürleri vardır. Uzun süreli kullanımlar sonucunda bu ömürden ileride bir kullanım imkânı bulamazsınız. Ancak bu ömrün her döneminde yüksek performans ile geçirilmesini sağlayabilirsiniz. Laptop şarj etme konusu ne kadar önemliyse şarj periyodu da en az o kadar önemlidir. Laptop şar sıklığı kullanıma göre değişkenlik gösterir. Eğer durmadan şarjda kullanıyorsanız ki birçoğumuz öyle kullanıyoruz; haftada bir kez bataryayı bitirmeniz gerekir. Bitirmekten kasıt %0 derecelerini görmek değildir. Ortalama düzeyde bir laptopun dip şarjı sağlıklı olarak %7 derecesindedir. Ya da bilgisayarın fabrika ayarlarıyla ikince kez veya son kez uyarı verdiği derecedir diyebiliriz. Bu duruma gelen bir bilgisayarı kapatıp tam olarak şarj olmasını bekleyerek sağlıklı bir batarya elde edebilirsiniz.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum