Android 333 0

LG G6 Geliyor! (Ön İnceleme)

LG V20 tanıtımından sonra hazırlıklarını yeni amiral gemisi modeli olacak olan LG G6’ya yoğunlaştıran firma, akıllı telefonunu MWC 2017 etkinliğine yetiştirmeye çalışıyor. Üst segment telefonunda en dikkat çeken ayrıntı modüler tasarım konseptinden vazgeçilecek olması… Dolayısı ile batarya çıkarılamayacak ve bu sayede de LG G6 telefonu suya dayanıklı hale gelmiş olacak.

Tasarımıyla ilgili herhangi bir değişikliğe gitmeyi düşünmeyen firma, LG G6’nın tasarımını LG G5 modeline benzer bir şekilde devam ettirecek. Bu tasarımda LG G6’nın bataryasının çıkarılabilir özellikte olmayacağı belirtiliyor. LG G5 ve LG V20 modellerinden daha iyi muhafaza edileceği düşünülen bataryanın Note 7’de oluşan batarya facialarına neden olmayacağı da iddia ediliyor.

Suya dayanıklılık konusunda firma ilk defa LG G6 modeliyle girişmiş olacak. Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge ile birlikte iPhone 7 ve 7 Plus modellerinde suya dayanıklılık sertifikası olması LG tarafını da harekete geçirmiş olmalı ki firmanın LG G6 modelinde suya dayanıklılık sertifikası olan IP67’yi kullanmasına yüksek ihtimalle bakılıyor.

Ekranıyla Fark Yaratacak

Ekran konusunda ayni zamanda üretici olası avantajını da elinde bulunduran LG G6’nın ekran formatı diğer telefonların ekranlarından farklı olacak. Zira çoğu akıllı telefonda ekran 16:9 formatındayken LG G6’da bir değişikliğe imza atılıp 18:9 formatında bir ekran teknolojisi kullanılacak.

Geçen günlerde haberini verdiğimiz yeni ekran teknolojileri hakkındaki haberleri hatırlarsınız. Samsung’un AMOLED ekranlarıyla ünlenmesi LG’yi harekete geçirmiş olmalı ki firma ilk defa LG G6 modelinde kendi ürettiği OLED ekran teknolojisini kullanmaya başlayacak. 2K çözünürlüğünde olması kesin olan akıllı telefonun 4K çözünürlüğüne sahip olup olmayacağı da bahis konusu. Diğer bir iddiaya göre ise 18:9 ekran formatıyla gelecek olması LG G6’nın ekran çözünürlüğünü QHD+ olarak yineliyor.

Donanım Özellikleri

Donanım konusunda ise Ocak 2017 başlarında tanıtılan Qualcomm Snapdragon 835 işlemcisinin LG G6’da yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu işlemcinin yanında 6 GB veya 8 GB RAM kapasitesine yer verecek akıllı telefon Type-C teknolojisiyle gelecek ve en düşük modelinde 32 GB depolama kapasitesi bulunacak.

LG G5 ile modüler olarak Hi-Fi ses deneyiminde bulunan firma LG V20 modeliyle birlikte 32 bit Hi-Fi Quad DAC ile muazzam bir ses teknolojisi sundu ve bu sunumu büyük ilgi gördü. Bazı kaynaklardan edinilen bilgilere göre LG G6’nın modüler olmayacağı konusu Hi-Fi teknolojisini LG V20 gibi sunacağı söyleniyor. Kulaklık tarafında da 3.5 mm girişiyle yerini koruyacak olan telefon 32 bit ses desteğini de verecek. Ek olarak LG V20’de kullanılan 3 mikrofon Çıkışı ile muazzam ses kaydı özelliğinin LG G6’da da yerini alması bekleniyor.

LG G5 ve LG V20 modellerinde kamera tarafında 8+16 MP çözünürlüğünde iki kamera kullanan firmanın LG G6 modelinde de aynı pozisyonunu koruyacağı bekleniyor. Ön kamerada desteği biraz arttıracak olan firma, üst segment telefonunda Iris Scanner(göz tarayıcı) özelliğine de yer verecek. Galaxy Note 7’den bildiğimiz üzere bu özellik ile birlikte gözlerimizden yararlanarak güvenliğimiz en üst seviyeye taşınmış olacak.

MWC 2017 etkinliğine yetişmesi beklenen modelin en geç Mart ayında tanıtılması bekleniyor. En son edinilen bilgilere göre 10 Mart 2017 tarihinde tanıtılacak olan LG G6’nın fiyatının ise 650 $ olması bekleniyor. Firmanın AMIRAL gemisi olacak bu telefonunda düşük fiyat politikası güdeceği anlaşılıyor.

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.