Mobil 161 1

Mac’lerin Kamerasında Zararlı Riski

Mac’ler ve Mobil tehditler konusunda uzman olan Güvenlik firması Snack’ın yöneticisi Patrick Wardle’den yeni bir uyarı geldi.

Mac bilgisayarlarda ki çok etkili bir zararlı riskine işaret eden Wardle, oldukça kurnaz bir çalışma prensibine sahip olan bu zararlının, cihazların WEB Cam’lerine girmek için kolay bir şekilde özelleştirilebildiğini dile getirdi.

Gizli yöntemler kullanan bu zararlı böylece kullanıcının bilgili olmadan yapılan video Chatleri kaydedebiliyor.

Bu Tehdit Yeni Değil

Mac bilgisayarların WEB Cam’lerini riske atan bu zararlılar aslında yeni bir haber değil. Daha önceleri Eleanor, Crisi, ve Mokes gibi bazı zararlı yazılımlar, cihazların WEB Cam’lerine sızarak bu tip saldırılar düzenlemişlerdi.

Snack Yöneticisi P. Wardle tarafından tespit edilen bu yeni zararlı yazılım ise cihaz sahiplerinin hiç haberleri olamadan video sohbetlerine ait tüm bilgileri gizlice elde edebiliyor. Ayrıca bu zararlının en ilginç yanı ise Kamera üzerinde bulunan LED göstergesini ayarlayabilmesi. Bu sayede kamera açık olduğunda size bilgi veren bu LED ışık yanmıyor ve siz kameranızın açık olduğunun bile farkına varamıyorsunuz.

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

“Mac’lerin Kamerasında Zararlı Riski” üzerine 1 yorum

  1. günün maçları dedi ki:

    Bir de, os platformlarına kolay kolay virüs bulaşmaz diyorlardı. Artık bu çağda güvenliğe çok dikkat etmek lazım. Sadece işletim sistemi ile olmaz, kesinlikle herkes kendi önlemini almalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.