Android 27.658 10

Mobil Uygulama Reklam Gelirleri

İnternet girişimleri teknoloji geliştikçe artmaya devam etmektedir. Akıllı telefonların kullanımının artması ve hemen hemen herkeste bir akıllı telefon bulunması mobil uygulamalara yapılan reklam yatırımları da doğru orantılı olarak arttırmıştır. Mobil uygulama yapımı hakkında teknik bir bilgiye sahip olan kişiler kendi projeleri doğrultusunda Android ve IOS cihazlar için mobil uygulama geliştirmeye başlamışlardır.

AppStore ve Google Play’de kullanıcılara sunulan bu uygulamalar uygulama içi satın alma veya reklam yayınlama yöntemleri ile para kazanmaya başlamışlardır. Öyle ki bazı uygulamalar milyonlarca indirme sayısına ulaşmış ve reklam gelirlerini oldukça arttırmışlardır. Mobil uygulama sahiplerinin birçoğu reklam ile gelir elde etmektedirler. Bazı büyük firmaları geliştirdikleri uygulamalara uygulama içi satın alma sistemi ile elektronik ortamda bir takım özellikler satarak para kazansalar da birçok mobil uygulama reklam yayınlamakta ve bu yolla gelir sağlamaktadırlar. Mobil reklam gelirleri uygulamanın indirilme sayısı, reklamların görüntülenme ve tıklanma sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Tabi bunda reklam yerleşimi ve reklam gösterim sıklığı da önemlidir. Birçok mobil uygulama reklam sistemi olmasına rağmen en fazla tercih edilen ve kullanılan mobil uygulama reklam ağı AdMob yani Google’ın mobil reklam sistemidir. AdMob’dan daha yüksek ücret ödeyen mobil reklam ağları olsa da Google güvencesindeki reklam ağını birçok mobil uygulama sahibi tercih etmektedir.

Mobil Uygulama Reklam Gelirleri Ne Kadar?

Mobil uygulama reklam gelirleri belirttiğimiz gibi indirme sayısı, reklam tıklanma miktarı ve buna benzer birçok kritere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bilindiği üzere Türkiye’de yayınlanan reklamlar yurt dışında yayınlanan reklamlara oranla daha düşük gelir getirmektedir. Uygulamanın tüm dünyada kullanılması ve birçok kişiye hitap etmesi gelirini doğrudan etkileyecek ve arttıracak bir etkendir. Ülkemizde AdMob programını kullanan ve yaklaşık 5000 aktif kullanıcısı olan bir uygulama aylık yaklaşık 300 TL kazanabilmektedir. Mobil uygulama reklam gelirleri daha fazla aktif üyeye sahip uygulamalarda daha fazla artış gösterebilmektedir. Doğru orantılı olarak bir hesaplama yaparsak 50.000 aktif üyeye sahip bir uygulamanın aynı şekilde aylık 3000 TL kazanabileceğini varsayabiliriz. Android Reklam Gelirleri 2016 yılında büyük bir artış göstermiştir. Mobil uygulamaların indirilme sayısı ve uygulamalarda geçirilen süre büyük bir artış göstermiştir. Uygulamalarda harcanana toplam süre 900 milyar saate ulaşmış, uygulama indirme sayısı ise %15’lik bir artışla 13 milyara ulaşmıştır. Android uygulama reklam geliri 2016 yılında yaklaşık %40 artış göstererek toplam 89 milyar dolara ulaşmıştır. Bu çok büyük bir rakam gibi dursa da pastadan esas payını alanlar büyük mobil uygulama geliştiricileri olmuştur. 2016 yılında Hindistan ABD’yi Google Play’de en fazla uygulama indiren ülke olmuştur.

Mobil Oyun Reklam Gelirleri

Mobil oyunlar bilindiği üzere birçok kişi tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Oyunlarda aktif kullanıcıların fazla olması haliyle reklam gelirlerini de doğru orantılı olarak etkilemektedir. Tüm dünyada oynanan ve birçok aktif kullanıcıya ulaşan mobil oyunların gelirleri ise oldukça şaşırtmaktadır. En fazla para kazanan aylık olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

–          Clash Of Clans – Aylık Geliri: 49.170.000 $
–          Game Of War – Aylık Geliri: 34.350.000 $
–          Candy Crush Saga – Aylık Geliri: 29.340.000 $
–          Boom Beach – Aylık Geliri: 9.390.000 $
–          Hay Day – Aylık Geliri: 5.580.000 $

 

Bu listeye göz atarak mobil oyun reklam gelirlerinin ne kadar yüksek olduğu hakkında bilgi edinebilirisiniz. Bu oyunların şirketler tarafından geliştirildiği ve tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanıldığını da göz önünde bulundurmalısınız.

Android Reklam Gelirleri 2016 – 2017 Yılında Nasıldı?

Android reklam gelirleri 2015 yılından günümüze sürekli artış göstermektedir. Andorid Reklam Gelirleri 2017 yılında da artış göstermeye devam etmektedir. Özellikle dünyaca ünlü fotoğraf paylaşım uygulaması olan İnstagram elde ettiği gelirlerle zirveye yerleşmiş durumdadır. İnstagram’ın net mobil gelirleri 2016 yılında iken yaklaşık 1,48 milyar dolar iken, 2017 yılında 2,80 milyar doları aşması beklenmektedir. 2017 yılının sonlarına doğru bu hedefin gerçekleşip gerçekleşmediği görülecektir. Mobil uygulama reklam geliri uygulamaların büyüme hızı ve aktif kullanıcı sayısına göre doğru orantılı olarak artış göstermektedir.

Android Reklam Gelirleri 2018 Yılında Nasıl Olması Bekleniyor?

Android reklam gelirleri 2018 yılında da belli bir oranda artış gösterecektir. Bu sadece bir tahmin olsa da Google Chorme’un 2018 yılında dahili reklam engelleyicisini hizmete sunacak olması uygulamaların indirilme oranlarını ve hızını düşürebilir. Aktif kullanıcı sayısı ve bu tarz diğer ektenler mobil uygulama ve mobil oyunlardan elde edilecek gelirleri direkt olarak etkileyebilecektir. Ancak İnstagram ve Snapchat gibi uygulamalar reklam gelirlerini arttırmaya devam edecektir. Bilinen ve tüm dünyada milyonlarca aktif kullanıcıya ulaşan mobil uygulamalar aktif talipçilerini arttırarak gelirlerini de belli oranda yükseltecekleri düşünülmektedir. Reklam engelleme ve bloke araçlarının sayısının artması bilinen uygulamaları pek fazla etkilemese de yeni çıkabilecek mobil uygulama ve oyunları olumsuz yönde etkileyebilir ve aktif takipçi sayılarını düşürebilir.

Tekno Admin {Tekno Admin}

“Mobil Uygulama Reklam Gelirleri” üzerine 10 yorum

 1. edupim dedi ki:

  gerçekten inanılmaz gelirler.yazı için teşekkür ederim.

 2. Yazıyı cok begendim. Teşekkürler…

 3. Beyefendi dedi ki:

  Yazıyı çok başarısız buldum. Çünkü çok kazanan oyunların adları doğru olsa da bu oyunlar reklam gösterdiklerinden dolayı kazanmamaktadırlar. Hatta bu oyunlarda hiç reklam bulunmamaktadır. Oyun içi satın almalarla gelir kazanıyorlar. Konuyu bilmeden hazırlanmış bir yazı olmuş.

  1. Furkan ALKAN dedi ki:

   Tam tersi siz yanılıyorsunuz. Ev et uygulama içi satın almalardan para kazanılıyor fakat uygulamaların veya oyunların asıl gelirleri reklamlardır .Bu konuyu araştırmadan veya herhangibir oyun sahibi yüksek firmalarla konuşmadan yorum yaptığınız çok belli 🙂

   1. emre bilici dedi ki:

    çok yanıltıcı bir yazı. Örnek verilen uyuglamalarda reklam yok bile. uygulama içi satın alım ile kazanıyorlar.
    Furkan alkan isimli şahıs ise tamamen sallamış

 4. Kerim dedi ki:

  Ben şunu sormak istiyorum bu reklamları verdiğimizde tıklandığı zaman mı para kazanılıyor yoksa en altta şerit şeklinde reklam koyduğumda da para kazanabiliyor muyum

  1. Hem görüntülenmelerde hemde tıklamalarda reklam çeşidine ve oranlarına göre farklı ücretler kazanabilirsiniz.

 5. d.r.amcui dedi ki:

  eğer yapabiliyorsanız IOS tarafında uygulama geliştirmenizi öneririm ama yeni başladıysanız yazılım alanına android cihazlar için birçok örnek uygulama yapımı internette ücretsiz bulabilirsiniz.

 6. Ahmet dedi ki:

  Bende günlük 10 bin görüntülenme alıyor reklamlar günlük 1_2 TL gibi komik miktarlar bırakıyor acaba bilginiz varsa yardım ederseniz sevinirim

  1. Bu bir çok sebebe bağlı. Kısaca özetlemek gerekirse mevcut uygulamanızın bulunduğu kategoriden, uygulamanın cinsine, çalışma mantığına, kullanıcıların aktifliği, uygulamada ne kadar zaman geçirdiği, reklam yerleşimleri ve süreler gibi bir çok sebebe bağlı olarak kazançlar değişiklik gösteriyor. Bunun için öncelikle reklam optimizasyonu yapılmalı ve kullanıcı deneyimini engellemeyecek ama en yüksek kazançları sağlayacak şekilde iyileştirilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum