Bilgisayar 251 1

Programsız Sistem ve Güvenlik Çözümleri

İnternet tarayıcılarının gelişmesi ile birlikte artık birçok işlemi programsız bir şekilde tarayıcılarımız üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Bu da bilgisayarlarımızda gereksiz birçok uygulamanın yer işgal etmesinin önüne geçebilmek için oldukça kullanışlı bir yöntem.

Dolayısıyla artık bir çok işlem için yeni yeni programlar yüklemek yerine, tarayıcılarınızdan bazı internet sitelerine erişerek çözüme ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda değineceğimiz asıl husus ise Güvenlik ve Sistem çözümleri üzerine olacak.

Ayrıca;

Yazılarımıza da göz atabilir, ihtiyaçlarınız doğrultusunda direk tarayıcı üzerinden size hizmet veren uygulamalara erişebilirsiniz.

1-Programsız Virüs Tarama

programsiz-virus-tarama

Bilgisayarlarımızı veya dosyalarımızı korumanın en güzel yolu tabi ki güncel ve lisanslı bir antivirüs programı kullanmak. Fakat onlarca dolar vererek lisanslı ve iyi bir antivirüs programı satın almak herkes için mümkün olamayabilir.

Ücretsiz Antivirüs yazılımları ise her zaman yeterli performansı göstermeyebilir. Bu tip durumlarda pratik bir 2.yola başvurmanız mantıklı olacaktır.

Programsız virüs tarama konusunda en ünlü web sitesi ise şüphesiz Virüs Total oluyor. Virüs Total tek bir dosyayı sizin için Kaspersky, AVG, Eset ve benzeri antivirüs yazılımlarının motorlarıyla tarayarak size kapsamlı bir şekilde sonuç sunmasıyla ünlü. Bu sayede ücretsiz bir biçimde programsız antivirüs taraması yapabilir ve dosya güvenliğinizi üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

Ayrıca Virüs Total ile herhangi bir dosyayı taramanın haricinde farklı URL’leri de tarayabilirsiniz.

Bu çözüme ulaşmak için; www.virustotal.com

2-Programsız Bilgisayar Hızlandırma

programsız bilgisayar tarama

Bilgisayar sistemlerimizin rutin olarak bakımlarını yapmak, daha stabil ve verimli çalışabilmesi için oldukça önemlidir. Bunun için en verimli programlardan biri CCleaner olarak bilinir.

Fakat sisteminizi stabil tutmak için CCleaner programını indirmenize gerek yok. Bu yazılım programsız bilgisayar hızlandırma için bulut tabanlı bir çözüm sunuyor.

Programın bizler için dezavantajlı olabileceği tek yönü ise Türkçe dil desteğinin mevcut olmaması. Fakat zaten bilindik bir ara yüze sahip olduğu için bunu çokta dert etmenize gerek yok. 

Ayrıca CCleaner Cloud’un çalışabilmesi için ufak bir yazılım kurmanız gerekiyor. Fakat bunun ara yüzü olmadığı için bir yazılım yüklemesi olarak saymıyoruz. Ayrıca bu tarayıcı üzerinden CCleaner’in çalışabilmesi için gerekli ufak bir yazılım.

CCleaner indirerek bilgisayarınızda yer kaplamasını ve performansı düşürmesini önlemek için Cloud versiyonunu denemek işinize yarayabilir.

Bu çözüme ulaşmak için; www.ccleanercloud.com

3-Programsız Dosya Uzantısı Dönüştürme

Günümüzde binlerce dosya uzantısı bulunuyor. Dolayısıyla bir dosyayı açmak istediğinizde ya o dosya formatını çalıştıran programa sahip olmanız lazım ya da bu uzantıyı dönüştürmeniz lazım. Bunun için ayrı programlar kullanmanıza gerek yok. Ayrıca günümüzde var olan dosya uzantısı dönüştürme programları da genelde kısıtlı birkaç benzer dosya uzantısını birbiri arasında değiştirebiliyor.

Bu sebeple bu konuda size en yararlı çözüm tarayıcı üzerinden çalışan programsız dosya uzantısı değiştirme işlemleri olacaktır.

Bunun için ilk çözümümüz ZamZar (www.zamzar.com) oluyor.

programsız dosya uzantısı değiştirme

Uzun bir süredir bu konuda çözüm üreten ZamZar, gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam ediyor. 1000’den fazla dosya uzantısını dönüştürebilen bu çözüm, dönüştürülen dosyanın indirme linkini size mail olarak göndererek çalışıyor.

İkinci faydalanabileceğiniz programsız dosya uzantısı çevirme çözümü ise CloudConvert (www.cloudconvert.com)

programsız dosya uzantısı dönüştürme

Toplamda 215 civarında dosya uzantısını birbiri arasında çevirebilen bu programsız dosya uzantısı değiştirme çözümü, ücretsiz olarak 1GB’ye kadar olan dosyalarınızı dönüştürme ayrıcalığı sağlıyor. Ayrıca bu çözümün aylık 8 dolardan başlayan ücretli Premium paketleri de mevcut.

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

“Programsız Sistem ve Güvenlik Çözümleri” üzerine 1 yorum

  1. Çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum