Nasıl Yapılır ? 843 0

Resimlerin Formatları Nasıl Değiştirilir?

 

Çok kolay olduğu düşünülse de birçok insan herhangi bir resmin formatını değiştirmeyi bilmemektedir. Aslına bakılırsa bu sorunun birçok insan tarafından bilinmiyor olması tamamen bu sorunla karşılaşmamış olmalarına bağlı. Mesela bazı kurumlar veya matbaalar belli türde gönderilen resimleri açar ve baskısını gerçekleştirir. Veya herhangi bir resim üzerinde oynamak yapmak için o resmin belli bir formatta olması gerekebilir. Yine format problemi alana konusunda da karşımıza çıkmaktadır. Bazı formatta kaydedilen resimler oldukça fazla alan kaplayarak bellekte veya bir web site ara yüzünde yavaşlamaya ve hafızanın dolmasına yol açarlar. Resim formatları değiştirmek oldukça kolaydır. Bunların yanı sıra resimleri hangi formatta kaydetmeliyiz sorusuna cevabımız Jpeg olacaktır. Bu da kullanım alanından sunduğu ayrıcalıklardan kaynaklıdır.

Bir Resim Nasıl Jpeg Yapılır?

Bir reklam ajansına gittiniz diyelim adamlar sizden elinizdeki resmi jpeg formatında istediler. Böylesi durumlarda hepimiz bilgisayarı çok iyi bilen yeğenimizi ararız. Buna hiç gerek yok aşağıdaki aşamaları uygulayarak sizde resim formatınızı değiştirebilirsiniz.

1- Formatında değişiklik yapmak istediğiniz resmi masaüstüne alın.

2- Sonrasında resme sağ tıklayarak “Birlikte Aç” ibaresine tıklayın. Karşınıza çıkan seçeneklerden “Paint” programını seçin.

3-Karşınıza formatını değiştirmek istediğiniz resmin bulunduğu bir Paint sayfası açılacak.

4- Bu sayfa üzerinde sağ üst köşede bulunan seçenekler düğmesine tıklayın.

5- Buradan “Farklı Kaydet” ifadesinin üzerine tıklamadan farenizi getirin.

6- Hemen sağ tarafta çıkan formatlardan hangisini seçerseniz üzerine tıklayın. Ve resminiz olduğu yerde istediğiniz formata geçmiş oldu.

Eğer Windows Xp kullanıyorsanız veya Paint size bu imkânı sunmuyorsa aynı şekilde farklı kaydet ekranını açın. Sonrasında resmin adını belirleyen sütunun altında yer alan boş sütuna tıklayın. Burada yer alan formatlardan herhangi birini seçerek aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.  Gördüğünüz üzere bir resmi jpeg yapmak veya formatını değiştirmek zor değilmiş.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum