İnceleme 259 0

Ne Robotu Ya? – Robot Squad Simulator 2017

‘Abicim ne robotu ya!’ demeyin arkadaşlar. Bu robotlar başka.

Biliyorsunuz son 2 – 3 yıldır inanılmaz bir simulator oyunu çılgınlığı var oyun sektöründe. Araba simülasyonlarından hava taşıtları simülasyonuna, Şehir ve ülke planlamalarından bağ bahçe oyunlarına kadar oldukça farklı kategorilerde çokça yapım yer aldı. Bu birazda artık sanala dönen hayatımızda, sanal şeylerin daha da gerçeğe yakın bir hale dönüşmesini beklediğimiz ve istediğimiz için firmaların verdiği bir piyasa tepkisi diyebiliriz.

Yani bu simülasyon oyunları öyle yeni bir trend yarattı ki, yahu Goat Simulator oyunun da keçi bile olduk. O da yetmedi ekmek dilimi olduk. Bu Simülasyon alemi nereye gidiyor ben anlamadım. Her neyse işe iyi yanından bakacak olursak itfaiyeci gibi polis gibi birçok mesleği de bu oyunlarda canlandırabiliyoruz. Aslında zevkli yanları yok değil. Her ne kadar ilgimi çeken bir oyun türü olmasa da.

Robot Denince Dur Orda Dedim!

 

Değerli kardeşlerim her ne kadar Simülasyon oyunlarına olan uzaklığım aşikâr olsa da Robot denilince benim bir kanım kaynıyor anlatamam. Bu robot oyunlarını ben şahsen BattleBots oyunu ile tanıdım. Sonrasında tabi TitanFall gibi oyunlar çıktı ama ben bunları kast etmiyorum. Bir robotu kendimizin tasarladığı, onu hareket ettirdiğimiz ve ona farklı işlevler katabildiğimiz oyunları kast ediyorum. İşte Robot Squad Simulator 2017’de tam böyle bir oyun.

Tamam kızmayın oyuna geçiyorum. Bu oyunda arkadaşlar Polis Robotluğu yapıyoruz diyebilirim. Yani kısaca K9 köpekleri gibi bomba aramaya çıkacağız. Emergency oyununu hatırlayan arkadaşlar var ise şöyle bir benzetme yapabiliriz. O oyunda şehirde bomba aramaya koyulurduk. Aynı şekilde bu oyunda da bu işi robotu kontrol ederek yapıyoruz.

Oyunun eğitim modunu oynayarak robotumuzun hareket mekanizmasını kolaylıkla çözebiliriz. Bu sayede normal modda bomba ararken eliniz ayağınıza dolaşmaz ve masum insanların katledilmesinde parmağınız olmaz değerli arkadaşlar.

Aman Dikkat Bomba Var!

 

4445 Merkez… Üsküdar’da bomba ihbarı Var acil intikal edin!

Evet, Robot Squad Simulator 2017 oyunun da arkadaşlar, bildiğiniz diğer Emergency oyunlarında ki gibi bomba ihbarları gelmeye başlıyor. Sonrasında bizde robotumuzu kontrol ederek bombayı imha etmeye gidiyoruz.

Oyunda malum robot hareketlerini ve robotun önündeki bomba imha zımbırtılarını ayrı ayrı kontrol ediyoruz. Bu belki biraz zorlayıcı olabilir ilk aşamalarda ama kısa bir süre pratik yaptıktan sonra ayrıca alıştırma modun da biraz ellerinizi ısıttığınız da oldukça kolay bir şekilde robotun kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Grafik ve Ses konusuna da değinmek istiyorum müsaadenizle. Grafikler pek kayda değer değil. Gözümüzü yoracak ya da ekrana yapışmamızı gerektirecek kadar kötü değil fakat iyide değil bunu belirtelim öncelikle. Ayrıca oyunda seslendirme yok. Müzikler ise bomba imha ederken bizi heyecanlandırıp elimizi ayağımıza dolaştıracak cinsten. Tecrübe ettim yani.

Kısacası oyun az ve küçük haritalarda geçiyor. 3 – 5 tane farklı robotumuz ve 3 – 5 tane farklı geliştirmeye açık mekanik aksam var. Bomba ihbarı gelince gidip bombayı imha edeceğiz. Eğer edemiyorsak resmini çekeceğiz. Oyun basit, ortalama bir eğlence düzeyine sahip diyebiliriz.

Fakat değişik bir fikir üzerine tasarlanmış bir oyun olması sebebi ile ufkum genişlemedi değil. Ayrıca zaman zaman arka plan müzikleri beni moda sokmadı da değil. Oyunun gözüme batan en kötü yönü ise geliştirmelerin ve oyun içi yapılabileceklerin kısıtlı olması.

 

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.