İnceleme 257 1

SAVAŞIN YENİ SIFATI ‘’SİBER’’

Bir ağaç dalının ucuna yerleştirilen sivri bir taş parçasıyla başladı her şey.  Metalin dövülüp kılıca dönüştürülmesi ise hayli uzun zaman aldı. Ateşli silahlarla savaşı bir adım öteye taşıyan insanoğlu, 1950’lerin soğuk savaşıyla, savaşın sadece üniformalı askerlerce gerçekleştirilmediğini de öğretmiş oldu. Burada başrol takım elbiseleri ve kravatlarıyla politikacılarındı. Günümüzde gelinen noktada ise artık savaş sanal ortama taşınarak farklı bir boyut kazandı. Bu savaşın askerleri ise hackerlar.

SAVAŞA HAZIRLIK

ABD, Rusya, Çin yıllardır siber savunma alanına büyük yatırımlar yapıyor. ABD’nin sadece siber savunma alanına yaptığı yatırım 5 Trilyon Doları aşıyor. Rusya kamu kuruluşlarındaki bütün işletim sistemlerini çoktan değiştirdi bile. Çin, ülkede sosyal medya alanında hizmet veren hiçbir Amerikan menşeli firmanın faaliyetine izin vermiyor. Buna ek olarak, bu ülkelerin sık sık kendi güçlerini sınamak ve gözdağı vermek maksadıyla, birbirlerine ve geri bırakılmış Dünya ülkelerine saldırılar gerçekleştirdikleri biliniyor.

TÜRKİYE NE YAPIYOR?

Türkiye’de bulunan bazı hacker grupları ise ABD, Rusya, Çin gibi Dünya’nın ileri gelen ülkelerinin destekledikleri hacker gruplarının aksine, herhangi bir destek almadan bir çok sıra dışı ve yapılması zor eylemi başarıyla gerçekleştiriyor. Bu bağlamda öne çıkan pek çok Türk hacker grubu bulunuyor. Bu gruplar içerisinde en popülerlerinden biri olan Ayyıldız Tim yaptığı işlerle şu günlerde isminden sıkça söz edilmesine neden oluyor.

Bugün ki yazımızda Ayyıldız Tim’i inceleyeceğiz…

AYYILDIZ TİM

2002 yılında Kurulan hacker grubu, amacını; ‘’Türkiye’yi iç ve dış düşmanlara karşı korumak’’ olarak belirtiyor. Kendilerini vatansever ve milliyetçi olarak tanımlayan hacker grubu, eylemlerini Türkiye’nin politik çıkarları doğrultusunda gerçekleştiriyor. Bu bağlamda hedefleri sürekli değişen grup şu ana kadar ABD, İsrail, Çin, Fransa, Hollanda, Ermenistan gibi bir çok ülkenin binlerce sitesini çökertip birçok resmi siteyi de hacklemiştir.

En ünlü saldırıları ise şöyle sıralanabilir.

 • Rusya’ya saldırı

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak düşürme olayı sonrası çıkan politik gerginlik, sanal ortama da taşınmış, Rus hacker grupları Türkiye’ye siber saldırı gerçekleştirmişti. Buna karşılık olarak Ayyıldız Tim Rusya’nın binlerce sitesini bir anda çökertmiş ve 19 binden fazla Rus vatandaşın telefon ve banka bilgilerini ele geçirmişti. Ayrıca Rus Ekonomi Bakanlığı, Rus bankaları ve birçok alışveriş sitesini de erişime kapatmayı başararak  gerçekleşmesi zor bir eyleme imza atmışlardır.

 • BM’nin hacklenmesi

Ayyıldız Tim’in Dünya çapında tanınmasını sağlayan bir diğer eylem ise BM’nin hacklenmesidir. Çin’in Uygur Türklerine karşı takındığı şiddet politikalarına BM tarafından sessiz kalınması, Ayyıldız Tim’i harekete geçirmiştir. Olayın Akabinde gerçekleştirilen eylemle, BM’nin sitesi hacklenerek öldürülen Türk’lerin fotoğrafları sitede paylaşılmıştır.

 • İsrail’e Ezan dinletilmesi

İsrail’in gerçekleştirdiği mescid-i aksa saldırılarını kınamak adına, yüzlerce sitenin yanında 2 İsrail televizyonunu da hackleyerek buradan tüm İsrail’e ezan sesi dinletmişlerdir.

 • ABD Savunma Bakanlığı’nın hacklenmesi

Ayyıldız Tim’in adını Dünya’ya duyuran asıl olay ABD Savunma Bakanlığı’nın hacklenmesidir. Siber savunma alanında en gelişmiş ülkelerden biri olan ABD’nin Savunma Bakanlığı’nın hacklenmesi Ayyıldız Tim’in neler yapabileceğini göstermek ve Tüm Dünya’ya gözdağı vermek adına gerçekleştirdiği sembolik bir eylemdir.

 • Anonymous’un hacklenmesi

Anonymous, ideolojik bir tanımlamayla Marksist ve kominist değerler taşıyan dünyaca ünlü bir hacker grubudur. Türkiye’nin bazı olaylarda izlediği politikalara karşı Türkiye’yi tehdit etmiştir. Bunun üzerine Ayyıldız Tim, Anonymous’un kendi sitesini hackleyerek göz dağı vermiştir.

 • Coca cola’nın hacklenmesi

İsrail’in Gazze ye karşı izlediği politikalara karşı, saldırıları protesto etmek maksaydıyla, Coca cola’nın global sitesini hackleyerek uzun bir süre erişime kapatmayı başarmıştır.

 • Game Of Thrones’un hacklenmesi

Günümüzün en çok seyredilen ve ilgi gören dizilerinin başında yer alan Game Of Thrones dizisinin sitesi, İslam dinine hakaret ettiği gerekçesiyle hacklenmiştir. Siteye koydukları yazıda ‘’Peygamber efendimize hakaret edemezsiniz.’’ cümlesine yer vererek Dünyaca ünlü bu dizinin vasıtasıyla Dünya medyasına da tepkilerini dile getirmişlerdir.

 • Associated Press’in Twitter hesabının hacklenmesi

Bu saldırı bazıları tarafından Dünya üzerinde gerçekleşmiş hackleme olayları içerisinde en inanılmazı olarak gösterilmektedir. Associated Press küresel anlamda Dünya’nın en büyük iki haber ajansından birisidir. Binlerce gazete, televizyon, internet sitesinin haber kaynağı bu kuruluştur. Ayyıldız Tim, Associated Press’in Twitter sayfasını hackleyerek buradan ‘’Beyaz Saray’a saldırıldı.’’ ‘’Obama yaralandı.’’ gibi haberler paylaşmışlardır. AP’ye itibar eden birçok medya kuruluşu da medya kanallarında bu haberlere yer vermiştir. Aslında bu olay tam anlamıyla hackerların neler yapabileceğinin de bir göstergesidir.

Devam Edecek…

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

“SAVAŞIN YENİ SIFATI ‘’SİBER’’” üzerine 1 yorum

 1. kız çocuk kostümleri dedi ki:

  Günümüzce çok yaygın gerçekten mükemmel bir paylaşım yapmışsınız birde sitenizin şıklığına tek kelime edilemez güzel bir proje olmuş web siteniz çok beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.