tarayıcı güvenlik eklentileri manşet
İnternet 385 0

Tarayıcı Güvenlik Eklentileri İle Daha Güvenli Sörf

Tarayıcı güvenlik eklentileri, son zamanlarda güvenliklerinden şüphe duyan insanların en çok rağbet ettiği durumlardan. Chrome ve Firefox gibi tarayıcılar her ne kadar çevrim içi olarak belli başlı güvenlik önemlerini alıyor olsa, sürekli gelişen zararlı yazılım dünyasıyla tek başlarına başa çıkmaları mümkün olmuyor.

Özellikle son zamanlarda artan siber saldırılar, hain mailler ve zararlı pop-up lar gibi kullanıcıların güvenliklerini tehdit eden farklı farklı birçok zararlı mevcut. Bunlardan bizleri koruma işini sadece tarayıcılara bırakırsak hata etmiş oluruz. Çünkü bu tip durumlar için bizleri neredeyse maximum seviyede koruyabilecek ve güvenli internet kullanımı sunabilecek tarayıcı güvenlik eklentileri mevcut.

Bu yazımızda sizler için mevcut tarayıcı güvenliği haricinde tarayıcılarınızı nasıl daha güvenli bir hale getirebileceğinize yardımcı olabilecek eklentileri sıraladık.

Tarayıcı Güvenlik Eklentileri Ve Avantajları

tarayıcı güvenlik eklentileri

HTTPS Everywhere ile Şifreli Güvenlik

Özellikle banka bilgilerimizin güvenliğini sağlayan HTTPS bağlantıları, çoğu web sitesinde vr sayılan olarak şifrelenmiyor. Bu sebeple hedef haline gelebilmemiz de kolaylaşıyor.

Fakat Electronic Frontiers Foundation tarafından geliştirilen HTTPS Everywhere eklentisi sayesinde, ziyaret ettiğimiz web sitesinin yerel veri tabanında HTTPS’nin var olup olmadığını denetleyebiliyoruz.

Eğer HTTPS bağlantısı bulunuyorsa, bu eklenti bizi direk olarak bu kısma yönlendiriyor. Aynı zamanda eklentinin bir diğer özelliği ise sitelerin kullandıkları SSL sertifikalarının doğruluğunu sorgulayabilmesi.

Eğer internet bankacılığı ve internetten alışveriş gibi online ödemeli işlemleri sıkça kullanan biriyseniz, bu eklentiyi edinmenizi tavsiye ediyoruz.

HTTPS Evershere eklentisi Firefox ve Chrome tarayıcılarında sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Aynı zamanda 2 Adımda İnternette Güvenli ALışveriş Yapın! Adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

tarayıcı güvenlik eklentileri 2

NoScript ile Scriptleri Kapatın

Günümüzde birçok tarayıcı tabanlı saldırıların yapılabilmesi için JavaScript ve diğer diller kullanılmaktadır. Bu aşama da özellikle hedef olamamak için ziyaret ettiğimiz web sitelerinden bu scriptleri engellememiz gerekmektedir.

NoScript adlı eklenti sayesinde, JavaScript ve benzeri Scriptleri web siteleri bazında kolayca engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda eklenti Firefox’un yan uygulamalarını da engellemenize olanak tanıyor.

Fakat web sitelerinde gezinmeyi ve kullanıcı deneyimini oldukça düşüren bu eklentiyi daha verimli olarak kullanabilmek için eklentisinin ‘Setting’ kısmından ‘Positivelist’ aracını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Eklenti şu an sadece Firefox tarayıcısında bulunmaktadır.

tarayıcı güvenlik eklentileri 3

uBlockOrigin ile Takipçilerden Kurtulun

2014 yılında yayınlanan uBlockOrigin adlı eklenti, geniş bir yelpazede etkili bir engelleyici olarak karşımıza çıkıyor.

Bu eklenti sayesinde;

  • Reklamlar
  • Parti Uygulamalar
  • Scriptler
  • Zararlı alan adları
  • Reklam Sunucu listeleri
  • Spam404

Gibi daha birçok zararlı olabilecek şeyleri engelleyebiliyorsunuz. Üstelik kullanımı da oldukça basit.

Tamamen açık kaynak kodlu ve Kamu lisanslı olarak sunulan uBlockOrigin sayesinde, tek bir eklenti ile birden fazla zararlı durumu engelleyebilme şansına sahipsiniz.

Bu eklenti Firefox – Chrome ve Microsoft Edge’de sorunsuz bir biçimde çalışmaktadır.

tarayıcı güvenlik eklentileri 4

Privacy Badger ile Casusları Durdurun

Tarayıcılarımızda takipçileri daha doğrusu casusları engelleyebilecek herhangi bir ayar bulunmamaktadır. Bu sebeple geliştirilmiş olan Privacy Badger adlı eklenti, WebRTC protokolünü etkisizleştirerek casuslardan korunmanıza olanak sağlamaktadır.

Ayrıca adres çubuğunun yanında bulunan Privacy Badger simgesine tıklayarak her site için engelleme işlemini kendiniz de yapabilirsiniz.

Bu eklenti Firefox ve Chorme’da sorunsuz bir biçimde çalışmaktadır.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum