İnternet 235 1

Telefon Bağımlısı mısınız?

Telefon bağımlılığı maalesef günümüzde hemen her yaştan insanı pençesine almış durumda. Sizlere bu sorunla nasıl savaşacağınızı anlatacağız. Bazılarımız kendisi için okurken bazıları da evladı için okuyor olabilir. Evlat demişken başta kendi annem olmak üzere tüm annelerin anneler gününü kutlarım. Bu anlamlı günde annelerimizin “Yeter artık şu telefonu bırak!” tarzındaki sitemlerine çare olmak için yazıyorum.

Telefon akıllı teknolojilerin hayatımıza girmesiyle başlayan şu günlerde hayatımızın tam olarak merkezinde yer alan bir araç olarak karşımıza çıkıyor. İnsanların bir anda bu kadar çok benimseyerek kullandıkları bu minik cihazların ileride bir zamanlar başımıza dert olacağı belliydi. İnsanlara sonsuzluğa yakın bir olguyu müjdeleyen bu ürünlere internet bağlantısı da sağladıktan sonra insanları hele hele de gençleri durdurmak pek mümkün olmadı. İnsanların büyük bir boşlukta yüzdüğünü gösteren bu ağır telefon kullanımına elbette çareler var. Kendiniz için okuyorsanız ilk paragrafı okuyup dediklerimizi uygulayın eğer herhangi bir yaş grubu için okuyor ve çocuğunuzu durdurmak istiyorsanız ikinci başlıktan okumaya devam edin.

Bu dediklerimizi uyguladığınızda bu telefon çılgınlığına dur diyeceğinizden emin olun. Bu yolda yapmanız gereken tek şey sadece kararlı olmak. Onca zamanın boşa gittiği bilincine varıp telefonu masanın üzerine bıraktığınızda kazandığınız zaferi annenizle birkaç kelime konuşarak taçlandıracaksınız. Hadi şimdi hep beraber bu illetten kurtulalım.

Kararlılığı Mantıkla Birleştirin Ve Telefon Esaretinden Kurtulun!

Telefonu bırakmak istiyorum diyenler için oldukça sağlam önerilerde bulunacağız. Kendinizin de farkına vardığı bu çılgınlığı bırakmak istediğinizde halen buna devam ediyor olabilirsiniz. Bu noktada kendinizi fazla yıpratmayın bu sizin suçunuz değil. Bu sorunu çözmek için birinden yardım almanıza da gerek yok. Şimdi sizlerle iç sesiniz gibi konuşacağız ve bu okuduklarınızı tam anlamıyla anladığınızda telefondan kendi kendinize vazgeçeceksiniz.

Şu an bu yazıyı bile telefondan okuyor olabilirsiniz. Okuyarak ne kadar iyi bir şey yaptığınızı söyleyelim. Zararın neresinden dönerseniz siz üstün çıkarsanız. İlk olarak gözünüzü bildirim çubuğundan ve kulaklarınızı da gelen bildirim seslerinden uzaklaştırın. Bu gelen mesajlar neden geliyor? İlk önce bu soruyu kendinize sorun ve sonrasında bir kereliğine kendinize dürüstçe cevap verin. Ciddi anlamda işinizle alakalı bir durum varsa bu tarafa lafımız yok. Günümüzde insanları mail box bağımlısı yapan ne yazık ki birçok iş bulunuyor. Bu noktada bir bağımlı olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tabi iş bahanesiyle sosyal medyada dolaşanlara bu lafımız hak getire. Dürüstçe cevap verenler okumaya devam etsinler. En son sizlere bildirimlerden bahsettik. Bu bildirimler oyunlardan ve sosyal medya ağlarından geliyor değil mi? Evet sonunda kabul ettiniz. Sosyal medya ağlarına ücretsiz olarak giriş yapıyor ve paylaşımlarda bulunuyor olmanız sizin üzerinizden para kazanamadıkları anlamına gelmez. Bu sosyal medya kuruluşları sizlere ücretsiz giriş ve paylaşım hakkı verirken göz ucuyla bile bakmadığınız reklamları ekranınıza getirerek para vererek aldığınız telefonun ekranına kendi rızanızla getirdikleri reklamlardan para kazanırlar. Onca insana nispet yapıp hava atmaya çalışırken kazıklandığınızı fark ettiniz mi? Sadece ben miyim diye bize nispet yapanlara dönelim evet sadece sizsiniz. Bu yazıyı bulup okumaya devam ediyorsanız kendinizi kandırdığınızın farkındasınızdır. Sosyal medyanın sizlerden sadece zaman ve bin bir emeklerle aldığınız telefondan görüntülediğiniz reklamların parasını çalar. Siz onlara o uygulamaları kullanarak fırsat verirseniz onlar size acımazlar.

Gelelim oyunlara. Oyunlar ilk çıktıklarında oldukça gelişmemiş olmalarına rağmen birçok insanın ilgisini çekmeyi başarmışlardı. Oyunlar mobil platformlarda yaygınlaşıp ciddi kalitelere eriştiklerinde ise etkiledikleri insan sayısı baya bir arttı. İnsanların hiçbir getiri olmayan bu oyunlarda saatlerini geçiriyor olmaları o oyun şirketlerinin işine geliyordu. Neticede hiçbir çaba harcamadan sattıkları reklam alanlarını bazı aptallara gösterip o reklamların paralarını yiyorlar. Bir kere yazıp sonrasında birkaç şeyin rengini adını değiştirerek güncelleme yayınladığın oyundan sana durmadan para akıyor bunu kim istemez ki? Oyunların içerisinde geçirdiğiniz eğlenceli olarak görülen vakitler sizden sadece zaman çalıyor. Onca saati o oyunlara ayıracağınıza beyninizi daha faydalı işlerde kullanıp çok daha etkileyici şeyler yapabilirsiniz. Bağımlılık düzeyine erişmemiş oyuncularında ileride bu seviyeye gelme ihtimaline sahip olduklarını belirtelim. Bu girdaba bağımlı olmadan girmiş olsanız bile hiç istemediğiniz sonuçları bir anda kapınızda bulabilirsiniz. Bu nedenle her gece kendinizi sorgulayın. Bugün telefonumda ne kadar gerekli işe imza attım diye sadece otuz saniye düşünün. Sonrasında çekeceğiniz vicdan azabından kaynaklı olarak bir sonraki gün bu hataya düşmeyeceksiniz.

Yukarıda sizlere sosyal medyanın ve oyunların sizden sadece zaman ve sahip olmadığınız paraları çaldığını anlattık. Kısacası gösterişe yönelten ve beraberinde sapkınlığı getiren bu alışkanlıklardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu sorunun tek çözümü uygulamaların tamamen kaldırmaktır. Tabi uygulamaları telefondan kaldırıp bilgisayarınıza yüklenmeyin. Açıkçası kendinize koyduğunuz hedefe giderken kendinize karşı dürüst tavırlar sergileyerek dürüst biri olduğunuzu ve çabaladığınızda aptal bir ekrandan daha güçlü olduğunuzu kendinize ve herkese kanıtlayın. Hiç pes etmeden sonsuza kadar dayanın kazanan siz olacaksınız!

Çocuğum Telefonu Elinden Bırakmıyor Diyenlere Tavsiyeler!

Telefon kullanma ve sahiplenme yaşının oldukça düştüğü şu günlerde maalesef çocuklarımızı daha küçük yaşlardan telefon bağımlısı haline getiriyoruz. Yedi yaşımda Paint ile tanışan biri olarak öncesinde teknoloji ile pek bir etkileşimim olmadı. Çocukluğu çamurun ve toprağın içinde yaşamanın verdiği hazzı hiçbir yerde bulamadım. Şimdiki miniklere baktığımda ise gördüğüm tablo beni çok korkutuyor. Yaramazlık yapmamaları için internetten açılan çizgi filmle idare edilen çocuklar ileride karşılaşacakları ciddi problemlerden habersiz bir şekilde büyüyorlar. Ve ne yazık ki biz yapıyoruz bunu. Yani onların gözünde örnek olarak olan biz büyükler onları mobil teknoloji bağımlısı haline getiriyoruz. İlk olarak küçük yaştaki çocuklar için konuşalım. Eğer mazisinde yukarıda saydığımız hataları yaptıysanız çocukla telefonu ve tableti uzaklaştırın. Çocuğa tableti veya telefonu kesinlikle ödül unsuru olarak göstermeyin. Çocuğun bilinçaltında çalışacağınız birkaç hafta sonrasında çocuğa tatlı dille onların zararlı ve gerektiğini de kullanılması gerektiğini anlatın. Tabi çocuğu rayından çıkarıp laftan anlamaz bir hale getirdiyseniz, ( alınmaca gücenmece yok bunu siz yaptınız! ) o zaman hemen bir yardım alın. Bir pedegog yardımıyla raydan çıkardığınız çocuğunuzu geri yola sokabilirsiniz.

Minik yaşları anlattıktan sonra şimdi gençlere geçelim. Çocuğumun elinden telefon düşmüyor diyen anne ve babalar sizlere sesleniyoruz. Muhtemelen bahsettiğiniz çocuklar ergenlik dönemine geçmiş birey olma yolunda hızla ne yatıklarını bilmeden ilerleyen kişilerdir. Bu konuda bu sonsuz girdaba maalesef birçok çocuk kanıyor. Gençleri bu yoldan alı koymanın yolu ne ceza ne de telefonu elinden almaktır. Modemi kapatsanız dahi günümüz çocukları paket satın alır onu da size çaktırmadan faturada öder siz kendinizi rahatlatmış gibi yaparak çocuğunuzu girdaba sürüklediğinizle kalırsınız. Bakınız bir insanın yirmili yaşlarına varıncaya kadar bir akıllı telefonla hiçbir işi olmaz. İnanın yirmili yaşlara kadar alınan telefonlar “Dershaneye gidiyor haberimiz olsun!” bahanesiyle alınır dershaneye gidildiğinde ise çocuğun ağzından çıkan bir cümleyle hedefinden sapar: “Kanka benim telefon bu oyunu kaldırmıyor!”. Evet bu telefon çılgınlığını tüm gerçekleriyle ortaya döktük. Gençlere bu konuda cidden yardımcı olmak istiyorsanız sakin olmalısınız. Karşınıza alıp bu okuduklarınızın bilincinde olarak telefonun boş bir uğraş olduğunu tatlı bir dille anlatmanız gerekir. Gençler bu konuda size sert çıksalar dahi en sonunda anlayacaklardır. Ve dikkat etmeniz gereken başka bir unsur da cümlelerinize sakın Bizim zamanımızda… diye başlayın. Bu tarz söylemler haklı olarak gençleri kızdıracaktır. Kusura bakmayın sizin zamanınız geçmişte kaldı siz bu zamanda çocuğu kontrol etmeye bakın!

Çocuktan Önce Kendimize Düzen Verelim!

Bu konuda yukarıda yazdığım gibi uzun uzadıya sizlere ayrıntı anlatmayacağım. Tek bir cümlede bu konuyu sizlere oldukça sert bir şekilde açıklayıp yazımı noktalayacağım. Üzüm üzüme baka baka kararır derler ya aynı ondan olabilir sizin durum. Sizin kahvaltı başında “Aynur bana yorum yapmışşş…” der sonrasında da çocuğa telefonu bırak derseniz o çocuk tahmin edeceğiniz üzere sizi hiç dinlemez.

 

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

“Telefon Bağımlısı mısınız?” üzerine 1 yorum

  1. Faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum