Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yapmanız Gerekiyor?

Mal canın yongası hesabı telefonlarımızı elimizden gelse zırhla koruyacağız. Haklıyız da aslına bakılırsa neticede o cihazlara milyarlarca para veriyoruz. Hoşnut etseler de etmeseler de o cihazları korumak  ve uzun süreli bir şekilde kullanmak istiyoruz. İstiyoruz ancak kaderin de önüne geçemiyoruz. Birçok senaryo üretebiliriz telefonların sıvılarla temasıyla alakalı. Herhangi bir yerde telefona dökülen bir meşrubattan tutunda havuza düşen bir telefona kadar birçok çeşitte kazalar telefonlarımıza zarar verebilir. Böylesi kazaları önleyemeyiz ancak cihazın tamamen elden çıkmaması için ufak hareketler yapabilir telefonu tekrar hayata döndürebiliriz. Telefonun suya düşmesi durumunda yapılması gerekenler başlığı altında birçok kaynaktan bilgi edinebilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki telefonlar hassas bilişim uzuvlarına sahiptirler. Yapacağınız bir yanlış uygulama kurtulma ihtimali olan telefonunuzu hayattan koparabilir. Yaşayacak mı doktor? Sorusunu Türk filmlerinden hatırlarız ve aşağıdaki hareketleri hızlı bir şekilde yaparsanız evet yaşayacak telefonunuz.  Telefonunuz suya düştükten sonra “zaten garantisi var” diyerek bir kenara atmayın. Çoğu marka bu tarz olağan dışı bir kazayı kullanıcı hatası olarak değerlendirecek onarımı karşılığında sizden ücret talep edecektir. Şimdi sizlere Telefon suya düştüğünde yapılması gerekenler listesini sırayla verelim.

Telefonunuzu Kapatın!

Telefonunuz sıvı ile temasından sonra halen çalışıyor olarak görülebilir. Ancak sisteminin hali hazırda açık olması suyun daha kılcal noktalara ulaşmasına öncü olacaktır. O anda bir şekilde telefonunuzu kapatmanız gerekiyor. Aksi takdirde telefonunuzun alacağı zararın boyutu korkunç düzeylere kadar erişebilir.

Telefonunuzu Kurulayın!

Bir önceki maddeyi uygulamadan kesinlikle diğerlerine geçmeyiniz. Telefonunuzu temiz ve su çeken bir bez ile güzelce kurulayın. Bu aşamada sadece dış kısmı kurulamanız gerekiyor. Yavaş ve nazik hareketler ile yapacağınız dokunuşlar yeterli olacaktır. Telefonunuzu kurulamak yerine yıpratmayın heyecan yapmanızı gerektirecek bir durum yok sadece seri ve soğukkanlı olmanız gerekiyor.

Telefonunuzu Atomlarına Ayırın!

Telefonun sıvı ile temasından sonra yapmanız gereken başka bir aşamada telefonunuzu parçalamak. Parçalamak dediysek de tornavida ile cihaza girişmeyin. Her telefonun fabrikadan onaylı portatif parçası mevcuttur sizin yapmanız gereken bu parçaları ayırmak. Bunların yanında telefonunuzun ek donanımlarını da çıkartmalısınız. (Sim kart, SD kart vs.)

Daha Ayrıntılı Bir Temizlik!

Telefonunuzun çıkarabilir parçalarını çıkardıktan sonra sıra kurulamaya geldi. Telefonunuzun dışı için size havluları önermiştik. Bu yöntem telefonunuzun iç donanımları üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bunun nedeni ise havlu veya bezlerin toz bırakmaya yatkın olmasıdır. Telefonunuzun ayrılabilir parçalarını ve telefonunuzu pamuk veya kulak temizleme çubuğuyla temizlemeniz iyi olacaktır. Genel nemi aldıktan sonra çeşitli noktalara yapacağınız dokunuşlar cihazın kurtulma ihtimalini yükseltecektir.

Kurutmada Kimyadan Faydalanın!

Kıyafetlerin içerisinde küçük bir poşetle bir madde gelir. Bu paketin içerisinde Slika adı verilen bir jel madde bulunur. Bu kıyafetin nemden arındırılmasına yardımcı olur. Telefonunuzun da su ile teması sonrasında bu jellerin arasında koymanız telefonunuzun kurumasına yardımcı olacaktır.

Ne Kimyası Kardeşim Pirinç Candır Diyenlere!

Yukarıda bahsettiğimiz maddeyi temin edemeyecek durumdaysanız yardımınıza pirinç koşuyor. Pirinçte nemi çekecek nitelikte olduğundan işinizi görecektir. Bu yöntemde önemli olan nokta pirince gömülü telefonun hava almamasıdır. Bunun için vakumlu poşet veya kilitli kavanoz kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki aşamaları 48 saat boyunca uyguladıktan sonra küçük bir aşama daha kalıyor. 48 saat boyunca nemi alınmış telefonunuzu %100 oranında şarj olacak şekilde şarj cihazına takmanız gerekiyor. Ancak telefonunuzun tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Aks takdirde elektrik tesisatına varan ciddi zararlara sebep verebilirsiniz. Telefonunuz bu aşamalardan sonra büyük ihtimalle kendine gelecektir.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum