Termal Macun Hakkında Her şey!

 

Termal macun kavramını herkes duymuştur. Termal macun uygulanması ve sonrasında oluşabilecek sorunlar hakkında maalesef net bilgiler yok. Şimdi sizlere termal macun hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatalım. İşlemciler bilgisayarların beyni niteliğindedir. Tüm aksamların yoğunlaşıp burada işleme dönüşüyor olması işlemcilerin önemine önem katar. İşlemciler oldukça pahalı ve hassas parçalardır. Bu nedenle termal macun uygulaması sırasında işlemciye nazik davranmanız gerekir. Eğer işlemci bacaklarından herhangi birine zarar verirseniz işlemciyle beraber sapasağlam bilgisayarınıza elinize alırsınız. Bu konuya azami dikkat göstermeniz gerekiyor. Piyasada 5 liradan 50 liraya kadar termal macun bulabilirsiniz. Bu macunların ne en ucuzunu ne de en pahalısını alın. Aldığınız termal macun ortalama düzeyde olsun. Eğer kullandığınız bilgisayarın veya işlemci markasının tercih ettiği bir termal macun markası varsa o macun alıp uygulayın. Sorun çıkarmasa da önerilen macunun dışında ki diğer macunların uygulanması düşük performans verebilir. Bu düşüşü siz hissetmezsiniz. Bu nedenle pek önemi yoktur. Termal macunun amacı işlemci üzerinde ki ısının fana daha hızlı ve sağlıklı aktarılmasına yardımcı olmaktır. Termal macunun ömrünün tükenmesi ve temizlenip değiştirilmemesi durumunda işlemciye zararı olabilir. Şimdi sizlere termal macunun uygulanma sürecini anlatalım.

  • İlk önce bilgisayarınızın eğer laptopsa bataryasını çıkarın. Masaüstü ise bilgisayarınızın elektrik bağlantılarını kesin. Maazallah çarpılırsınız bir damla sıvı için!
  • Sonrasında işlemciye ait fanı bulun veya direkte işlemciyi de bulabilirsiniz. Fanı ve işlemciyi yerinden çıkarın. Fanı vidalar ve çentikler yardımıyla sökebilirsiniz. İşlemcinin de kilidini açtıktan sonra yerinden narince çıkartabilirsiniz. Dikkatli olmanız gerekli kesinlikle işlemciye sert davranmayın. İğneli yapısından dolayı işlemci çok hassastır.
  • İşlemciyi ve fanı söktükten sonra eski macunu temizlemeniz gerekiyor. Bunun için özel olarak satılan temizleme sıvılarından alabilirsiniz. Ya da pamuk ile bu macunu yavaşça silerek çıkarabilirsiniz. Eğer sıvıya sahipseniz iki bilemediniz üç damla damlatıp termal macunun çözünmesini bekleyin. Sonra pamukla ufakça silin. Ve termal macunu tamamen hem işlemci hem de fan yüzeyinden temizleyin. Sıvıyı sakın fazla sıkmayın. İçerisinde ki çözücü maddeler taşması durumunda bilgisayarınıza ve işlemcinize zarar verebilir.
  • Temizleme işleminden sonra teknoloji marketlerden aldığınız termal macunun ambalajını açın. İşlemciyi bir masaya koyun. Üzerine parmağınızla bile baskı uygulamayın. Şırıngayla termal macunun ortasına nohut tanesine yakın ama daha azını sürün. Sürdüğünüz termal macun bir kâğıt parçasıyla işlemci metaline zarar vermeden yayın. Sonrasında işlemci bacakları tamamen yerine oturacak şekilde yuvasına koyun ve kilidini kapatın. Sonra fanı da takın. Termal macunu tedbir amaçlı yarım saat kurutmaya bırakın.

Bilgisayarlarınızı açtığınızda eğer bilgisayarınız tepki vermiyorsa termal sıvıyı aşırı fazla sürmüş olabilirsiniz. Ya da parçaarı yerinden oynatmış olabilirsiniz. Gevşeyen bir donanım termal macun uygulanması esnasında ki sarsıntıyı bahane ederek işlevini geçici olarak yitirmiş olabilir. Böylesi bir durumda bilgisayarınızı fazla kurcalamayın. Daha fazla zarar verebilirsiniz. Hemen bir bilirkişiye veya kuruma başvurun. Termal macun eğer fandan fışkırıyorsa kesinlikle fazla sürmüşsünüz demektir. Fazla maunu bir bezle silebilirsiniz. Unutmamanız gereken başka bir nokta da termal macunu çok ince bir katman olarak uygulamanız gerektiği.

Tekno Admin {Tekno Admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum