Bilgisayar 10.129 5

Touchpad Çalışmıyorsa Ne Yapmalı?

Dizüstü bilgisayarların eli kolu niteliğinde olan Touchpad çalışmıyorsa ortalık fena karışıyor. Hele bir de yanınızda USB girişli başka bir fareniz yoksa. Bu sorun genellikle hiç tepki vermemekle başlar. Dünya tarihinde Touchpad kalibrasyonundan kaynaklı sorunlar yaşayan insan sayısı çok azdır. Tabi bu sorununda meydana gelemeyeceği garantisini veremeyiz. Touchpad eğer parmaklarınıza ihanet ediyorsa orada bir arıza var demektir. Touchpad arızası birçok temel nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenler teknik ve sistemsel olabileceği gibi ana kart bağlantılarına kadar genişleyen donanımsal hatalar da olabilir. Size önerimiz eğer bir laptop aldıysanız hemen Touchpad kullanmaya başlamayın eğer uygunsanız bir Mouse alın onu kullanın. Bu sayede ileride deforme olma süresini uzatacağınız Touchpad sizinle daha iyi anlaşacaktır. Bazı sorunlarda yine bilgisayarın hatalı kullanılmasından kaynaklanır. Bilgisayarınızı kullanırken dirseklerinizi veya vücut ağırlığınızı Touchpad bölgesinde ki kasaya vermeyin. Bu hareket kasada deforme yaratırken zamanla Touchpad üzerinde de olumsuz etkilere yol açacaktır. En basitinden bu tarz hareketler Touchpad üzerinde yer alan sağ ve sol tuşlarda eğilmeye ve aynı zamanda işlevlerini kaybetmelerine yol açacaktır. Touchpad kullanımı sırasında eğer bilgisayarınız hiç tepki vermiyorsa bu soruna aşağıda ki çözümlerden birkaçını uygulayarak son verebilirsiniz.

FN Tuşları Sizi Yanıltmasın!

Touchpad tüm bilgisayarlarda açılır/kapanır bir donanım olarak karşımıza çıkıyor. Hemen hemen tüm bilgisayarlarda touchpad açma işlemini FN tuşuyla yaparsınız. Her modelde farklılık gösterse de laptoplarda genellikle sağ alt köşede bazen renkli FN tuşu yer alır. Bu FN tuşlarına basarak bilgisayarınızdaki F1 gibi F tuşlarını ikinci işlevleriyle kullanabilirsiniz. Bu işlevlerin arasında ses, parlaklık gibi diğer değişken özellikleri de bulabilir aynı şekilde kontrol edebilirsiniz. Birçok kullanıcının Touchpad sorunu FN tuşuna yanlışlıkla basarak özelliği kapatmasından kaynaklanıyor. Sizde modelinize ait donanım tuşunu tespit ederek bu soruna çözüm ayarlayabilirsiniz.

Ayarlar Sizi Bekler!

Touchpad bir donanım olduğundan bilgisayarınızın ayarlar bölümünde kendisine ait ayarlar bulundurur. Bu ayarlara eğer Touchpad donanımınız çalışmıyorsa ulaşmak biraz sıkıntılı olabilir. Bu süreçte geçici olarak USB bağlantısına sahip bir Mouse kullanarak süreci hızlandırabilirsiniz. Aynı şekilde yön tuşları ve enter tuşuyla da bu sorunu halledebilirsiniz. Bu biraz daha uzun sürebilir. Klavyenizde ki Windows amblemi içeren tuşa bastıktan sonra arama yerine denetim masası yazın. Gelen ekrana da fare ayarları yazın. Bun ayarları biraz kurcaladıktan sonra ciddi bir ayar problemi varsa giderebilirsiniz.

Donanımsal Problemlerle Baş Başa!

Yukarıda yazılı yöntemleri uyguladıysanız ve sonuç alamadıysanız çok üzgünüz. Touchpad artık size ve parmaklarınıza ihanet ediyor. Böylesi bir sorunun bu boyutlarda incelenmesi sizi aşabilir. Yani bir tornavida setiyle kasaya dalmayın. Eğer problem ana karta bağlanan kablo donanımda ise işin suyunu çıkartabilirsiniz. Bu nedenle yukarıda ki sorunlar halen devam ediyorsa ilk önce driver kurdurmayı denetin. Bunu model kodunuzla beraber cihazın sitesinden yapabilirsiniz. Ancak biz yine de bir bilgisayarcıya görünmenizi tavsiye ederiz. Onlar bunu da denedikten sonra gerekli onarım veya değişim işlemini yapacaklardır.

 

Tekno Admin {Tekno Admin}

“Touchpad Çalışmıyorsa Ne Yapmalı?” üzerine 5 yorum

 1. SAMET dedi ki:

  ARKADAŞLAR BENİM TOUCHPADIM ÇALIŞMIYODU YANLIŞLIKLA FN VE F1 E BASTIM DÜZELDİ BİLGİSAYAR MARKASI EXPER

 2. Atekservis dedi ki:

  Touchpad sıkıntıları genellikle yazılımsal problemler oluyor, farklı bir işletim sistemini desteklemeyebilir sürücüsünde problem olabilir yada klavyeden basit bir tuş kombinasyonu ile devre dışı kalmış olabilir genellikle bu tür sebeplerle karşılaştım bu zamana kadar yazıda da detaylı anlatılmış zaten teşekkürler.

 3. halil okur dedi ki:

  Benim klavye de çalışmıyordu bir türlü sorunu çözemedim harici kullanıyordum, bilgisayarcıya götürdüğümde içinde biriken tozdan dolayı temas etmediğini söyledi.

 4. Selin Bektaş dedi ki:

  Çok güzel bilgiler vermişsiniz. Emeğinize saplık teşekkürler..

 5. Yetkili Adam dedi ki:

  Touchpad sorunları evet yazılımsal ama eğer yazılımla çözülmüyorsa kendiniz uğraşmak yerine bir teknik servise gösterip cihazı bozmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum