Bilgisayar 1.294 1

USB Bellek Hataları ve Çözümleri

USB Bellek Hataları çoğu insanın sık sık karşılaştığı problemlerden biridir fakat hayatımızı gerçekten kolaylaştıran donanımlardan biri olmasına rağmen oldukça narin bir yapılarının olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. Eğer USB bellek arızası ile karşı karşıya kaldıysanız, bu yazımız gerçekten dikkatli bir biçimde okuyunuz.

Öncelikle sorun tespiti yapmamız gerekiyor. Yani USB belleğinizi bilgisayarınıza taktığınız da hiçbir tepki alamıyor veya ‘USB Cihaz Tanınmadı’ hatası alıyorsanız belleğinizin ömrünün sona erdiğini belirtmek doğru olacaktır. Fakat her zaman ki gibi bir umut ışığı olabilir.

USB Bellek Hataları Nasıl Düzeltilir?

 USB bellek’lerin ciddi derecede hassas bir yapıya sahip olduklarını malum hepimiz biliyoruz. Kim bilir bu zamana kadar kaç diski bilişim mezarlığına gömmüşüzdür. Eğer sizin de sorunlu bir USB diskiniz varsa öncelikle onu başka USB portlara takarak deneyin. Bu klasik çözüm önerisi büyük ihtimalle işinize yaramayacaktır ama yine de denemekte fayda var.

USB Bellek Hataları 1

Özellikle Masaüstü bilgisayar kullanıcıları kasanın ön tarafında yer alan portlardan ziyade arka kısım da bulunan USB portlarını denesinler. Çünkü arka kısımdakiler direk anakarta bağlı portlardır.

Windows USB Diskimi Tanımıyor?

 Windows bazen USB belleklerinizi tanımada zorlanır. Bunun sebebi ise USB disklerin herhangi bir harf ile özdeşleşebilecek şekilde yapılandırılmamıştır. Bunu kontrol edebilmek için ‘Aygıt Yöneticisi’ne girmelisiniz. Ardından USB aygıtınızın ‘Çıkarılabilir’ listesinde gözüküp gözükmediğine bakmamız gerekiyor. Bazen bu kısımda diskinizi göremeyebilirsiniz, o zaman diskinizi mevcut boyutundan tanımanız gerekiyor.

Diskinizi bulduğunuz da eğer ki sağlıklı ve sorunsuz bir ifadeye rastladıysanız ama USB belleğinize atanan harfi göremiyorsanız sorunu buldunuz demektir.

Bu durumu çözmek için diske sağ tıklayıp ‘Sürücü yolunu ve harfini değiştir’ yolunu takip etmemiz gerekiyor. Ekle kısmından varsayılanı seçip devam edebilirsiniz. Artık sisteminiz belleğinizi tanıyacaktır.

USB Belleğim Formatlanmış Gözüküyor?

Farklı bir durum olarak diskiniz sisteminiz tarafından tanınıyor, fakat formatlanmış biçimde gözüküyor ise bu belleğimizin bölümleme sorunu yaşadığına işarettir. Bu durumu çözmek için ise diskimizi formatlamamız gerekmektedir. Diskiniz de önemli verileriniz yok ise biçimlendir seçeneğinden diskinizi formatlayabilirsiniz. Biçimlendirme işlemi sırasında dosya sistemi olarak FAT32’yi seçmeniz gerekmektedir.

USB Bellek Hataları 2

 

Diskimde Önemli Verilerim Var, Format Atamam!

Evet, en büyük problemlerden biri ile karşı karşıyasınız. Eğer USB belleğiniz de önemli verileriniz varsa, fakat format atmanız yani biçimlendirmeniz gerekiyor ise durum gerçekten vahim demektir. Ama merak etmeyin her şeyin bir çözümü var!

Diskinizin içindeki bilgileri yedeklemek için belli başlı programlar bulunuyor. Bizim size Önerimiz ‘Recuva’ programı olacaktır. Bu program sayesinde verilerinizin yedeğini alabilir ve daha sonra format atabilirsiniz.

Son olarak bunlardan hiçbiri sorununuzu çözmediyse, büyük ihtimalle sürücünüz bozulmuş, ömrünü tamamlamış demektir.

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

“USB Bellek Hataları ve Çözümleri” üzerine 1 yorum

  1. pınar eryılmaz dedi ki:

    teşekkür ederim bilgilendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.