Android 191 0

Whatsapp Hesap Güvenliği İçin İpuçları

Geçtiğimiz günlerde ‘Whatsapp’a Siber Saldırı’ adı altında birtakım haberlere benim gibi sizlerde eminim denk gelmiş olmalısınız. Bu Whatsapp kullanıcılarını oldukça endişelendiren bir husus çünkü özellikle Türkiye’de internet üzerinden mesajlaşmayı yaygınlaştıran bu uygulamanın Türkiye’de araştırmalara göre ortalama 43 Milyon civarında aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu veri Türkiye nüfusunun yarısı demek.

Dolayısıyla Whatsapp kullanıcılarının kişisel verilerinin gizlilikleri hususunda oldukça dikkatli olmaları gerekiyor. Bu sebeple sizler için Whatsapp hesap güvenliği konusunda birkaç pratik ipucunu derleyerek bu yazımda sunuyorum.

  • Uygulamanızı Daima Güncel Tutmalısınız

Whatsapp’a yapılan en büyük siber saldırılardan biri geçtiğimiz mayıs ayının başlarında fark edildi. Siber saldırganlar uygulamanın bir açığını kullanarak bir gözetleme yazılımını birçok kullanıcının telefonuna yüklemeyi başarmıştı.

Whatsapp güvenlik ekibi uzun uğraşlar sonucu fark ettiği açığı bir güncelleme içe onardı ve güncellemeyi tüm App marketlerde sundu.

Dolayısıyla sadece Whatsapp değil, akıllı telefonumuzda bulunan tüm uygulamaların en yeni güncellemelere sahip olduğunu denetlemeli ve mutlaka güncel tutmalıyız. Bu siber saldırganların kötü amaçları uğruna kişisel verilerimizi ele geçirmesinin önüne geçecektir.

  • Whatsapp’ı Bulut Depolamalara Yedeklemeyin

Whatsapp 2016 yılında ‘Uçtan Uça Şifreleme’ teknolojisini hayata geçirdi. Peki ‘Uçtan Uca Şifreleme’ nedir?

Uçtan uca şifreleme yöntemiyle, Whatsapp üzerinden mesajlaştığınız kişiye mesajlarınız ulaşana kadar şifreli halde kalıyor. Bu sebeple iki kişi arasındaki mesajlaşma veri yolu güvenli hale geliyor.

Fakat yazışmalarınızın yedeklerini bir bulut depolama ile depoluyorsanız, maalesef böyle bir şifreleme durumundan mahrum kalıyorsunuz. Dolayısıyla bulu depolama hesaplarınız herhangi bir siber saldırıya maruz kaldığında tüm kişisel verileriniz de ele geçirilmiş oluyor.

Bu sebeple bu tarz bir güvenlik riskini almak istemiyorsanız, mutlaka Whatsapp yazışmalarınız için devreye soktuğunuz bulut depoya yedeklemeyi iptal etmelisiniz.

  • Whatsapp İçin İki Adımlı Doğrulama

İki adımlı doğrulama, özellikle kullanıcıların hesaplarının daha iyi muhafaza edilebilmesi açısından geliştirilmiş ve güvenlik sistemidir. Dolayısıyla tüm sosyal medya sistemlerinden olduğu gibi Whatsapp’da da iki adımlı doğrulama mevcut.

İki adımlı doğrulama sayesinde hesaba girmek için şifre girmenin yanı sıra SMS veya E-Posta ile de bir doğrulama yapmanız gerekiyor. Dolayısıyla verileriniz 2 kere daha güvenli hale geliyor diyebiliriz.

Whatsapp kullanıcıları iki adımlı doğrulama güvenlik adımını, ayarlar sekmesinde bulabilir ve aktif hale getirebilirler.

{Çağdaş Caner Koçak}

Aklım yetmeye başladığından beri teknolojinin ucundan tutup sürüklenmiş ve hayran olmuş biriyim. Teknoloji ve Bilim alanıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak beni mutlu ediyor :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bahis forum